لوگو دکتر محرابیان

021-88427630

راز داشتن پوست صاف: راه‌های پیشگیری از لک و چروک پوست

فهرست مطالب

تعداد زیادی از افراد می‌‌گویند که داشتن پوستی شاداب و روشن بسیار دشوار است. روش‌هایی که برای داشتن پوست شاداب وجود دارد بسیار متغیر می‌‌باشد و به نوع پوست فرد بستگی دارد. به طور کلی افرادی که دچار جوش و آکنه می‌شوند پوست آنها خشک، چرب یا ترکیبی از این دو می‌باشد. نکات متعددی برای مراقبت از انواع مختلف پوست وجود دارد که هر فرد می‌تواند با توجه به شرایط خود از آنها استفاده کند. هر فردی که اطلاعات چندانی در خصوص مراقبت از پوست خود ندارد بهتر است با متخصص پوست مشورت کند تا او را راهنمایی نماید.

نکات مخصوص مراقبت از پوست چرب


افرادی که پوست آنها چرب است بیشتر دچار جوش صورت خواهند شد. پوست چرب باعث می‌شود که چربی زیر پوستی بیشتری تولید شود و پوست براق به نظر برسد. برخی از نکاتی که برای مراقبت از پوست چرب وجود دارد به شرح زیر می‌باشد:

از پاک کننده‌های بدون چربی استفاده کنید

افرادی که پوست آنها چرب است ظاهری طبیعی دارند ولی باید از پاک کننده‌های بدون چربی استفاده نمایند تا چربی اضافی صورت را از بین ببرد و باعث افزایش چربی صورت نشود. انواع مختلفی از پاک کننده‌ها در بازار وجود دارند که برخی از آنها مخصوص افرادی است که مستعد جوش و آکنه هستند.

هر روز موهای خود را بشویید

افرادی که پوست آنها چرب است معمولاً موهای چربی دارند و این چربی اضافی می‌‌تواند به سمت صورت حرکت کند و باعث به وجود آمدن جوش شود. شستشوی منظم صورت می‌تواند ریسک به وجود آمدن جوش را کاهش داده و به کنترل چربی صورت بپردازد.

از تونر استفاده کنید

افرادی که پوست چرب دارند و مستعد آکنه هستند می‌توانند برای باز کردن منافذ پوست خود از تونر استفاده کنند. تونر حاوی ترکیباتی از قبیل سالیسیلیک اسید یا گلیکولیک اسید می‌باشد که به تنظیم  PH پوست و تمیز نگه داشتن منافذ آن کمک می‌کند.

همیشه از کرم ضد آفتاب استفاده کنید

افرادی که پوست چرب دارند نسبت به نور آفتاب حساسیت بیشتری خواهند داشت به همین دلیل استفاده از کرم ضد آفتاب در طول روز می‌تواند از به وجود آمدن واکنش پوستی جلوگیری کند. با این حال این افراد باید از کرم ضد آفتابی استفاده کنند که فاقد چربی یا سایر ترکیباتی که باعث بسته شدن منافذ پوست می‌شوند.

نکاتی برای پوست مختلط


نکاتی برای پوست مختلط

افرادی که پوست مختلط دارند باید به خوبی و از نقاط خشک پوست خود مراقبت کنند و حتی توجه بیشتری به این نواحی داشته باشند. در این افراد پیشانی و روی بینی و ناحیه چانه چربی بیشتری دارد.

از دو نوع پاک کننده صورت استفاده کنید

استفاده از پاک کننده صورت در افرادی که پوست مختلط دارند می‌تواند بسیار کمک کننده باشد. اگرچه برخی از افراد به پاک کننده‌های مخصوص پوست چرب به خوبی پاسخ می‌دهند برخی دیگر متوجه می‌‌شوند که این محصول باعث خشکی بیشتر نقاط خاصی از پوست آنها می‌‌شود. افرادی که پوست مختلط دارند بهتر است ابتدا از یک پاک کننده ملایم برای تمیز کردن صورت خود استفاده کنند سپس از یک پاک کننده کاهش دهنده چربی برای رفع چربی نقاط خاص صورت و ایجاد تعادل استفاده نمایند.

از کاغذ مخصوص استفاده کنید

استفاده از کاغذ مخصوص در نواحی چرب صورت می‌‌تواند به طور موقت باعث ایجاد تعادل و کاهش چربی پوست شود. به این ترتیب سطح تولید چربی در نواحی خاص صورت که مستعد آکنه هستند کاهش پیدا می‌‌کند.

نکاتی برای مراقبت از پوست خشک


نکاتی برای مراقبت از پوست خشک

پوست خشک به طور طبیعی به تولید چربی کمتری می‌پردازد با این حال این گروه از افراد با مشکل آکنه مواجه هستند که این مسئله در مواردی که بیمار قصد استفاده از کرم مرطوب کننده نامناسب برای افزایش چربی صورت خود را دارد ایجاد می‌گردد. پیروی کردن از نکات زیر می‌‌تواند به مراقبت بهتر از پوست خشک کمک کند:

از کرم مرطوب کننده مناسب استفاده کنید

استفاده از کرم مرطوب کننده برای افرادی که پوست خشکی دارند بسیار ضروری است اما آنها باید دقت داشته باشند که از یک محصول مناسب استفاده کنند که منافذ پوست آنها را نبندد. برخی از افراد متوجه شده اند که پوست آنها واکنش خوبی به چربی‌های طبیعی مانند روغن آرگان، روغن زیتون یا روغن نارگیل می‌دهد.

به آرامی صورت خود را بشویید

شستشوی آرام صورت باعث می‌‌شود که چربی طبیعی آن از بین نرود که این مسئله در افرادی که پوست خشکی دارند کاملا حیاتی است. گاهی اوقات مراجعه به متخصص پوست و مشورت با او در خصوص انتخاب یک پاک کننده مناسب می‌تواند بسیار کمک کننده باشد.

نکات عمومی برای مراقبت از پوست


نکات عمومی برای مراقبت از پوست

 علاوه بر رعایت کردن موارد بالا پیروی کردن از نکات زیر می‌تواند به حفظ سلامت پوست کمک کند.

از دستکاری کردن جوش خودداری کنید

جوش صورت به معنای تجمع یافتن چربی و باکتری درون منافذ پوست می‌باشد و به معنای علامت قابلیت ترمیم کنندگی طبیعی بدن می‌باشد. هنگامی ‌که شما جوش صورت خود را دستکاری می‌کنید این فرایند در روند بهبود اختلال ایجاد می‌کند و مایعی که از درون جوش خارج می‌شود باعث آلوده شدن نقاط مجاور شده و ریسک ایجاد جوش بیشتر افزایش می‌دهد. دستکاری کردن جوش باعث به وجود آمدن بافت اسکار خواهد شد به همین دلیل باید تا حد امکان از دستکاری کردن جوش صورت خود اجتناب کنید.

روزی ۲ بار و هر بار پس از عرق کردن نیز صورت خود را بشویید

برای مراقبت از پوست روزی ۲ بار و هر بار پس از عرق کردن نیز صورت خود را بشویید

متخصص پوست از افراد می‌خواهد که روزی دو بار صورت خود را بشویند و هر بار پس از عرق کردن نیز صورت خود را تمیز کنند زیرا نشستن صورت پس از عرق کردن و خشک شدن آن روی پوست ریسک به وجود آمدن جوش صورت را بدتر می‌کند به همین دلیل باید تا حد امکان پس از عرق کردن صورت خود را بشویید.

از دستکاری کردن صورت خود اجتناب کنید

دست زدن به صورت هنگامی ‌که دست شما آلوده و چرب است یا روی آن باکتری وجود دارد ریسک به وجود آمدن جوش پوستی را افزایش می‌دهد.

از کرم مرطوب کننده استفاده کنید

همه افراد با انواع مختلف گروه پوستی پس از شستشوی روزانه به استفاده از کرم مرطوب کننده نیاز دارند. استفاده از کرم مرطوب کننده باعث می‌شود که سطح تولید چربی پوست کنترل شود و از آسیب دیدگی آن ناشی از عوامل خارجی پیشگیری گردد. هر یک از افراد به انواع مختلفی از کرم مرطوب کننده نیاز دارند که با توجه به نوع پوست آنها مشخص می‌شود. در صورتی که شما نمی‌دانید از چه نوع کرمی ‌استفاده کنید بهتر است با متخصص پوست مشورت نمایید.

همیشه از کرم ضد آفتاب استفاده کنید

پرتوهای فرابنفش نور خورشید باعث آسیب رساندن به پوست خواهد شد به همین دلیل استفاده از کرم ضد آفتاب مناسب از پوست در برابر این پرتوها محافظت می‌کند.

از محصولات مراقبتی مناسب استفاده کنید

افرادی که به مراقبت بیشتر از پوست خود نیاز دارند به خوبی می‌‌دانند که استفاده از محصولات نامناسب ریسک التهاب پوست آنها را افزایش می‌‌دهد. برخی از محصولات التهاب آور عبارتند از محصولاتی که بر پایه الکل قرار دارند، تونرها، لایه بردارها و محصولات مشابه. انواع خاصی از این محصولات مخصوص پوست خشک وجود دارند که شما باید ابتدا مقدار کمی از آن را در نواحی حساس بدن خود امتحان کنید و و میزان واکنش پوستی را ارزیابی نمایید.

از دوش گرفتن با آب داغ خودداری کنید

دوش گرفتن با آب داغ و شستشوی دست‌ها با آب داغ باعث خشک شدن پوست و آسیب دیدگی آن خواهد شد. اکثر افراد متوجه شده اند که پس از شست و شوی دست و صورت خود با آب داغ پوست آنها خشک تر می‌شود و به همین دلیل بهتر است برای شستشو از آب ولرم استفاده گردد.

از وسایل مناسب برای تمیز کردن پوست خود استفاده کنید

لایه برداری پوست در از بین بردن سلول‌های مرده پوست اهمیت بسیار زیادی دارد اما استفاده از وسایل نامناسب باعث آسیب رساندن به پوست خواهد شد. استفاده از لیف و اسفنج مخصوص باعث التهاب پوست و آسیب دیدگی آن می‌شود به همین دلیل شما می‌توانید از برس نرم مخصوص تمیز کردن پوست استفاده کنید یا آنکه انگشتان خود را تمیز شسته و به صورت دورانی محصول مورد نظر را روی صورت خود ماساژ دهید تا از التهاب بیشتر پوست جلوگیری شود.

از داروهای موضعی استفاده کنید

داروهای موضعی می‌تواند در افراد مختلف با انواع شرایط متفاوت پوستی کمک کند تا ریسک به وجود آمدن جوش کاهش پیدا کند. محصولات متفاوتی در بازار وجود دارد که برخی از آنها به شرح زیر می‌باشند:

  • بنزوئیل پروکساید با / بدون سایر ترکیبات از قبیل آنتی ‌بیوتیک
  • سالیسیلیک اسید
  • رتینوئیدهای موضعی از قبیل ترتینوئین
  • داپسون چه ترکیبی از داروهای آنتی بیوتیک و ضد التهاب است.
  • آزلیک اسید برای باز کردن منافذ پوستی

به اندازه کافی آب بنوشید

نوشیدن آب به اندازه کافی برای مراقبت از پوست

همه سلول‌های بدن به آب نیاز دارند اما از آنجایی که سلول‌های پوست به محیط نزدیکتر هستند بیشتر در معرض خطر از دست دادن آب و رطوبت قرار می‌‌گیرد و به همین دلیل مصرف آب به مقدار کافی در طول روز برای حفظ سلامت سلول‌های پوستی کاملاً ضروری است.

رژیم غذایی مناسبی داشته باشید

رژیم غذایی مناسب برای مراقبت از پوست

داشتن رژیم غذایی سالم و سرشار از مواد مغذی برای حفظ سلامت همه نقاط بدن و به ویژه پوست کاملاً ضروری است. هنگامی ‌که رژیم غذایی شما سرشار از انواع سبزیجات و پروتئین بدون چربی است مواد مغذی لازم برای حفظ سلامت پوست را دریافت خواهید کرد. افرادی که قصد دارند پوستی درخشان و شاداب داشته باشند باید از مصرف برخی مواد غذایی خاص از قبیل شیر خودداری کنند. تحقیقاتی که در این رابطه انجام شده است نشان داده که ارتباط مثبتی بین مصرف شیر و به وجود آمدن جوش صورت وجود دارد و برخی از محققان عقیده دارند که این ارتباط به وجود فاکتورهای رشد و هورمون‌های موجود در شیر ارتباط دارد. با این حال هر فرد عادات غذایی خاص دارد و مصرف برخی مواد خوراکی باعث بدتر شدن علائم می‌‌شود که این افراد باید سعی کنند از مصرف خوراکی‌های محرک اجتناب نمایند.

از داروهای مخصوص درمان آکنه استفاده کنید

اگر چه استفاده از محصولات طبیعی می‌تواند به کنترل آکنه پوست کمک کند برخی از افرادی که دچار جوش شدید پوستی هستند باید به متخصص پوست مراجعه کرده و تحت درمان قرار بگیرند. پزشک با توجه به نوع پوست و شدت آکنه به تجویز داروهای خاصی خواهد پرداخت.

پوست خود را لایه برداری کنید

لایه برداری پوست به از بین رفتن سلول‌های مرده پوستی کمک می‌کند. در صورتی که این سلول‌ها به مدت طولانی روی سطح پوست باقی بمانند باعث بسته شدن منافذ پوست و به وجود آمدن جوش صورت خواهند شد. تجمع سلول‌های مرده روی پوست باعث می‌شود که رنگ صورت تیره به نظر برسد و شما دچار پیری پیش از موعد شوید. در صورتی که قصد لایه برداری پوست خود را دارید بهتر است از روش‌های زیر استفاده نمایید تا سلول‌های مرده پوست از بین بروند:

  • استفاده از ماسک سالیسیلیک اسید ۲ درصد
  • استفاده از لوسیون یا ماسک گلیکولیک اسید ۱۰ درصد یا کمتر
  • استفاده از برس مخصوص صورت

 احتمال این سوال برای شما مطرح شده است که باید هر چند وقت یک بار صورت خود را لایه برداری کنید. این مسئله به نوع روش لایه برداری پوست بستگی دارد به عنوان مثال اگر شما از لایه بردار شیمیایی مانند ماسک یا لوسیون استفاده می‌‌کنید بهتر است یک یا دو بار در هفته به لایه برداری صورت خود بپردازید. در صورتی که از لایه بردار فیزیکی مانند اسکراب یا برس مخصوص صورت استفاده می‌کنید بهتر است در هفته سه یا چهار بار صورت تان را لایه برداری نمایید. در ابتدا سعی کنید تعداد دفعات لایه برداری صورت کمتر باشد تا از لایه برداری بیش از حد جلوگیری گردد.

از لوازم آرایشی طبیعی و باکیفیت استفاده کنید

استفاده از لوازم آرایشی طبیعی و باکیفیت برای مراقبت از پوست

در برخی موارد لوازم‌ آرایشی مورد استفاده می‌توانند باعث به وجود آمدن جوش صورت شوند به همین دلیل شما باید از لوازم طبیعی استفاده کنید تا منافذ پوست بسته نشوند و ریسک به وجود آمدن آکنه به حداقل برسد. حتماً قبل از خواب صورت خود را بشویید و به هیچ عنوان با صورت آرایش کرده نخوابید.

سبک زندگی خود را تغییر دهید

تغییر سبک زندگی می‌‌تواند به ایجاد تعادل پوست کمک کند. به این ترتیب شما باید سعی کنید در ساعات شب به طور کامل استراحت کنید، از سیگار کشیدن خودداری کنید، از مصرف بیش از حد مواد قندی خودداری کنید و غذاهای سرخ کردنی نخورید.

استرس خود را کاهش دهید

باید سعی کنید تا حد امکان استرس خود را کاهش دهید زیرا آکنه به علت استرس زیاد به وجود می‌آید. آکنه یکی از شایع ترین اختلالات التهابی پوست است که استرس باعث بدتر شدن آن خواهد شد. احساسات قوی مانند خشم و عصبانیت می‌توانند باعث به وجود آمدن جوش صورت یا بدتر شدن آن شوند. به همین دلیل شما باید بتواند به کمک روش‌های موجود به کنترل استرس خود بپردازید. برخی از روش‌های موجود برای کنترل استرس عبارتند از ورزش کردن به طور منظم، ماساژ درمانی یا استفاده از طب سوزنی، استفاده از روش‌های مخصوص آرام سازی بدن از قبیل مدیتیشن یا تمرینات مخصوص تنفس، انجام دادن حرکات ورزشی خاص از قبیل یوگا و تای چی. فعالیت‌های مخصوص کاهش استرس در همه افراد یکسان نیست و ممکن است برخی از افراد با قدم زدن در جنگل آرام شوند و برخی دیگر با نوشتن به آرامش بیشتری دست پیدا کنند.

دکتر ابوالفتح محرابیان

دکتر ابوالفتح محرابیان

متولد سال ۱۳۴۹ پس از اخذ دیپلم در رشته تجربی در سال۱۳۶۸ با رتبه عالی درکنکور سراسری در رشته پزشکی دانشگاه شهید بهشتی پذیرفته شده و در سال۱۳۷۵ با مدرک دکتری پزشکی فارغ التحصیل گردید .پس از گذراندن خدمات با توجه به علاقه فراوان به رشته پوست با موفقیت در امتحان دستیاری این رشته پذیرفته و موفق به اخذ مدرک تخصصی پوست ،مو و زیبایی گردید.

دکتر ابوالفتح محرابیان

دکتر ابوالفتح محرابیان

متولد سال ۱۳۴۹ پس از اخذ دیپلم در رشته تجربی در سال۱۳۶۸ با رتبه عالی درکنکور سراسری در رشته پزشکی دانشگاه شهید بهشتی پذیرفته شده و در سال۱۳۷۵ با مدرک دکتری پزشکی فارغ التحصیل گردید .پس از گذراندن خدمات با توجه به علاقه فراوان به رشته پوست با موفقیت در امتحان دستیاری این رشته پذیرفته و موفق به اخذ مدرک تخصصی پوست ،مو و زیبایی گردید.

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
تماس