لوگو دکتر محرابیان

021-88427630

۲۴ آبان۱۴۰۲

روش انتخاب شامپوی مناسب موهای چرب، خشک و نرمال

فهرست مطالب

آیا تاکنون برای تان پیش آمده است که قصد خریدن بهترین شامپو برای موهای خود را داشته باشید اما بین انبوهی از محصولات متنوع در قفسه‌های فروشگاه گیر افتاده باشید؟ با توجه به هزاران نوع شامپویی مختلفی که در بازار وجود دارد پیدا کردن بهترین شامپو می‌تواند کار بسیار دشواری باشد. انتخاب یک شامپوی نامناسب باعث می‌شود که موهای شما در ظاهر و شکل نامناسبی داشته باشد یا آنکه رنگ مویی که به تازگی روی سرتان قرار داده‌ اید به سرعت از بین برود. اگر دوست دارید موهای شما تحت هر شرایطی بدرخشد باید بتوانید با توجه به نوع موهایتان شامپوی مخصوصی را انتخاب کنید.

انواع شامپو


در بازار، انواع مختلفی از شامپوها وجود دارند که به منظور تحقق اهداف مختلف، در دسته‌بندهای متنوعی قرار می‌گیرند. این دسته‌بندها شامل شامپوهای مخصوص موهای رنگ شده، شامپوهای ترمیم کننده، شامپوهای شاداب کننده برای موهای رنگ شده، شامپوهای مخصوص موهای خشک، شامپوهای مخصوص موهای چرب، شامپوهای پزشکی و شامپوهای درخشان‌کننده است. هر یک از این شامپوها با تأثیرات مثبت و منفی خاص خود همراه هستند، بنابراین با توجه به شرایط خاص موهای خود، باید یکی از آنها را انتخاب کنید.

در صورتی که می‌خواهید نحوه انتخاب شامپوی مناسب برای خود را بیاموزید، تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید تا اطلاعات لازم برای انتخاب محصول مناسب را در اختیارتان قرار دهیم.

ترکیبات موجود درون شامپو


ترکیبات موجود درون شامپو

گاهی اوقات فهرست محصولات موجود در بطری‌های شامپو می‌تواند کمی گیج کننده باشد. به احتمال زیاد متوجه شده اید که سدیم لورت سولفات و آمونیوم لوریل سولفات از جمله ترکیباتی هستند که در اکثر شامپوها وجود دارند و به عنوان تمیز کننده‌های مو در نظر گرفته می‌‌شوند. با این حال گاهی اوقات این محصولات باعث از بین بردن چربی‌های طبیعی مو باعث بروز التهاب خواهند شد. خوشبختانه شامپوهای بدون سولفات نیز در بازار وجود دارند که باعث آسیب رساندن به مو نخواهند شد. شما می‌‌توانید با توجه به شرایط موی خود به انتخاب یکی از محصولات بپردازید.

نحوه انتخاب شامپوی مناسب


نحوه انتخاب شامپوی مناسب

آیا شما هم همانند اکثر افراد در هنگام خریدن شامپو دچار استرس یا گیج شدگی می‌گردید؟ اکثر افراد در هنگام انتخاب محصولات مخصوص مراقبت از مو دچار استرس می‌‌شوند زیرا نمی‌خواهد به هیچ عنوان سلامت مو و پوست سر خود را به خطر بیاندازند. خوشبختانه اکثر شامپوها با توجه به فرمول خاصی که دارند برای انواع خاصی از موها کاربرد دارند به عنوان مثال شما می‌توانید با توجه به نوع موهای تان از شامپوی آب رسان، تقویت کننده، نرم کننده و حجم دهنده استفاده کنید. آیا در هنگام خریدن شامپو به ترکیبات موجود در آن توجه کرده اید؟ صورتی که شما شامپوی مخصوص موهای خود را تهیه نکنید باعث آسیب رساندن به آن نخواهید شد اما ممکن است موهای شما شادابی و درخشان بودن خود را از دست بدهند. اگر دوست دارید موهای زیبا و درخشان داشته باشید باید از شامپوی مناسب استفاده کنید. در بخش زیر به ارائه نکات مرتبط با انتخاب شامپوی مناسب می‌پردازیم.

نوع پوست سر خود را بشناسید

اکثر افراد تصور می‌‌کنند که شامپو حاوی ترکیبات قوی برای تمیز کردن مو می‌باشد. اما شامپو کاری فراتر از تمیز کردن مو انجام می‌‌دهد و آن مراقبت کردن از پوست سر و ریشه موها می‌باشد. شما باید در هنگام انتخاب شامپو ابتدا به نوع پوست سر خود توجه کنید.

پوست چرب

اگر پوست سر شما چرب است و احتمالاً انواع مختلفی از شامپو و محلول‌های تمیز کننده مو را انتخاب کرده‌اید و روزانه یک یا دو بار موهای خود را می‌شویید، در این صورت برای خرید شامپو، به دنبال محصولی با برچسب حجم‌دهنده، تقویت‌کننده و متعادل‌کننده باشید. از شامپوهای آب‌رسان و مرطوب‌کننده به‌جای آنها دوری کنید. شامپویی را انتخاب کنید که خاصیت مرطوب‌کنندگی نداشته باشد و توانایی جذب چربی موها و پوست سر را داشته باشد. مراقب باشید که دو بار شامپو کنید، ابتدا از محصول مخصوص پوست سر چرب استفاده کنید و سپس شامپوی مخصوص موها را بر روی سرتان استفاده کنید و آن را بشویید. هرگز نرم‌کننده را مستقیماً بر روی پوست سر خود بریزید، بلکه موهای خود را از قسمت میانی به سمت پایین از نرم‌کننده استفاده کنید.

پوست خشک

اگر شما پوست خشکی دارید و معمولاً با مشکل خشکی و التهاب پوست سر خود مواجه هستید باید از محصولی استفاده نمایید که مشکل خارش و التهاب پوست سر را برطرف نماید. به این ترتیب باید شامپویی را انتخاب کنید که باعث افزایش رطوبت، نرمی و آب رسانی به پوست می‌شود. به هیچ عنوان از محصولات حجم دهنده و تقویت کننده استفاده نکنید. استفاده از شامپوهای حاوی روغن درخت چای و منتول هستند می‌‌توانند به حفظ رطوبت پوست سر کمک کنند. در صورتی که خشکی پوست شما بسیار شدید است بهتر است از شامپوی نیوکسین استفاده کنید. از استفاده از شامپوی حاوی سولفات خودداری کنید زیرا به شدت باعث خشکی پوست سر می‌شود.

مرحله دوم: نوع موی خود را بشناسید

برای انتخاب شامپو مناسب نوع موی خود را بشناسید

اکنون چه شرایط پوست سر خود را می‌دانید وقت آن رسیده که اطلاعات بهتری را درباره موهای تان به دست بیاورید. احتمالا اکنون دیدگاه بهتری در ارتباط با نوع موی خود دارید و می‌توانید با نگاه کردن به آن جزئیات بیشتری را بدست بیاورید تا شامپوی مناسب موی خود را انتخاب نمایید.

تراکم موها

تاکنون فکر کرده اید که چند عدد مو روی سر شما وجود دارد؟ تعداد موها با ضخامتی که دارند کاملاً تفاوت دارد. برای درک بهتر این مسئله یک دسته از موهای خود را جدا کنید و در یک قسمت از صورت تان قرار دهید. مقدار مویی که روی پوست سر خود مشاهده می‌کنید تراکم موهای شما را نشان می‌دهد. در صورتی که شما بتوانید پوست سرتان را مشاهده کنید تراکم موهای تان بسیار کم است. در صورتی که پوست سر شما به صورت نسبی دیده می‌‌شود تراکم موهای شما متوسط است. چنانچه شما به سختی پوست سر خود را مشاهده می‌کنید تراکم موهای تان بسیار بالا است.

قطر موها

اکنون وقت آن رسیده که موهای شما زیر میکروسکوپ بررسی شوند. منظور از قطر موها دقیقاً پهنای هر تار مو می‌باشد. اصلا نگران نباشید زیرا شما برای انجام این کار به میکروسکوپ و عدسی نیاز ندارید و کافی است یکی از تارهای موی خود را بین انگشت اشاره و انگشت سوم تان قرار دهید. در صورتی که به سختی بتوانید وجود مو بین انگشتان خود را احساس کنید تار موی شما نازک است. در صورتی که کمی ‌موی خود را بین انگشتان تان احساس می‌کنید موی شما متوسط است اما احساس کردن آن به طور کامل به معنای ضخیم بودن تار مو می‌باشد.

متخلخل بودن مو

متخلخل بودن مو یک فاکتور کلیدی برای انتخاب کردن شامپوی مناسب می‌باشد. متخلخل بودن مو به حفظ رطوبت مو کمک می‌کند زیرا یک فاکتور مهم برای مشخص کردن توانایی مو در جذب محصولات مورد استفاده می‌باشد. برای آنکه بتوانید سطح متخلخل بودن موهای خود را مشخص کنید یک دسته از موهای خود را درون لیوان آب قرار دهید. در صورتی که موهای شما را به طور کامل در عمق آب قرار بگیرد تخلخل پذیری بالایی دارد. در صورتی که موهای شما در قسمت میانی لیوان آب برابر بگیرد قابلیت تخلخل پذیری آن طبیعی است اما در صورتی که موهای شما روی سطح آب شناور شوند تخلخل پذیری بسیار پایینی دارد.

الاستیسیته مو

الاستیسیته مو، یک عامل بسیار اهمیتی است که به ما کمک می‌کند وضعیت سلامت موها را تشخیص دهیم. معمولاً موهای سالم دارای درخشندگی و برق بوده و دارای الاستیسیته کافی هستند. برای سنجش انعطاف‌پذیری موهای خود، می‌توانید آنها را بین انگشتان خود قرار داده و آنها را تا جایی که امکان دارد کشیده و کشیداری آنها را بررسی کنید. اگر موهای شما را بتوان به حدی کشیده و کشیدگی آنها پاره نمی‌شود، به این معنی است که موهای شما دارای الاستیسیته بالایی هستند. اگر موهای شما را به حد قابل توجهی کشیده و پس از آن پاره می‌شوند، موهایتان الاستیسیته متوسطی دارند که بیشتر زنان در این دسته قرار می‌گیرند. اما اگر موهای شما به سرعت انسجام خود را از دست می‌دهند، باید بدانید که موهایتان شکننده هستند و نیاز به مراقبت ویژه دارند.

بدیهی است این موضوع نقش مهمی در انتخاب شامپو مناسب ایفا می‌کند. با ارائه اطلاعات لازم درباره تراکم، قطر، تخلخل‌پذیری، الاستیسیته و حتی سبک موی خود به فروشنده محصولات بهداشتی، می‌توانید یک شامپوی مناسب را پیدا کنید. او می‌تواند به شما یک شامپوی مناسب را معرفی کند که به نیازهای ویژه موهای شما پاسخ می‌دهد. به طور کلی فاکتورهای متعددی وجود دارد که به تعیین نوع موی شما می‌پردازد. برخی از این فاکتورها به شرح زیر می‌باشند:

  • نوع یک – موهای صاف: معمولا موها به صورت نرم، نازک و گاهی اوقات چرب دیده می‌شوند. در صورتی که موهای شما صاف متوسط است این ویژگی با توجه به حجم و ساختار مو تعیین می‌گردد. در برخی موارد فرد موهای متوسط صافی دارد اما ضخامت آن زیاد است به نحوی که فر کردن آن دشوار بوده و در اکثر مواقع به صورت صاف باقی می‌ماند.
  • نوع دو – موهای موج دار: این موها معمولاً حالت مارپیچ دارند و به سادگی فرد می‌‌شوند و می‌‌توان آنها را صاف کرد. درصورتی که ضخامت موی شما زیاد باشد معمولاً به صورت دسته‌های بزرگ فر شده دیده می‌شود.
  • نوع سه – موهای فر: معمولا این نوع مو موج بزرگتری دارد، ضخامت آن زیاد است و حجم آن نیز بیشتر است. موهای این گروه از افراد به صورت مارپیچ دیده می‌شود.
  • نوع چهار – موهای وز: این موها بسیار شکننده و وز هستند که به سختی صاف می‌‌شوند و معمولا از آنها تحت عنوان موهای آسیب دیده یاد می‌شود. در برخی از افراد موهای آنها به شدت در هم فرو رفته و وز شده است.

سایر نکات مهم برای انتخاب شامپوی مناسب

علاوه بر مواردی که در قسمت بالا به آنها اشاره کردیم بهتر است در هنگام خریدن شامپوی مناسب به موارد زیر نیز توجه کنید:

  • در صورتی که حوصله ندارید موهای خود را مدت بیشتری ماساژ دهید بهتر است از شامپوی حاوی سولفات استفاده نمایید زیرا به طور کامل چربی و آلودگی اضافی پوست را از بین می‌برد.
  • شامپویی که حاوی ترکیبات کمتری باشد بهتر است. بهتر است محصولی را خریداری کنید که بتوانید یک روز در میان از آن استفاده نمایید.
  • در هنگام خریداری کردن شامپوی مناسب کاملا دقت داشته باشید و فقط به تبلیغاتی که برای معرفی محصول ارائه شده است اکتفا نکنید زیرا برخی از آنها گمراه کننده می‌باشند.
  • برای ایجاد علت لطافت بیشتر موها و درست کردن آنها در مدل‌های مختلف بهتر است از شامپوی خشک استفاده نمایید که نیازی به شستن موها ندارد.
  • هرچند وقت یک بار به تعویض شامپوی خود بپردازید و برای آنکه بتوانید به صورت عمقی موهای خود را تمیز کنید گاهی اوقات از شامپوی درخشان کننده نیز استفاده کنید.
دکتر ابوالفتح محرابیان

دکتر ابوالفتح محرابیان

متولد سال ۱۳۴۹ پس از اخذ دیپلم در رشته تجربی در سال۱۳۶۸ با رتبه عالی درکنکور سراسری در رشته پزشکی دانشگاه شهید بهشتی پذیرفته شده و در سال۱۳۷۵ با مدرک دکتری پزشکی فارغ التحصیل گردید .پس از گذراندن خدمات با توجه به علاقه فراوان به رشته پوست با موفقیت در امتحان دستیاری این رشته پذیرفته و موفق به اخذ مدرک تخصصی پوست ،مو و زیبایی گردید.

دکتر ابوالفتح محرابیان

دکتر ابوالفتح محرابیان

متولد سال ۱۳۴۹ پس از اخذ دیپلم در رشته تجربی در سال۱۳۶۸ با رتبه عالی درکنکور سراسری در رشته پزشکی دانشگاه شهید بهشتی پذیرفته شده و در سال۱۳۷۵ با مدرک دکتری پزشکی فارغ التحصیل گردید .پس از گذراندن خدمات با توجه به علاقه فراوان به رشته پوست با موفقیت در امتحان دستیاری این رشته پذیرفته و موفق به اخذ مدرک تخصصی پوست ،مو و زیبایی گردید.

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
تماس با ما