لوگو دکتر محرابیان

021-88427630

علت خارش سر: درمان خارش سر ناشی از شپش، حساسیت، شوره و استرس

فهرست مطالب

آیا پوست سر شما احساس خارش دارد؟ شرایط پوستی، مانند درماتیت سبورئیک و پسوریازیس، از دلایل اصلی و شدیدتری است که مردم در طول زمستان و در تمام طول سال از خارش پوست سر رنج می‌برند. با این حال، میلیون‌ها نفر متوجه می‌شوند که به طور فصلی، گاه به گاه یا حتی در طول سال دچار خارش عمومی پوست سر می‌شوند. بفهمید چه عواملی باعث خارش سر شما می‌شود تا بتوانید به طور موثرتری آن را درمان کنید. درمان خارش پوست سر شما به علت ایجاد مشکل بستگی دارد. در بسیاری از موارد، یک شامپو یا کرم دارویی برای پوست سر شما به حل مشکل کمک می‌کند. اگر خارش پوست سر شما به علت اگزما یا پسوریازیس باشد، ممکن است پزشک شما را تشویق کند که عوامل محرک خود را مشخص کنید و سعی کنید از آن‌ها در آینده جلوگیری کنید.

علت خارش سر


علت خارش سر

وقتی پوست سر شما خارش دارد، فکر کردن در مورد چیز دیگری دشوار است. ممکن است احساس کنید که خارش هرگز متوقف نخواهد شد، اما تسکین آن امکان پذیر است. خلاص شدن از شر خارش سر با فهمیدن دلیل خارش پوست سر شما شروع می‌شود. در اینجا برخی از دلایل خارش پوست سر همراه با توصیه متخصصان پوست در مورد آنچه می‌تواند این مشکل را تسکین بخشد وجود دارد.

شوره سر

شوره سر از علت خارش سر

اگر پوست سر شما خشک و خارش دار است و می‌توانید روی مو یا لباس خود قسمت پوسته پوسته شده پوست سر خود را ببینید، ممکن است دچار شوره سر شوید. اگرچه ممکن است برای کسانی که آن را تجربه می‌کنند جدی به نظر برسد، اما شوره سر، مانند بیماری پوستی پسوریازیس، یک بیماری التهابی پوستی نیست، بلکه پوکی پوستی و خارش پوست سر است که بیشتر از اینکه جدی باشد، شرم آور و آزار دهنده است و از روند طبیعی ریزش ناشی می‌شود. پوسته پوسته شدن پوست سر هنوز هم، اگرچه طبیعی است، می‌تواند باعث ناراحتی جزئی و خارش شود، همان‌طور که به طور کلی خشکی پوست دست یا پاها این حالت را ایجاد می‌کند. اگر شوره سر دارید، استفاده از شامپو و درمان‌های شوره سر می‌تواند به شما کمک کند.

واکنش به یک محصول مراقبت از مو 

یکی از دلایل عمده این خارش پوست سر یا شوره سر می‌تواند استفاده از شامپو یا نرم کننده نامناسب و استفاده مداوم از آن باشد. بسیاری از افراد محصولی برای موهای سرشان که بسیار سخت است انتخاب می‌کنند و برخی از آن‌ها می‌توانند واکنش پوستی به مواد شیمیایی موجود در شامپو یا نرم کننده را تجربه کنند.

اگر دچار خارش پوست سر و بثورات پوستی هستید، ممکن است بیماری به نام درماتیت تماسی آلرژیک داشته باشید. این بیماری در میان افرادی که موهای خود را رنگ می‌کنند معمول است. غالباً مقصر ماده ای از رنگ به نام پارا فنیلن دی آمین (PPD) است که در رنگ‌های موی سیاه یافت می‌شود.

همچنین می‌توانید به شامپو، نرم کننده یا محصول دیگری که پوست شما را لمس می‌کند حساسیت داشته باشید. در این صورت، به احتمال زیاد در پوست سر و هر پوست دیگری که این محصول لمس می‌کند، خارش دارید.

 پوست خارش دار، خشک و پوسته پوسته می‌تواند به شما بگوید که باید شستشوی شامپو را از موهای خود بهتر انجام دهید. گذاشتن مقداری شامپو روی پوست سر می‌تواند باعث تحریک آن شود.

برای جلوگیری از خارش، باید از محصولی که باعث واکنش می‌شود استفاده نکنید. اگر در یافتن آن مشکل دارید، یک متخصص پوست می‌تواند به شما کمک کند. استفاده از نرم‌ترین شامپو یا نرم کننده ممکن، این اطمینان را ایجاد کند که محصولی را برای نوع مو یا پوست سر خود انتخاب کرده اید، می‌تواند از این مشکل جلوگیری کند. همچنین سعی کنید از آب ولرم (به جای آب گرم) استفاده کنید و اگر متوجه شدید که پوست سر شما خارش دارد، شامپو را کم کنید، زیرا می‌توان روغن‌های طبیعی پوست سر را برای جلوگیری از خشک شدن آن استفاده کرد.

کهیر 

کهیر به برجستگی‌های قرمز، برجسته و بسیار خارش دار گفته می‌شود که می‌توانند در هرجای پوست از جمله پوست سر ایجاد شوند. کهیرها طی چند ساعت تمایل به ایجاد و بهبودی دارند. گاهی اوقات، کهیرها از بین می‌روند و برمی گردند. اگر کهیرها بیش از 6 هفته بیایند و بروند، به آن‌ها کهیرهای مزمن (طولانی مدت) می‌گویند.

کهیر اغلب خود به خودی خود از بین می‌رود، اما اگر طولانی مدت باشد، درمان می‌تواند کمک کند. متخصصان پوست به طور مکرر کهیر را معالجه می‌کنند.

شپش سر 

شپش سر از علت خارش سر

خارش پوست سر شایع ترین علامت شپش سر است. اگر مشکوک هستید که شپش باعث خارش شده است، از کسی بخواهید پوست سر و موهای شما را از نظر علائم این اشکالات ریز بررسی کند. برای خلاص شدن از شر خارش، باید شپش‌ها را از بین ببرید.

گال 

گال در اثر یک اشکال کوچک به نام کنه خارشی انسان ایجاد می‌شود. اگر این کنه‌ها در پوست سر شما فرو بروند، پوست شما کاملاً خارش دار می‌شود. خارش رایج ترین علامت گال است و می‌تواند آن‌قدر شدید باشد که کل شب شما را بیدار نگه دارد. برای اطمینان از اینکه دچار گال هستید، باید به پزشک مراقبت‌های اولیه خود یا یک متخصص پوست دارای مجوز تخصص مراجعه کنید. اگر گال دارید، به درمان نیاز دارید، که فقط با تجویز پزشک در دسترس است.

کرم حلقوی پوست سر

کرم حلقوی پوست سر از علت خارش سر

کرم حلقوی توسط کرم‌ها ایجاد نمی‌شود. این عفونت ناشی از قارچ است. اگر روی پوست سر خود دچار کرم حلقه ای شوید، احتمالاً بثورات قرمز و شدید خارش دار خواهید داشت. برای تسکین، نیاز به تشخیص و درمان دقیق کرم حلقوی دارید.

درمان کرم حلقوی روی سر شما به داروهای تجویز شده نیاز دارد، بنابراین باید به پزشک مراجعه کنید. متخصصان پوست اغلب کرم حلقوی را درمان می‌کنند، بنابراین مراجعه به یک متخصص پوست می‌تواند مفید باشد.

پسوریازیس پوست سر

حدود 50٪ از افرادی که به پسوریازیس پلاک مبتلا هستند، در برخی موارد دچار شعله ور شدن علائم این بیماری در پوست سر می‌شوند. روی پوست سر ممکن است لکه‌های مایل به قرمز، پوسته پوسته شدن مانند شوره، پوسته سفید نقره ای و پوست سر خشک داشته باشید. پسوریازیس پوست سر اغلب خارش دار است و خارش آن از خفیف تا شدید متغیر است. درمان‌های زیادی برای پسوریازیس پوست سر وجود دارد. برخی از افراد با شامپوی دارویی یا درمان دیگری که می‌توانید بدون نسخه پزشک خریداری کنید، تسکین می‌یابند.

درماتیت آتوپیک

درماتیت آتوپیک از علت خارش سر

اگر نوعی اگزما دارید که به عنوان درماتیت آتوپیک (AD) شناخته می‌شود، می‌تواند در پوست سر شما ایجاد شود. وقتی این اتفاق می‌افتد، می‌توانید روی پوست سر خود قرمزی و اسکالپ ایجاد کنید. بعضی از افراد می‌گویند پوست سرشان می‌سوزد و پوست سر اغلب خارش دارد. درمان درماتیت آتوپیک می‌تواند موجب تسکین این علائم شود. از آنجا که پوست سر شما با پوست سایر نقاط بدن متفاوت است، بهتر است برای یک برنامه درمانی به یک متخصص پوست مراجعه کنید.

درماتیت سبورئیک

درماتیت سبورئیک از علت خارش سر

کسانی که از خارش عمیق پوست سر رنج می‌برند ممکن است مشکلی جدی تر از شوره سر را تجربه کنند. اگر متوجه شدید که با خارش شدید یا زیا پوست سر مواجه هستید، مشکل ممکن است درماتیت سبورئیک باشد که رایج ترین نوع اگزمای پوست سر یا پسوریازیس است. این شرایط التهابی پوستی، اگرچه تهدید کننده زندگی نیستند، اما زندگی روزمره را کاملاً ناخوشایند می‌کند. یک راه حل عالی این است که یک داروی بدون نسخه پوست سر را برای تسکین خارش پوست سر عمیق مرتبط با این شرایط آزمایش کنید. شرایط مزمن پوست سر که به داروهای بدون نسخه پاسخ نمی‌دهند باید مورد توجه پزشک قرار گیرند.

مشکل عصبی 

مشکل عصبی از علت خارش سر

پوست خارش دار شدید سر بدون علائم بثورات پوستی یا واکنش پوستی دیگری می‌تواند نشانه ای از یک مشکل عصبی باشد. پزشک شما ممکن است بگوید شما دارای نوروپاتی هستید. این کلمه پزشکی برای یک مشکل در امتداد عصب است که به دلیل آسیب، بیماری یا ناهنجاری در روش کار عصب بروز می‌یابد. بیماری‌هایی که می‌توانند اعصاب شما را تحت تأثیر قرار دهند شامل زونا و دیابت است.

اسکار می‌تواند به اعصاب آسیب برساند. اگر دچار ریزش مو شده اید که باعث ایجاد زخم‌هایی در عمق آن شده است، ممکن است این زخم‌ها به اعصاب شما آسیب برساند. این آسیب می‌تواند باعث خارش پوست سر شما شود. یک متخصص پوست می‌تواند ریشه این مشکل را پیدا کند.

سرطان پوست 

 اگر سرطان پوست در پوست سر شما ایجاد شود، ممکن است خارش ایجاد کند. یک متخصص پوست باید پوست سر شما را معاینه کند. این پزشکان در تشخیص سرطان پوست تخصص دارند و می‌توانند به شما بگویند که آیا شما نیاز به آزمایش سرطان پوست دارید یا ممکن است چیز دیگری باعث خارش شده باشد.

آب و هوا 

عامل اصلی دیگر خارش پوست سر، هوا است. در زمستان رطوبت کمتری در هوا وجود دارد که اثر خشک کنندگی روی پوست ما دارد. این را با این واقعیت ترکیب کنید که تمایل داریم کلاه بیشتری بپوشیم، و می‌توان فهمید که چگونه این موارد بر پوست سر ما تأثیر می‌گذارد. در حالی که نمی‌توانیم مادر طبیعت را تغییر دهیم، اما می‌توانیم بر هوای “محیط داخلی” خود تأثیر بگذاریم. بهترین راه این است که تنظیم ترموستات در 68 درجه یا پایین تر (در صورت تحمل) و سرمایه گذاری در یک دستگاه رطوبت ساز برای خانه و محل کار باشد. این موارد رطوبت داخل خانه را بالاتر نگه می‌دارد و ممکن است به از بین بردن خشکی پوست سر و همچنین بقیه بدن کمک کند.

پیشگیری 


چندین روش ممکن برای جلوگیری از ریزش مو وجود دارد، از جمله:

  • جلوگیری از خراش بیش از حد
  • فقط از شامپوهای ملایم استفاده کنید
  • داشتن یک رژیم غذایی سالم و سرشار از ویتامین ها و مواد معدنی
  • جلوگیری از هدایت گرمای زیاد در پوست سر
  • اجتناب از مواد شیمیایی بیش از حد ناشی از رنگ، شامپو، شرایط و موس
  • تمیز و خشک نگه داشتن موها
  • ماساژ پوست سر برای کمک به تحریک جریان خون در فولیکول‌های مو
  • دنبال کردن برنامه های درمانی توصیه شده برای شرایط بهداشتی و بیماری‌های موجود، مانند پسوریازیس یا سایر اختلالات خود ایمنی
دکتر ابوالفتح محرابیان

دکتر ابوالفتح محرابیان

متولد سال ۱۳۴۹ پس از اخذ دیپلم در رشته تجربی در سال۱۳۶۸ با رتبه عالی درکنکور سراسری در رشته پزشکی دانشگاه شهید بهشتی پذیرفته شده و در سال۱۳۷۵ با مدرک دکتری پزشکی فارغ التحصیل گردید .پس از گذراندن خدمات با توجه به علاقه فراوان به رشته پوست با موفقیت در امتحان دستیاری این رشته پذیرفته و موفق به اخذ مدرک تخصصی پوست ،مو و زیبایی گردید.

دکتر ابوالفتح محرابیان

دکتر ابوالفتح محرابیان

متولد سال ۱۳۴۹ پس از اخذ دیپلم در رشته تجربی در سال۱۳۶۸ با رتبه عالی درکنکور سراسری در رشته پزشکی دانشگاه شهید بهشتی پذیرفته شده و در سال۱۳۷۵ با مدرک دکتری پزشکی فارغ التحصیل گردید .پس از گذراندن خدمات با توجه به علاقه فراوان به رشته پوست با موفقیت در امتحان دستیاری این رشته پذیرفته و موفق به اخذ مدرک تخصصی پوست ،مو و زیبایی گردید.

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
تماس