لوگو دکتر محرابیان

021-88427630

۲۳ آبان۱۴۰۲

تزریق بوتاکس به چانه | ماندگاری، عوارض و قیمت + عکس

فهرست مطالب

چین و چروک‌های چانه، یکی از نشانه‌های طبیعی پیری است. اگرچه این وضعیت از نظر پزشکی خطرناک نیست، اما ممکن است در صورت وجود فروپاشی در منطقه چانه، اعتماد به نفس را کاهش داده یا احساس پیری در فرد ایجاد کند.

بوتاکس یک سم است که به طور موقت باعث کاهش حرکت عضلات زیر پوست می‌شود و می‌تواند به منظور صاف کردن ظاهر چین و چروک‌های ناحیه پایینی فک استفاده شود.

برای انجام این روش، بوتاکس از طریق یک سرنگ به ناحیه مورد نظر تزریق می‌شود. این تزریقات باعث مسدود شدن ارتباط عصبی بین عضلات و مغز می‌شود و باعث کاهش فعالیت عضلات در ناحیه مورد نظر می‌شود. به این ترتیب، چین و چروک‌های ناحیه پایینی فک به طور موقت کاهش می‌یابند و پوست صاف‌تر و جوان‌تر به نظر می‌رسد.

معمولاً بوتاکس برای درمان چروک‌های پیشانی، چین و چروک‌های اطراف چشم‌ها و چین و چروک‌های گونه‌ها استفاده می‌شود. این روش درمانی به دلیل سادگی اجرا، عدم نیاز به عمل جراحی و اثرات موقت آن، مورد توجه بسیاری از افراد قرار گرفته است.

اگر از سلامت عمومی خوبی برخوردارید و انتظارات واقع بینانه ای از نتایج درمان دارید ممکن است کاندید خوبی برای تزریق بوتاکس به چانه باشید.

بوتاکس چانه چگونه کار میکند؟

بوتاکس چین و چروک‌های پوست را برطرف می‌کند.

چین و چروک‌های چانه معمولا به عنوان چین و چروک‌های فعال شناخته می‌شوند. یعنی این چین و چروک‌های در اثرحرکات عضلات زیر پوست تشکیل می‌شوند. این نوع چین و چروک ناشی از حرکات مشابه و مکرر عضلات هستند.

مغز و عضلات شما به کمک یکدیگر نحوه و زمان حرکات صورت را کنترل می‌کنند. این همکاری ناشی از ترکیبی به نام استیل کولین است. بوتاکس به طور موقت از ترشح این ماده جلوگیری می‌کند.

هنگامی که بوتاکس به بافت عضلانی تزریق می‌شود عضلات در ناحیه که تحت تاثیر توکسن قرار گرفته‌اند مسدود می‌شوند. نتایج تزریق موقتی است و در صورتی که از یک متخصص با تجربه مراجعه کنید به هیچ عنوان به عضلات شما آسیبی وارد نمی‌کند.

نواحی مورد نظر برای درمان

نواحی مورد نظر برای درمان

تزریق بوتاکس می‌تواند برای برطرف کردن انواع چین و چروک چانه و شلی پوست چانه و فک انجام شود.

تزریق بوتاکس چانه برای موارد زیر انجام می‌شود:

 • چین‌های عمیق چانه
 • غبغب ناشی از شل شدن پوست یا افتادگی عضلات
 • فرورفتگی چانه
 • چین و چروک چانه

اگر از لحاظ ژنتیکی مستعد چین و چروک‌های عمیق در ناحیه چانه هستید می‌توانید از بوتاکس به عنوان یک درمان پیشگیرانه استفاده کنید.

چه کسانی کاندید مناسبی برای تزریق بوتاکس چانه هستند؟

چه کسانی کاندید مناسبی برای تزریق بوتاکس چانه هستند

سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) تزریق بوتاکس برای چانه و سایر روش‌های زیبایی برای افراد ۱۸ به بالا را تایید می‌کند. بعضی از افراد برای رفع مشکلاتی، مانند انحراف چشم از سن ۱۲ سالگی میتوانند بوتاکس تزریق کنند. اکثر افراد اولین بار در اواخر دهه بیست سالگی یا اوایل دهه سالگی خود که چین و چروک‌های چانه ظاهر می‌شوند برای تزریق بوتاکس اقدام می‌کنند. تزریق به موقع بوتاکس می‌تواند از باعث جلوگیری از ایجاد چین و چروک‌های بیش از حد شود.

آماده شدن برای بوتاکس چانه

پزشک نکات لازم برای آماده شدن قبل از تزریق بوتاکس را با شما در میان میگذارد و شما باید این نکات را به دقت دنبال کنید. پزشک ممکن است موارد زیر را به شما توصیه کند:

 • مصرف داروهای ضدالتهابی غیر استروئید بدون نسخه (NSAID) مانند ایبوپروفن و همچنین مکمل‌هایی مانند روغن ماهی و جینکو بیلوبا را یک هفته قبل از تزریق بوتاکس متوقف کنید.
 • ۴۸ ساعت قبل از تزریق از نوشیدن الکل خودداری کنید.
 • ابتلا به هر گونه بیماری یا مصرف هر نوع دارو را به پزشک اطلاع دهید.

مراحل تزریق بوتاکس چانه

مراحل تزریق بوتاکس چانه

مراحل تزریق بوتاکس چانه نسبتا کوتاه و ساده است. قبل از شروع درمان درباره نتیجه مورد انتظارتان با پزشک صحبت کنید و مصرف هر گونه دارو یا سابقه بیماری را به پزشک اطلاع دهید. قبل از تزریق صورت شما تمیز شده و ناحیه ای تزریق استریل می‌شود.

در مرحله بعد ممکن است برای کاهش ناراحتی از یک بی حسی کننده موضعی استفاده شود.

سپس بوتاکس مستقیما به عضلات چانه شما تزریق می‌شود. ممکن است در طول تزریق احساس درد داشته باشید اما این احساس فقط چند ثانیه طول می‌کشد.

بعد از تزریق بوتاکس چانه چه اتفاقی می‌افتد؟

بعد از تزریق بوتاکس چانه چه اتفاقی میافتد

بعد از تزریق بوتاکس به ناحیه چانه، شما می‌توانید بلافاصله به فعالیت‌های روزمره خود بازگردید. اما باید توجه داشت که اثرات سم به آرامی شروع می‌شود و ممکن است در ابتدا احساس سوزش، بی‌حسی یا درد کوچکی داشته باشید. این علائم معمولاً موقت و طبیعی هستند و به طور کلی در چند روز اول پس از تزریق بوتاکس بهبود می‌یابند.

نتیجه نهایی درمان بوتاکس قابل مشاهده نیست. اثرات آن به تدریج ظاهر می‌شوند و ممکن است یک یا دو روز پس از تزریق تغییراتی ملموس در ناحیه مورد درمان مشاهده شود. با این حال، برای دیدن نتایج نهایی و کامل، به طور معمول نیاز به صبر دارید. بیشترین تأثیر و بهبودها بعد از ۷ تا ۱۰ روز پس از تزریق بوتاکس قابل مشاهده است.

مراقبت‌های بعد از تزریق بوتاکس چانه

چهار تا پنج ساعت پس از تزریق از لمس کردن یا ماساژ دادن صورت خودداری کنید. در این مدت شما باید در حالت ایستاده بمانید و از خوابیدن روی صورت خودداری کنید. بعد از تزریق تا حد امکان از قرار گرفتن در مقابل نور مستقیم خورشید خودداری کنید. تزریق بوتاکس معمولا آنقدر دردناک نیست که نیاز به مصرف مسکن داشته باشید.

آیا تزریق بوتاکس خطرات یا عوارض جانبی دارد؟

بوتاکس یک درمان کم خطر محسوب می‌شود و حتی برای اکثر افراد بی خطر است. بعد از تزریق بوتاکس ممکن است برخی عوارض را تجربه کنید که عبارتند از:

 • درد، کبودی یا تورم در ناحیه تزریق
 • سر درد
 • حالت تهوع موقت
 • انقباض عضلانی
 • لبخند کج

در برخی موارد بسیار نادر ممکن است عوارض جانبی شدیدتری ایجاد شوند. اگر هر یک از عوارض جانبی زیر را تجربه کردید فورا با پزشک خود تماس بگیرید:

 • تاری دید
 • ضعف عضلانی یا اسپاسم دردناک
 • مشکل در صحبت کردن
 • از دست دادن کنترل مثانه
 • مشکل تنفسی

ماندگاری تزریق بوتاکس به چانه چقدر است ؟

ماندگاری تزریق بوتاکس به چانه چقدر است ؟

دقت کنید که بوتاکس یک درمان دائمی برای از بین بردن چین و چروک‌ها نیست. هنگامی که پزشک بوتاکس را در عضله چانه تزریق می‌کند انتهای عصبی عضله تا ۱۲۰ روز فلج می‌شود. ۱۲۰ روز پس از تزریق پایانه‌های عصبی شروع به رشد و جوان شدن می‌کنند و چین و چروک‌ها دوباره ظاهر می‌شوند. با توجه به اینکه که پایانه‌های عصبی به رشد مجدد خود ادامه می‌دهند بیمار تقریبا هر سه تا شش ماه یک بار برای برطرف کردن چین و چروک و گودی چانه به تزریق مجدد نیاز دارد. بیمارانی که بوتاکس را برای میگرن تزریق می‌کنند باید دوزهای مداوم را هر سه ماه یک بار برای جلوگیری از عود بیماری تکرار کنند.

هزینه تزریق بوتاکس چقدر است؟

هزینه‌های تزریق بوتاکس تا حدودی به میزان استفاده از محصول بستگی دارد. این نرخ معمولا بر اساس میزان هزینه یک ویال بوتاکس تعیین می‌شود.

هزینه درمان ممکن است متفاوت باشد و به محل زندگی شما و تجربه پزشک بستگی دارد.

مقایسه تزریق بوتاکس به چانه و تزریق ژل به چانه

تزریق فیلرهای پوستی و شل کننده‌های عضلانی مانند بوتاکس، راهکارهایی موثر برای بهبود و زیبایی پوست هستند. اما انتخاب بهترین روش بستگی به اهداف زیبایی شما دارد. استفاده از تزریق فیلر در ناحیه چانه، برای افرادی که می‌خواهند چانه‌های باریک و کشیده خود را بهبود دهند و حجم آنها را افزایش دهند، بسیار مناسب است. این روش باعث ایجاد چانه با ظاهری حجیم و جذاب می‌شود و نیز ریزش ظاهری بخش غبغب را کاهش می‌دهد. فیلرهای مورد استفاده در این روش معمولاً شامل اسید هیالورونیک هستند، که به عنوان یک ماده تزریقی توسط جراحان پلاستیک استفاده می‌شود. این فیلرها شامل برندهایی مانند Restylane Lyft، Juvederm و سایر فیلرهای غلیظ‌تر هستند. هنگام تزریق، این فیلرها به خوبی شکل مورد نظر را حفظ می‌کنند و به چانه حجم و سفتی می‌بخشند. همچنین، با افزایش حجم، ظاهر شلی روی پوست را کاهش می‌دهند.

تزریق سم بوتولینوم نوع A، برای افرادی که می‌خواهند چین و چروک‌ها یا فرورفتگی روی چانه خود را بهبود بخشند، مورد استفاده قرار می‌گیرد. به چین و چروک‌هایی که به دلیل حرکت عضلات زیر پوست شکل گرفته‌اند، چین و چروک‌های چانه ریتید پویا گفته می‌شود. همچنین، این روش می‌تواند چین و چروک‌های عمیق روی چانه یا در نزدیکی آن، مانند خطوط لبخند و خطوط ماریونت را صاف کند.

بوتاکس فیلرهای پوستی
اهداف زیبایی کاهش ظاهر چین و چروک‌ها

صاف کردن خطوط ماریونت و خطوط لبخند

افزایش حجم چانه

کاهش ظاهر غبغب

کانتور صورت

نحوه عملکرد با شل کردن عضلات و کاهش حرکات بیش از حد باعث کاهش خطوط و چین و چروک‌ها می‌شود. افزایش حجم

افزایش تولید کلاژن

ماندگاری نتایج ۳ تا ۶ ماه ماندگاری ۱ تا ۲ سال ماندگاری

سوالات پرتکرار

چرا چانه من بعد از تزریق بوتاکس عجیب به نظر می‌رسد؟

حدودا ۷ تا ۱۰ روز طول می‌کشد تا نتیجه نهایی قابل مشاهده باشد، در این مرحله باید عضله بیشتری تحت تاثیر قرار گیرد تا ظاهری صاف تر ایجاد شود. در غیر اینصورت نتایج درمان موقتی هستند و در عرض سه ماه از بین می‌روند.

آیا بوتاکس می‌تواند چانه را کوچکتر کند؟

متاسفانه بوتاکس به کوچکتر شدن چانه کمکی نمی‌کند. بیشتر اوقات اندازه چانه به اندازه یک پد ضخیم یا یک استخوان بزرگ است و نیاز به درمان دارد.

اگر یک بار بوتاکس تزریق و قطع کنید چه اتفاقی میافتد؟

هنگامی که بوتاکس از بین برود و درمان تکرار نشود دوباره چهره شما حالت قبلی خود را پیدا می‌کند. یعنی چین و چروک‌های چانه و مشکلاتی قبلی دوباره ظاهر می‌شوند.

از چه سنی باید تزریق بوتاکس به چانه را شروع کرد؟

برای افرادی که می‌خواهند بوتاکس چانه تزریق کنند محدودیت سنی بالایی وجود ندارد. در واقع بسیاری از زنان در سن ۶۰ سالگی یا بیشتر از ظاهری تازه که می‌توانند از بوتاکس و درمان‌های مکمل دریافت کنند لذت می‌برند.

آیا بوتاکس چانه لبخند را تغییر می‌دهد؟

تزریق بوتاکس باعث شل شدن عضلات ناحیه چانه می‌شود و پوست را صاف می‌کند. این کار معمولا روی لبخند شما تاثیر نمی‌گذارد.

مدت زمان تزریق بوتاکس چانه چقدر است؟

مدت زمان تزریق بوتاکس چانه و گردن کمتر از یک ساعت می‌‌باشد.

دکتر ابوالفتح محرابیان

دکتر ابوالفتح محرابیان

متولد سال ۱۳۴۹ پس از اخذ دیپلم در رشته تجربی در سال۱۳۶۸ با رتبه عالی درکنکور سراسری در رشته پزشکی دانشگاه شهید بهشتی پذیرفته شده و در سال۱۳۷۵ با مدرک دکتری پزشکی فارغ التحصیل گردید .پس از گذراندن خدمات با توجه به علاقه فراوان به رشته پوست با موفقیت در امتحان دستیاری این رشته پذیرفته و موفق به اخذ مدرک تخصصی پوست ،مو و زیبایی گردید.

دکتر ابوالفتح محرابیان

دکتر ابوالفتح محرابیان

متولد سال ۱۳۴۹ پس از اخذ دیپلم در رشته تجربی در سال۱۳۶۸ با رتبه عالی درکنکور سراسری در رشته پزشکی دانشگاه شهید بهشتی پذیرفته شده و در سال۱۳۷۵ با مدرک دکتری پزشکی فارغ التحصیل گردید .پس از گذراندن خدمات با توجه به علاقه فراوان به رشته پوست با موفقیت در امتحان دستیاری این رشته پذیرفته و موفق به اخذ مدرک تخصصی پوست ،مو و زیبایی گردید.

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
تماس با ما