لوگو دکتر محرابیان

021-88427630

بوتاکس خط خنده: هزینه، نحوه تزریق، مراقبت، عوارض و ماندگاری

فهرست مطالب

تزریق بوتاکس یک روش نسبتا جدید برای رفع چین و چروک پوستی است. در این روش، از بوتاکس که از سم بوتولینوم نوع A به دست می‌آید، برای رفع یا کاهش علائم پیری قابل مشاهده بر روی پوست یا منحصرا برای رفع چین و چروک‌های اطراف دهان (خط خنده) که حین لبخند زدن ایجاد می‌شوند، استفاده می‌شود. طی سال‌ها استفاده مکرر از بوتاکس، ثابت شده است که تزریق بوتاکس بهترین روش غیر جراحی برای جوانسازی چهره بوده و می‌تواند نتایج شگفت‌انگیزی بر جای بگذارد. از این‌رو، در این مقاله قصد داریم تا با ارائه اطلاعاتی در رابطه با مزایای تزریق بوتاکس خط خنده، کاندیدای مناسب این روش،‌ نحوه آماده‌سازی برای دریافت درمان،‌ رویه انجام تزریق، مراقبت‌های پس از تزریق و همچنین عوارض جانبی احتمالی ناشی از این تزریق، شما را بیشتر با این روش درمانی آشنا سازیم.

مزایای تزریق بوتاکس برای رفع خط‌ خنده


مزایای تزریق بوتاکس برای رفع خط خنده

تزریق بوتاکس خط خنده مزایای متعددی دارد که برخی از آنها عبارتند از:

 • روشی کاملا غیر جراحی برای جوانسازی و رفع چین و چروک پوستی
 • کاهش خط خنده
 • ایمن بودن روش و عدم نیاز به دوره نقاهت
 • سریع بودن روش
 • کم هزینه و ارزان بودن این روش
 • کاملا موثر برای درمان علائم پیری پوست

کاندیدای مناسب تزریق بوتاکس خط خنده


کاندیدای مناسب تزریق بوتاکس خط خنده

ایجاد شدن خط خنده (چروک اطراف دهان) یا سایر چین و چروک پوستی در صورت هر فردی، به دلایل دیگری نیز بستگی داشته و صرفا به سن و سال افراد مرتبط نیست. عواملی همچون ژنتیک و قرارگیری در معرض نور خورشید نیز در پیری پوست تاثیر بسزایی دارند. سن مناسب برای تزریق بوتاکس، از ۱۸ سالگی به بعد بوده و افراد می‌توانند در سنین ۲۰ و ۳۰ سالگی خود درمان بوتاکس را به عنوان عاملی برای پیشگیری از پیری پوست شروع کنند. اما از آنجایی که شواهدی علمی و بالینی مبنی بر بی‌خطر بودن این روش درمانی برای زنان باردار یا زنانی که در دوره شیردهی هستند وجود ندارد، بهتر است در طول این دوره‌ها از دریافت تزریق بوتاکس خودداری کرد.

کدام پزشکان صلاحیت تزریق بوتاکس خط خنده را دارند؟


کدام پزشکان صلاحیت تزریق بوتاکس خط خنده را دارند؟

بوتاکس دارویی است که به نسخه پزشک نیاز داشته و به همین دلیل باید فقط توسط پزشک متخصص تجویز شود. به همین علت، برای بی‌خطر بودن این روش درمانی و موثر یا موفقیت آمیز بودن درمان، توصیه می‌شود که تزریق بوتاکس را فقط توسط پزشک متخصص دریافت کنید. از سوی دیگر، قبل از درمان هرگونه چین و چروک پوستی باید جلسه مشاوره داشته باشید. در جلسه مشاوره، پزشک متخصص با ارائه مشاوره‌ای دقیق،‌ سابقه پزشکی شما را بررسی کرده و با ارزیابی وضعیت پوست شما، یک برنامه درمانی شخصی به شما ارائه خواهد کرد.

در موارد زیر نباید این روش درمانی را دریافت کنید:

 • چنانچه محل تزریق عفونی شده باشد.
 • چنانچه به داروی تزریقی یا هر یک از مواد تشکیل دهنده آن حساسیت داشته باشید.
 • شما دچار اختلال عصبی_عضلانی (مانند بیماری میاستنی گراویس) باشید.

دستورالعمل‌ها و اقدامات مراقبتی قبل از تزریق بوتاکس خط خنده خنده


۱ هفته قبل از درمان، از مصرف داروها یا مکمل‌های زیر خودداری کنید:

آسپرین، ادویل، موترین، ایبوپروفن، آلیو، ناپروکسن، اکسدرین (تمامی مسکن‌های بدون نسخه بجز تایلنول)، ویتامین E، کپسول جینکو بیلوبا، اسیدهای چرب امگا 3، کپسول روغن کبد ماهی، مکمل کوآنزیم کیو 10 (COQ10)، سیر و زنجبیل.

 • ۲۴ الی ۴۸ ساعت قبل از درمان، مشروبات الکلی مصرف نکنید.
 • از ۱ هفته قبل از درمان، از قرارگیری در معرض نور خورشید بپرهیزید.
 • حداقل 3 الی ۵ روز قبل از درمان، هیچگونه داروی شل کننده عضلانی مصرف نکنید.

روش کلی تزریق بوتاکس خط خنده


روش کلی تزریق بوتاکس خط خنده

تزریق بوتاکس به طور موقت باعث فلج یا بی‌حرکت شدن ماهیچه‌های این ناحیه از صورت (اطراف دهان)،که باعث ایجاد چین و چروک پوستی شده‌اند، می‌شود. قبل از شروع تزریق، کرم بی‌حس‌کننده موضعی روی پوست ناحیه اعمال شده و بلافاصله موجب بی‌حس‌شدن ناحیه می‌شود. سپس،‌ به طور معمول مقدار کمی (5 تا 10 یونیت برای هر طرف) بوتاکس به ناحیه موردنظر تزریق می‌شود. اکثریت بیماران در طول این تزریق که تقریبا ۱۰ دقیقه زمان خواهد برد، کاملا راحت بوده و دردی ندارند. تزریق بوتاکس موجب مسدود شدن مسیر تکانه‌های عصبی به عضلات صورت شده و نهایتا باعث آزاد بودن و جلوگیری از انقباض عضلات می‌شود، چرا که انقباض مکرر عضلات صورت موجب ایجاد چین و چروک و خطوط ریز این نواحی می‌شود. از این‌رو، تزریق بوتاکس موجب شل شدن عضلات زیرین صورت شده و باعث می‌شود پوست صاف شود. شما بعد از گذشت ۳ روز متوجه تغییرات پوست خود خواهید شد و پس از ۱۰ روز بوتاکس به طور کامل اثر خواهد کرد. نتایج حاصل از تزریق بوتاکس معمولا ۳ الی ۶ ماه ماندگاری خواهند داشت که بعد از گذشت این مدت باید درمان تکرار شود.

ریکاوری و روند بهبودی بعد از تزریق بوتاکس خط خنده


ریکاوری و روند بهبودی بعد از تزریق بوتاکس خط خنده

در زمان ریکاوری و تسریع روندی بهبودی، بهتر است تا اقدامات زیر را انجام دهید:

 • تا 24 ساعت بعد از تزریق، از مالش و ماساژ ناحیه درمان خودداری کنید.
 • حداقل تا ۳ ساعت بعد از تزریق، از خوابیدن بر روی صورت و لمس ناحیه و تا روز بعد از انجام ورزش سنگین خودداری کنید. همچنین، به مدت ۴ ساعت،‌ از رفتن به سونا، جکوزی یا قرارگیری در معرض نور خورشید و برنزه کردن خودداری کنید. رعایت کردن این موارد از افزایش جریان خون به ناحیه درمان جلوگیری کرده و احتمال کبودی پس از درمان را به حداقل می‌رساند.
 • توجه داشته باشید که تعداد معدودی از بیماران پس از تزریق بوتاکس، سر درد خفیفی را تجربه می‌کنند. برای تسکین هرگونه درد می‌توانید از تایلنول استفاده کنید. اما از مصرف آسپرین، ایبوپروفن، نوروفن یا سایر داروهای ضدالتهاب خودداری کنید چرا که این قبیل داروها می‌توانند احتمال کبودی را افزایش دهند.
 • برآمدگی یا برجستگی‌های ناشی از تزریق در عرض چند ساعت کاملا ناپدید خواهند شد. احتمال کبودی خفیفی وجود دارد که نیازی به نگرانی نداشته و موقتی است و همچنین می‌توانید کبودی ناحیه را با آرایش بپوشانید. کبودی خفیف ممکن است تا ۱ هفته ادامه داشته باشد.
 • اثرگذاری بوتاکس و بی‌حرکت شدن عضلات به صورت تدریجی بوده و از ۳ تا ۷ روز بعد از درمان شروع خواهد شد. بنابراین تا قبل از گذشت ۲ هفته، نتایج کامل را مشاهده نخواهید کرد.
 • ماندگاری نتایج تقریبا ۳ الی ۴ ماه خواهد بود. با این حال، اگر طبق توصیه پزشک خود عمل کنید و درمان را تکرار کنید، نتایج شما هر بار بیش از ۴ ماه، ماندگاری خواهند داشت.
 • معمولا بیماران می‌توانند بلافاصله بعد از درمان، اکثر فعالیت‌های عادی و روزمره خود را از سر بگیرند اما توجه داشته باشید که پیروی از توصیه‌های پزشک کاملا ضروری بوده و می‌تواند در روند بهبودی شما تاثیرگذار باشد.
 • ۲ هفته بعد از درمان برای بررسی نتایج باید به پزشک خود مراجعه کنید. در این جلسه اگر اصلاح یا تزریقی نیاز باشد پزشک آن را بدون اخذ هزینه اضافی انجام خواهد داد.

ماندگاری رفع خط خنده با تزریق بوتاکس


تزریق بوتاکس یک روش غیرجراحی برای جوانسازی پوست است که با شل کردن عضلات صورت موجب رفع چین‌و‌چروک پوستی می‌شود. از تزریق بوتاکس می‌توان در اطراف دهان برای کاهش خط خنده استفاده کرد. اثرگذاری این روش معمولا ۳ الی ۶ ماه زمان میبرد.

عوارض جانبی رایج ناشی از تزریق بوتاکس خط خنده


شایع‌ترین عوارض جانبی ناشی از تزریق بوتاکس عبارتند از:

 • کبودی خفیف
 • خونریزی خفیف
 • تورم و قرمزی ناحیه

برای کاهش احتمال کبودی، به‌هیچ‌وجه آسپرین یا سایر داروهای ضد التهابی را مصرف نکنید. گاها ممکن است عوارض جانبی نادری نیز بعد از تزریق بوتاکس بروز کنند که عبارتند از:

 • ضعف عضلانی
 • بثورات پوستی یا خارش ناحیه
 • بی حسی ناحیه
 • سردرد
 • علائم شبیه به آنفولانزا
 • حساسیت یا واکنش آلرژیک به بوتاکس که شامل مواردی مانند مشکلات تنفسی، تورم صورت، اختلال بینایی و سرگیجه می‌شوند.

چنانچه برای تزریق بوتاکس به پزشکی متخصص و مجرب مراجعه کنید، احتمال بروز تمامی عوارض جانبی ناشی از این روش درمانی به حداقل خواهد رسید.

هزینه تزریق بوتاکس خط خنده


هزینه تزریق بوتاکس خط خنده

هزینه درمان بسیار متفاوت بوده و به موارد زیر بستگی خواهد داشت:

 • ناحیه تحت درمان و میزان دشواری درمان این ناحیه با تزریق بوتاکس
 • نوع بوتاکس مورد استفاده. مطمئنا هزینه درمان با تزریق برندهای برتر بیشتر خواهد بود اما باید بدانید که نتایج بهتری نیز خواهد داشت.
 • میزان تجربه و تخصص پزشک. مجرب و متخصص بودن پزشک بر هزینه درمان تاثیر خواهدگذاشت، چرا که پزشک متخصص:

شما را به طور کامل ارزیابی می‌کند تا تشخیص دهد که کاندیدای مناسبی برای این روش درمانی هستید.

خطرات و احتمال بروز عوارض جانبی را شرح داده و به حداقل می‌رساند.

درک بهتر و عمیق‌تری از آناتومی صورت داشته که این امر موجب می‌شود نتایج بهتر و دقیق‌تری از درمان بگیرید.

در صورت بروز عوارض جانبی، می‌تواند شرایط را کاملا مدیریت کند.

بیمه، هزینه این درمان را پوشش نمی‌دهد اما احتمالا برخی از پزشکان پرداخت قسطی هزینه درمان را بپذیرند.

نتیجه‌گیری


تزریق بوتاکس اثری فراتر از پوست و چهره فرد داشته و می‌تواند موجب بهبود کیفیت زندگی او شود. تاثیرگذاری این محصول در ظاهر و حالات چهره بسیار پیچیده‌تر از چیزی است که تصور می‌شود. بوتاکس با فلج موقت عضلات صورت موجب کاهش خط خنده و سایر چروک پوستی می‌شود که در نتیجه، ظاهر کلی چهره فرد بهبود می‌یابد. تحقیقات نشان داده‌است که تزریق بوتاکس علاوه بر رفع چین و چروک پوستی، مزایای دیگری اعم از کاهش تعریق، دندان قروچه، افسردگی و سردرد را نیز در پی دارد. البته تزریق بوتاکس نیز خطرات و مزایای خاص خود را داشته و صرفا برای این موارد استفاده نمیشود. تزریق بوتاکس باعث فلج موقت عضلات صورت شده و از اینرو به کاهش چین و چروک پوست کمک میکند. برای دریافت این روش درمانی، بهترین کار مراجعه به جراح پلاستیک یا پزشک متخصص پوست است تا با ارزیابی کامل پوست شما کمک کنند تا از طریق بهترین روش درمانی به خواسته و انتظارات خود برسید.

سوالات متداول


آیا برای رفع خط خنده، تزریق فیلر پوستی ایمن‌تر از بوتاکس است؟

اگر تزریق بوتاکس توسط پزشکی متخصص و مجرب انجام شود، کاملا بی خطر خواهد بود. طی ده‌ها سال است که از بوتاکس برای درمان چین و چروک صورت استفاده می‌شود. این دارو تنها با نسخه تجویزی پزشک در دسترس بوده و استفاده از آن برای موارد زیبایی تایید شده است. اگر بوتاکس توسط فرد غیر مجاز تزریق شود احتمال بروز عفونت،‌ عدم همترازی صورت و نکروز پوست وجود دارد.

به تزریق چند واحد بوتاکس برای رفع خط خنده نیاز خواهم داشت؟

خط خنده به دلیل فعالیت عضلات اطراف دهان در طی سال‌ها ایجاد می‌شود. برای رفع خط خنده معمولا به تزریق ۵ الی ۱۰ واحد بوتاکس در هر سمت نیاز خواهد بود.

آیا با تزریق بوتاکس همچنان می‌توان لبخند زد؟

حالات چهره پس از تزریق بوتاکس هیچ محدودیتی نخواهند داشت؛ لبخند زدن شما نیز کاملا عادی خواهد بود و این امر تاثیری در نتیجه درمان شما نخواهد داشت. فقط تا حد امکان باید از مالش یا ماساژ دادن ناحیه خودداری کنید.

آیا حالت لبخند زدن بعد از تزریق بوتاکس به حالت عادی باز خواهد گشت؟

اثرگذاری بوتاکس تا ۳ الی ۶ ماه ماندگار خواهد بود. در واقع به تدریج در طول این مدت، عضلات صورت تحرک خود را بازیافته و به حالت قبل باز می‌گردند. نگران این مسئله نباشید چرا که به مرور زمان حالت لبخند زدن شما عادی خواهد بود.

بعد از تزریق بوتاکس خط خنده چگونه باید خوابید؟

بمنظور نفوذ بهتر بوتاکس به عضلات صورت، خوابیدن رو به پشت بسیار مهم است. خوابیدن روی صورت می‌تواند از نفوذ کامل بوتاکس جلوگیری کرده و نتیجه درمان شما را کاهش دهد.

آیا می‌توان بعد از تزریق بوتاکس خط خنده آرایش کرد؟

حین آرایش کردن مجبور به لمس ناحیه درمان و صورت خود خواهید شد. از این‌رو، باید تا ۲۴ ساعت پس از تزریق بوتاکس آرایش نکنید.

چه مدت بعد از تزریق بوتاکس خط خنده می‌‎توان استحمام کرد؟

تا ۲۴ ساعت بعد از تزریق بوتاکس خط خنده باید از دوش آب گرم،‌ سونا و جکوزی خودداری کرد.

دکتر ابوالفتح محرابیان

دکتر ابوالفتح محرابیان

متولد سال ۱۳۴۹ پس از اخذ دیپلم در رشته تجربی در سال۱۳۶۸ با رتبه عالی درکنکور سراسری در رشته پزشکی دانشگاه شهید بهشتی پذیرفته شده و در سال۱۳۷۵ با مدرک دکتری پزشکی فارغ التحصیل گردید .پس از گذراندن خدمات با توجه به علاقه فراوان به رشته پوست با موفقیت در امتحان دستیاری این رشته پذیرفته و موفق به اخذ مدرک تخصصی پوست ،مو و زیبایی گردید.

دکتر ابوالفتح محرابیان

دکتر ابوالفتح محرابیان

متولد سال ۱۳۴۹ پس از اخذ دیپلم در رشته تجربی در سال۱۳۶۸ با رتبه عالی درکنکور سراسری در رشته پزشکی دانشگاه شهید بهشتی پذیرفته شده و در سال۱۳۷۵ با مدرک دکتری پزشکی فارغ التحصیل گردید .پس از گذراندن خدمات با توجه به علاقه فراوان به رشته پوست با موفقیت در امتحان دستیاری این رشته پذیرفته و موفق به اخذ مدرک تخصصی پوست ،مو و زیبایی گردید.

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
تماس