لوگو دکتر محرابیان

021-88427630

لیفت غبغب: مزایا و انواع روش‌های بدون جراحی

فهرست مطالب

برخی از ویژگی‌های ظاهری صورت جذاب‌تر به نظر می‌آیند. به عنوان مثال، زنان به مردانی با فک‌‎های تیز و کشیده تمایل دارند و آن‌ها را ترجیح می‌دهند. به طور مشابه، مردان به زنانی تمایل دارند که دارای گردن ظریف، قو مانند و باریک هستند. با این حال، با گذشت زمان، ساختار صورت ما تغییر می‌کند، غبغب ایجاد می‌شود، خط فک به دلیل چربی اضافی، کوچک شدن ماهیچه های صورت و شل شدن پوست کمتر مشخص می شود. خوشبختانه راه‌هایی برای جلوگیری از این اتفاق وجود دارد که لزوماً نیازی نیست زیر تیغ جراحی بروید تا خط گردن جوان‌تر و شاداب‌تری به دست آورید. بنابراین حداقل فعلاً می‌توانید از طریق لیفت صورت با جراحی خداحافظی کنید. اگر می‌خواهید درمان‌های بدون جراحی را امتحان کنید، به خواندن این مقاله ادامه دهید تا همه چیز را در مورد این روش‌ها بدانید و با نتایج شگفت انگیز روش‌های بدون جراحی آشنا شوید. باید بدانید هر زمان که می‌خواهید غبغب خود را رفع کنید، باید به یک پزشک مجرب و ماهر مراجعه نمایید که درمان‌ها و مدیریت عوارض را به خوبی می‌داند و خطرات و عوارض جانبی و همچنین زمان بهبودی را به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهد.

فواید درمان بدون جراحی لیفت غبغب


چرا یک درمان بدون جراحی را برای رفع  غبغب خود انتخاب کنید؟

اگرچه جراحی به عنوان استاندارد ترین روش برای بهبود خط گردن و لیفت فک در نظر گرفته می شود اما بعضی مواقع یک درمان بدون جراحی غبغب ممکن است برای شما بهتر باشد به خصوص اگر به تازگی وارد سنین 30 یا 40 سالگی شده اید و غبغب شما  فقط به کمی دستکاری نیاز دارد.  علاوه بر این، بسیاری از افراد به دلیل خطرات ناشی از جراحی، از جراحی دوری می‌کنند. برای چنین بیمارانی، این روش یک گزینه کمتر تهاجمی است زیرا مزایای متعددی دارد، از جمله:

زمان بهبودی کم

روش‌های بدون جراحی عالی هستند زیرا زمان بهبودی بسیار کوتاه است، بین چند ساعت تا چند روز. از سوی دیگر، جراحی‌های بزرگ اغلب مانع از سرگیری کار افراد می‌شوند و برخی از آنها ممکن است نیاز به گذراندن چند روز در بیمارستان داشته باشند.

مقرون به صرفه‌تر

اگرچه رفع غبغب تحت پوشش بیمه قرار نمی‌گیرد، روش‌های درمان بدون جراحی غبغب هزینه کمتری نسبت به جراحی غبغب دارند. با این حال، هزینه می‌تواند از منطقه‌ای به منطقه دیگر تغییر کند و به عوامل زیادی از جمله نوع و طول درمان مورد نیاز بستگی دارد.

ایمن‌تر

یکی از دلایل مهم دوری افراد از جراحی لیفت گردن و فک، خطرات موجود از جمله نیاز به بیهوشی عمومی و ماهیت تهاجمی‌تر آن است. همچنین، اگر جراح مناسب را انتخاب نکنید، زیر چاقوی جراحی رفتن می‌تواند عوارضی را به همراه داشته باشد. بنابراین، انجام عمل جراحی را نباید ساده انگاشت. روش‌های بدون جراحی با عوارض جانبی کمتری همراه هستند هرچند ممکن است این روش‌ها هم با تورم، سوزش و قرمزی همراه باشند.

بدون درد

این روش‌ها کم‌تهاجمی و بدون درد هستند. هیچ برش عمده‌ای وجود ندارد که منجر به نگرانی افرادی که عصبی یا مضطرب هستند شود. علاوه بر این، شما مجبور نخواهید بود با زخم‌های زشت دست و پنجه نرم کنید!

برخی دیگر از مزایای کلیدی درمان بدون جراحی غبغب عبارتند از:

 • کمک به معکوس کردن روند پیری و افزایش سن
 • کمک به سفت شدن پوست شل در نتیجه کاهش وزن
 • کاهش دادن خطوط و چین و چروک های اطراف گردن
 • خطرات کمتر لیفت بدون جراحی گردن در مقایسه با جایگزین های جراحی
 • روش کم تهاجمی
 • سفت کردن پوست شل و همچنین از بین بردن چربی‌های اضافه
 • عملاً هیچ جای زخم و بخیه ای لازم نیست.
 • ماه‌ها پس از درمان اولیه متوجه بهبود تدریجی آن خواهید شد.

برخی از درمان‌های بدون جراحی غبغب چیست؟


در اینجا لیستی از محبوب‌ترین گزینه‌های درمانی وجود دارد:

 • بوتاکس
 • فیلرهای پوستی
 • هایفوتراپی
 • اولتراپی یا اولتراسوند
 • لیزر درمانی
 • رادیو فرکوئنسی
 • کیبلا

این گزینه ها برای از بین بردن چربی اضافی اطراف گردن و فک شما استفاده می‌شوند و یک پوست سفت را برای شما به ارمغان می آورند.

بوتاکس

بوتاکس

بوتاکس یکی از محبوب‌ترین روش‌ها برای از بین بردن خطوط و چین و چروک پوست است و در این مورد می‌تواند در کمترین زمان یک ظاهر صاف به پوست گردن شما بدهد. به این صورت که فقط چند دز تزریق انجام می‌دهید و می‌روید. بوتاکس به عنوان شل کننده عضلات عمل می‌کند. ماهیچه‌های گردن و فک را فلج می‌کند و از چین و چروک ناشی از حرکات آن‌ها جلوگیری می‌نماید.

بوتاکس فواید مختلفی دارد. بوتاکس تأثیرگذار و بدون درد است و به حداقل زمان استراحت نیاز دارد و تنها در یک ساعت انجام می‌شود. بوتاکس اگر با دقت و درست انتخاب شود، می‌تواند به خوبی جراحی پلاستیک باشد. با این حال، عیب آن این است که ممکن است مجبور شوید برای حفظ نتایج هر چند ماه یک بار به پزشک خود مراجعه کنید. خارج از این ها، لیفت گردن با بوتاکس برای سفت کردن پوست و مشخص ساختن خط گردن و فک عالی است و در نهایت، می‌تواند ظاهری جوان‌تر و شاداب تر به شما بدهد.

فیلرهای پوستی

فیلرهای پوستی

فیلرهای پوستی که اغلب با بوتاکس اشتباه گرفته می‌شوند، تزریقی هستند که از هیدروکسی آپاتیت کلسیم و اسید هیالورونیک استفاده می‌کنند. این فیلرها با نام‌های تجاری مختلفی مانند اسکالپترا، رادیس، بلافیل و ژوویدرم عرضه می‌شوند.

اسید هیالورونیک موجود در فیلرها می‌تواند چین و چروک‌ها را کاهش داده و با جذب مولکول‌های آب و اتصال به آن ها ، توده اطراف گردن شما را بهبود بخشد و به پوست شما حجم فوری بدهد. هنگامی که تزریق فیلر پوستی به طور حساب شده در سراسر نواحی پوست شل روی گردن صورت می گیرد، پزشک شما می تواند به طور مؤثر ساختار آن ناحیه را بازسازی کند و ظاهری  صاف به آن بدهد.

متخصصان فیلرهای پوستی را برای افرادی که مایل به بازگرداندن حجم صورت و بهبود تولید کلاژن هستند، توصیه می‌کنند. بنابراین، فیلرهای پوستی می‌توانند ضمن لیفت کردن پوست، باعث سفت شدن آن هم گردند. فیلرها بدون عوارض جانبی هستند و هر 6 تا 12 ماه یک بار نیاز به تمدید دارند.

هایفوتراپی

هایفو تراپی

هایفوتراپی یک درمان بدون جراحی و غیر تهاجمی برای غبغب است. ماندگاری این تکنیک ها  12 تا 18 ماه می باشد و نیاز به درمان دیگری نیست. به استراحت و بیهوشی نیاز ندارد. در این درمان، ناحیه تحت درمان (گردن) گرم می‌شود و باعث انقباض فوری رشته های کلاژن و افزایش متابولیسم فیبروبلاستین می شود. این ها با هم تولید فیبرهای کلاژن جدید و فیبرهای الاستین را افزایش می‌دهند و پوست گردنی صاف تر، سالم‌تر و جوان‌تر ایجاد می‌نمایند.

در طول هایفوتراپی، پزشک ابتدا گلیسیرین را روی گردن اعمال می‌کند که به عنوان رسانایی برای انرژی گرمایی عمل می‌کند. سپس دستگاه روی پوست قرار می‌گیرد و با حرکات دایره‌ای ملایم حرکت می‌نماید.

قسمتی از دستگاه که با پوست در تماس است گرم تر می شود و به 40 درجه می رسد. گرمای پوست با استفاده از دماسنج مادون قرمز کنترل می‌شود. هنگامی که دما به 40 درجه رسید، درمان را به مدت 2 تا 4 دقیقه در ناحیه مورد نظر ادامه می دهد و سپس به ناحیه درمانی بعدی می‌رود.

نتایج را می توان پس از اولین درمان مشاهده کرد. پس از چهار هفته، بهبود قابل توجهی در ظاهر خطوط و خطوط ریز صورت مشاهده خواهید کرد، نتایج بهتر مانند سفت شدن بیشتر و بهتر پوست گردن و ظاهر چین و چروک تا حدود 6 ماه  مشاهده می‌شوند.

اولتراپی یا اولتراسوند

اولتراپی یا اولتراسوند

این تکنیک شامل انرژی اولتراسوند برای درمان لایه های زیر پوستی پوست در اطراف چانه و گردن است. این روش بدون جراحی می‌تواند به طور مؤثر پوست افتاده را بلند و سفت کند. FDA این فناوری را تأیید کرد و به دلیل قیمت پایین آن خیلی زود محبوب شد. اولتراپی می‌تواند با تحریک تولید کلاژن و ایجاد ظاهری جوان، به بهبود خطوط و چین و چروک‌های اطراف گردن، چانه و سینه کمک کند. بنابراین، پوست شما را به طور تدریجی از عمق مقاوم می‌سازد. این فناوری از تصویربرداری اولتراسوند متمرکز برای دور زدن سطح پوست و هدف قرار دادن منطقه دقیقی که باید روی آن کار شود، برای دستیابی به یک خط گردن استفاده می کند.  دما را می توان بر اساس وضعیت پوست انتخاب کرد.

اولتراپی اغلب به عنوان جایگزینی برای جراحی درمان غبغب یا برای حفظ نتایج بعد از جراحی انتخاب می‌شود. همچنین، اولتراپی یک روش عالی برای بهبود ظاهر ناحیه دکلته، پوست بالای سینه یا دور گردن است. این فرآیند در مطب انجام می‌شود و می‌تواند تا ۹۰ دقیقه بدون وقفه طول بکشد. با این حال، برخی از افراد ممکن است برای چند ساعت پوستشان قرمز یا برافروخته شود. نتایج برای 12 تا 18 ماه ماندگاری دارند، اما ممکن است 3 ماه طول بکشد تا تأثیر خود را نشان دهند. همچنین در این روش شما برای ادامه بازسازی کلاژن و حفظ نتایج، به ترمیم نیاز دارید.

لیزر درمانی

لیزر درمانی

فناوری لیزر فرکشنال روشی منحصر به فرد است. این روش بر روی بخش کوچکی از پوست کار می کند در حالی که سایر نواحی هنوز درمان نشده‌اند. بدین ترتیب سرعت فرآیند بهبودی افزایش یابد. انواع مختلفی از لیزرها از جمله CO2 و اربیوم مورد استفاده قرار می‌گیرند. این روش تولید کلاژن، خاصیت ارتجاعی و بافت پوست را تحریک می کند. لیفت گردن با لیزر نیز کم تهاجمی است زیرا بدون برش یا اسکار است.

ناراحتی بعد از عمل نسبتاً کم است. اما ممکن است به مدت 3 تا 5 روز کبودی و تورم داشته باشید که به راحتی با کمپرس یخ و داروهای ضد التهاب قابل کنترل است. با این حال، لیزر درمانی ممکن است برای همه مناسب نباشد، زیرا ممکن است کمی دردناک باشد و نیاز به بی حسی موضعی دارد. علاوه بر این، تا 10 روز استراحت نیاز دارد. از جنبه مثبت، یک مطالعه اخیر نشان داد که لیزر درمانی مزایای طولانی مدت دارد. چرا که می‌تواند روند پیری را معکوس و غبغب را برطرف نماید و بدین ترتیب اعتماد به نفس شما را افزایش دهد.

رادیو فرکوئنسی

رادیو فرکوئنسی

افرادی که به یک روش کم تهاجمی نیاز دارند، می‌توانند رادیوفرکوئنسی را امتحان کنند. رادیوفرکوئنسی که به عنوان یک تکنیک جوانسازی صورت به بازار عرضه می‌شود، برای لیفت و سفت‌کردن پوست عالی است. اگر می‌خواهید گردن و دکلته‌ای جوان داشته باشید، رادیوفرکوئنسی کاری است که باید انجام دهید.

این درمان با استفاده از ترکیبی از دو تکنیک میکرونیدلینگ و رادیوفرکوئنسی برای بهبود تولید کلاژن و الاستین مورد استفاده قرار می‌گیرد و پوست شل و چین و چروک را هدف قرار می‌دهد. ابتدا پزشک یک بی‌حس کننده موضعی برای بی‌حس کردن ناحیه چانه و گردن شما تجویز می‌کند. سپس، کانولای رادیوفرکوئنسی با استفاده از چندین نقطه ورودی (برش‌های کوچک) در سراسر ناحیه زیر چانه و خط گردن شما وارد می‌شود.

انرژی رادیوفرکوئنسی اساساً سلول های چربی اضافی را گرم کرده و تجزیه می کند. سپس، این آسیب حرارتی بدن را مجبور می‌کند تا خود را ترمیم کند و تولید الاستین و کلاژن را تحریک می‌کند. بنابراین، با رادیوفرکوئنسی، فواید چندگانه‌ای را به یکباره دریافت می‌کنید: چربی‌ها را آب می‌کند و تولید کلاژن را تحریک می‌کند.

پس از این درمان، ممکن است پزشک از شما بخواهد که به مدت سه روز از یک پوشش محافظتی برای گردن استفاده کنید. همچنین، درد را می‌توان به راحتی با مسکن‌های بدون نسخه کنترل کرد. رادیوفرکوئنسی، هنگامی که با سایر فناوری ها ترکیب شود، حتی می تواند شلی پوست را بهبود بخشد. با این حال، ظاهر شدن نتایج ممکن است کمی طول بکشد.

تزریق کیبلا

تزریق کیبلا

آخرین مورد در لیست کیبلا است، روشی که برای از بین بردن چربی اضافی زیر فک و چانه استفاده می‌شود. کیبلا داروی تزریقی آرایشی جدیدی است که طبق دستور FDA برای درمان چربی زیر چانه طراحی شده است. کیبلا که از اسید دئوکسی کولیک تشکیل شده است برای سفت کردن پوست شل مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کیبلا به پوست تزریق می‌شود و با “ذوب کردن” یا متابولیزه کردن سلول‌های چربی عمل می‌کند. سپس این ترکیبات چربی به طور طبیعی از طریق سیستم لنفاوی در طی چند هفته از بین می‌روند. کیبلا که سریع و بدون درد است، می تواند تورم و قرمزی خفیفی از خود به جای بگذارد. با این حال، مشاهده نتایج ممکن است تا 6 هفته طول بکشد.

نکته مهم


این طبیعی است که با افزایش سن، پوست شل شود و گردن یکی از مناطقی است که برای اولین بار علائم پیری زودرس را نشان می‌دهد. برخی از افراد سعی می‌کنند با پوشیدن روسری و یقه اسکی، غبغب خود را بپوشانند، اما این راه حل نیست. فرقی نمی‌کند از کدام یک از روش های بوتاکس، کیبلا یا فناوری سفت کردن پوست با رادیوفرکوئنسی استفاده کنید، هر یک از این موارد گزینه های درمانی غیرتهاجمی هستند که می توانند نتایج عالی را برای شما رقم بزنند.

برای بیماران مبتلا به افتادگی خفیف گردن، این درمان‌های ظریف، مانند بوتاکس یا فیلر های پوستی، می‌توانند به رفع خطوط و چین و چروک‌‌ها و بهبود وضعیت کلی پوست کمک کنند. با این حال، بیمارانی که دارای افتادگی و چین و چروک متوسط ​​هستند، می‌توانند نتایج بهتری از لیفت با نخ بگیرند. به این ترتیب، پوست و بافت همبند به طور فعال بلند می شوند و نتایج فوری و قابل توجه تری به شما ارائه می‌دهند.

با این حال، به یاد داشته باشید که این روش‌های بدون جراحی برای بیمارانی که در دهه 30 یا اوایل 50 سالگی هستند و افتادگی پوست در آن‌ها شدید نیست، مناسب‌تر است. لیفت گردن با جراحی اولین گزینه است. به هر حال، روش های جراحی به دلیل نتایج قطعی و طولانی مدت، مؤثرترین و استاندارد ترین روش در جراحی پلاستیک به حساب می‌آیند. پس بهتر است با یک متخصص مشورت کنید تا بفهمید که آیا لیفت گردن بدون جراحی بهترین روش برای شماست یا خیر!

سوالات متداول


آیا بوتاکس می‌تواند غبغب را برطرف کند؟

هنگامی که بوتاکس به ماهیچه پوستی یا عضله پلاتیسمای گردن تزریق می شود، عضلات شل را سفت می کند. این کار پوست را صاف می کند و ظاهری جوان تر ایجاد می نماید. نتایج حاصل از لیفت گردن با بوتاکس می تواند تا 4 ماه دوام داشته باشد و تا مدت ها از علائم پیری پوست جلوگیری نماید.

آیا کیبلا عوارض دارد؟

کیبلا می‌تواند عوارض جانبی جدی ایجاد کند، از جمله مشکلاتی در محل تزریق مانند کبودی، ریزش مو، زخم‌های باز (جراحت)، و آسیب و مرگ سلول بافتی (نکروز) در اطراف محل تزریق یا مشکل در بلع و آسیب عصبی در فک که می تواند به طور موقت باعث لبخند ناموزون یا ضعف عضلات صورت شود.

آیا میکرونیدلینگ می‌تواند پوست گردن را سفت کند و غبغب را از بین ببرد؟

میکرونیدلینگ برای چین و چروک گردن عالی است زیرا تولید کلاژن را افزایش می دهد. این کار باعث سفت شدن پوست و کاهش ظاهر خطوط می شود. درمان یک بار در ماه برای یک دوره 4 تا 6  جلسه ای انجام می‌شود.

متخصصین پوست چگونه پوست گردن را برای غبغب سفت می‌کنند؟

هنگامی که شما رادیوفرکوئنسی را انجام می دهید، یک لوله (یا سوزن) نازک به پوست شما وارد می شود تا بافت زیر آن گرم شود. این به متخصص پوست شما اجازه می دهد تا گرما را دقیقاً در جایی که برای سفت کردن پوست شل به آن نیاز دارید اعمال کند. متخصصان پوست اغلب از این روش برای سفت کردن گردن یا بازوها استفاده می‌کنند.

آیا می‌توان بدون جراحی غبغب را برطرف کرد؟

اولتراپی: یک درمان غیر تهاجمی تأیید شده توسط FDA برای غبغب است. اولتراپی تنها روش تأیید شده توسط FDA برای لیفت و سفت کردن پوست گردن و قفسه سینه بدون جراحی است. این درمان غیر تهاجمی برای غبغب را می توان تنها با یک پروسه اولتراسوند بدون وقفه انجام داد.

آیا میکرونیدلینگ روی گردن برای درمان غبغب ایمن است؟

میکرونیدلینگ یک درمان ایمن و مؤثر است که در صورت انجام ایمن توسط یک متخصص با تجربه می تواند به بهبود ظاهر گردن کمک کند.

دکتر ابوالفتح محرابیان

دکتر ابوالفتح محرابیان

متولد سال ۱۳۴۹ پس از اخذ دیپلم در رشته تجربی در سال۱۳۶۸ با رتبه عالی درکنکور سراسری در رشته پزشکی دانشگاه شهید بهشتی پذیرفته شده و در سال۱۳۷۵ با مدرک دکتری پزشکی فارغ التحصیل گردید .پس از گذراندن خدمات با توجه به علاقه فراوان به رشته پوست با موفقیت در امتحان دستیاری این رشته پذیرفته و موفق به اخذ مدرک تخصصی پوست ،مو و زیبایی گردید.

دکتر ابوالفتح محرابیان

دکتر ابوالفتح محرابیان

متولد سال ۱۳۴۹ پس از اخذ دیپلم در رشته تجربی در سال۱۳۶۸ با رتبه عالی درکنکور سراسری در رشته پزشکی دانشگاه شهید بهشتی پذیرفته شده و در سال۱۳۷۵ با مدرک دکتری پزشکی فارغ التحصیل گردید .پس از گذراندن خدمات با توجه به علاقه فراوان به رشته پوست با موفقیت در امتحان دستیاری این رشته پذیرفته و موفق به اخذ مدرک تخصصی پوست ،مو و زیبایی گردید.

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
تماس