لوگو دکتر محرابیان

021-88427630

۲۱ اسفند۱۴۰۲

افتادگی پلک بعد از بوتاکس: علت، مدت ماندگاری و درمان + عکس

فهرست مطالب

استفاده از سم بوتولینوم، که در بوتاکس وجود دارد، می‌تواند منجر به فلج موقت عضلات شود. با استفاده صحیح، این ماده می‌تواند از ایجاد چروک‌های پوستی مانند چین و چروک پیشانی، خط اخم و خطوط پنجه کلاغی جلوگیری کند. با فلج موقت عضلات، چروک‌های پوست کاهش می‌یابند و پوست صاف و جوان‌تر به نظر می‌رسد. با این حال، در برخی موارد، سم می‌تواند به صورت ناخواسته وارد مناطق دیگری از بدن شود و ممکن است باعث افتادگی پلک شود. این مقاله درباره علائم، علت‌ها، روش‌های درمان و پیشگیری از افتادگی پلک پس از تزریق بوتاکس توضیح داده شده است. برای درمان افتادگی پلک ناشی از تزریق بوتاکس، لازم است به یک پزشک متخصص و با تجربه مراجعه کنید. این کار باعث کاهش ریسک و عوارض، و همچنین کاهش زمان درمان و بهبودی می‌شود.

چه چیزی باعث افتادگی پلک بعد از بوتاکس می‌شود؟


چه چیزی باعث افتادگی پلک بعد از بوتاکس می‌شود؟

در ابتدا باید بدانید که این عارضه جزو عوارض رایج تزریق بوتاکس نمی‌باشد و زمانی رخ می‌دهد که تزریق بوتاکس به‌درستی انجام نشده باشد. افتادگی پلک یا پتوز زمانی رخ می‌دهد که فردی که تزریق بوتاکس را انجام می‌دهد تجربه کافی نداشته و یا تزریق در ناحیه اشتباهی انجام شده باشد که باعث ضعف عضلات و افتادگی آن‌ها می‌شود. زمانی که بعد از تزریق، بوتاکس در یک یا دو منطقه خاص جابه‌جا شود، می‌تواند باعث افتادگی پلک یا پتوز شود. این دو ناحیه پیشانی و فضای بین دو چشم می‌باشد.

پیشانی

برای کاهش چروک‌های پیشانی از بوتاکس استفاده می‌شود. این تزریق از منقبض شدن عضله فرونتالیس که باعث بالارفتن ابروها می‌شود، جلوگیری می‌کند. در نتیجه چروک‌های افقی بر روی پیشانی ایجاد نخواهند شد. در بیشتر موارد تزریق بوتاکس به پیشانی ظاهری صاف و یک‌دست می‌دهد ولی گاهی این تزریق باعث می‌شود تا ابروها پایین بیایند که منجر به جمع‌شدن پلک بالایی شده و به آن‌ها حالتی افتاده می‌دهد.

بین چشم‌ها

با تزریق بوتاکس بین چشم‌ها یا بالای ابروها از پدیدآمدن خطوط و چروک‌های افقی یا خط اخم جلوگیری می‌شود. گاهی بعد از تزریق، بوتاکس وارد پلک بالا شده و عضله بالابرنده پلک بالا را فلج می‌نماید. در صورت فلج شدن این عضله، پلک بالا دچار افتادگی می‌شود.

به همین دلیل از بیماران خواسته می‌شود تا ۴ ساعت بعد از تزریق از مالیدن محل تزریق خودداری کنند. این کار باعث می‌شود تا بوتاکسی که به‌دقت توسط پزشک یا پرستار تزریق شده است بدون جابه‌جا شدن و نفوذ در ماهیچه‌های دیگر جذب شود. زمانی که عضلات بالابرنده فلج شوند پلک دچار افتادگی می‌شود و بالابردن پلک با مشکل مواجه خواهد شد. به همین دلیل تزریق بوتاکس فقط باید توسط پزشکان باتجربه و متخصص انجام شود.

پتوز پلک در تزریقات زیبایی بسیار نادر می‌باشد و بیشتر زمانی رخ می‌دهد که از بوتاکس برای درمان بلفارواسپاسم که به اسپاسم غیرارادی ماهیچه‌های حلقوی چشم گفته می‌شود، استفاده می‌گردد. نواحی تزریق بوتاکس برای درمان این بیماری با نواحی تزریق بوتاکس برای ازبین‌بردن خطوط اخم بسیار متفاوت است و ریسک ابتلا به افتادگی پلک در آن بالاتر است. اما به‌طورکلی افتادگی پلک در اثر تزریقات زیبایی بسیار نادر است اما در صورت بروز این اتفاق تأثیر آن موقتی است و می‌توان آن را درمان نمود.

پزشکان و پرستاران متخصص به دلیل آشنایی کامل با آناتومی صورت به‌خوبی محل دقیق تزریق بوتاکس و عمق آن را می‌دانند. این افراد به‌خوبی آموزش‌دیده‌اند و در این زمینه تجربه کافی دارند به همین دلیل ریسک بروز عوارضی مانند افتادگی پلک را کاهش می‌دهند.

افتادگی پلک ناشی از بوتاکس چقدر رایج است؟


افتادگی پلک ناشی از بوتاکس چقدر رایج است؟

به آن گروه از افرادی که در خصوص تزریق بوتاکس نگران هستند، می‌توان مژده داد که افتادگی پلک ناشی از تزریق بسیار نادر می‌باشد و فقط ۵% از افرادی که بوتاکس تزریق می‌کنند، به افتادگی پلک دچار می‌شوند. این رقم در صورت کمک‌گرفتن از پزشک متخصص به زیر ۱% خواهد رسید. اما عوامل دیگری نیز در این زمینه نقش دارند که شامل دوز تزریق، تکنیک مورداستفاده و میزان تجربهٔ شخص تزریق‌کننده می‌باشند.

افتادگی پلک ناشی از تزریق بوتاکس چقدر دوام خواهد داشت؟


خبر خوب این است که بیشتر افتادگی‌های پلک ظرف مدت ۴ تا ۶ هفته درمان خواهند شد. اما خبر بد این است که در تمام این مدت یکی از چشم‌های شما حالتی نیمه‌بسته خواهد داشت. در برخی موارد نادر، افتادگی پلک ممکن است بیشتر و تا ۶ ماه طول بکشد. به طور معمول تأثیرات ناخواسته کمتر از حالت معمول دوام خواهند داشت چرا که دوز کمتری از بوتاکس بر این ماهیچه‌ها تأثیر گذاشته است. در غیر این صورت افتادگی پلک ممکن است ۳ تا ۴ ماه یعنی تا زمان دوام بوتاکس، باقی بماند.

میزان ماندگاری افتادگی پلک در درجه اول به میزان و شدت جابه‌جا شدن سم بوتولینوم و میزان تماس آن به عضله بالابرنده پلک بستگی دارد. باید توجه داشته باشید که افتادگی پلک ناشی از تزریق نادرست بوتاکس دائمی نمی‌باشد و در عرض چند ماه یا کمتر به طور کامل از بین خواهد رفت.

آیا می‌توان افتادگی پلک ناشی از بوتاکس را درمان نمود؟


آیا می‌توان افتادگی پلک ناشی از بوتاکس را درمان نمود؟

افتادگی پلک ناشی از تزریق بوتاکس معمولاً در چند روز تا یک هفته پس از تزریق ظاهر می‌شود و به طور معمول پس از ۳ تا ۴ هفته بهبود خواهد یافت. افتادگی ماهیچه‌های اطراف چشم نیز به آرامی و با تحلیل تأثیر بوتاکس بهبود خواهد یافت. اما اگر شما نمی‌خواهید صبر کنید، می‌توانید با استفاده از چند روش این مشکل را حل کنید. به عنوان مثال، می‌توانید هر ۳ تا ۴ ساعت یک بار از قطره چشم آپراکلونیدین با غلظت ۰.۵ درصد استفاده کنید. این قطره باعث تقویت انقباض ماهیچه‌های چشم می‌شود. قطره چشمی آلفا آگونیست، که معمولاً برای درمان گلوکوم استفاده می‌شود، همچنین به تسریع درمان افتادگی پلک کمک می‌کند. این قطره با انقباض عضله مولار (عضله‌ای که در بالارفتن پلک‌ها نقش دارد) باعث بالارفتن پلک بالایی می‌شود. برای استفاده از این داروها، حتماً باید به تجویز پزشک متخصص پایبند باشید.

اما در بهترین حالت می‌توانید از یک متخصص کمک بگیرید و می‌توانید بنابر تشخیص پزشک عضلاتی را که دچار افتادگی شده‌اند، منقبض نمایید. باید به یاد داشته باشید که آناتومی هر فرد متفاوت است و هیچ دو تزریق بوتاکسی تأثیری کاملاً شبیه به یکدیگر نخواهند داشت.

احتمال افتادگی پلک در اثر تزریق بوتاکس بسیار پایین می‌باشد اما می‌توان با مراجعه به یک پزشک باتجربه و متخصص این احتمال را از قبل نیز کمتر نمود. برای داشتن یک درمان حرفه‌ای و کامل مراجعه به یک پزشک باتجربه و متبحر در این زمینه بسیار ضروری می‌باشد. برای تزریقات صورت به دنبال ارزانی نباشید و اگر می‌خواهید پول پس‌انداز کنید آن را بر روی مسائل دیگر امتحان نمایید.

چگونه می‌توان از افتادگی پلک بعد از تزریق بوتاکس جلوگیری کرد؟


چگونه می‌توان از افتادگی پلک بعد از تزریق بوتاکس جلوگیری کرد؟

اولین و مهم‌ترین توصیه این است که جراح زیبایی یا متخصص پوستی را انتخاب کنید که با عضلات صورت آشنا است و در زمینه تزریق بوتاکس تجربه دارد. به‌علاوه از داروها و محصولات بی‌کیفیت و ناشناس استفاده نکنید. قبل از انجام تزریق از پزشک بخواهید تا نام و برند بوتاکس مورداستفاده را اعلام کند تا مطمئن شوید از یک برند و کارخانه معتبر می‌باشد. برند بوتاکس فقط توسط برند آلرگان تولید می‌شود و دیگر محصولات باکیفیت مانند دیسپورت توسط شرکت مدیسیز و زئومین توسط شرکت مرز تولید می‌گردند. هر سه این محصولات تحت‌نظر آزمایش‌های گسترده‌ای بوده‌اند و نتایج حاصل از آن‌ها در مقایسه با برندهای بی‌نام‌ونشان، قابل‌ پیش‌بینی‌تر است.

همچنین به‌خاطر داشته باشید که گاهی با وجود استفاده از برند بوتاکس معتبر که توسط یک پزشک باتجربه به شیوه کاملاً صحیح تزریق شده است، همچنان احتمال افتادگی پلک وجود دارد. اما خوشبختانه تأثیر آن همیشگی نیست و می‌توان آن را درمان نمود.

خلاصه


اگر فکر می‌کنید تزریق بوتاکس برای شما مفید است، حتماً مراقب باشید که این روند را تنها با یک پزشک ماهر و معتبر انجام دهید. این اقدام باعث کاهش خطر عوارض ناخواسته مانند افتادگی پلک می‌شود. در صورتی که بعد از تزریق با افتادگی شدید پلک مواجه شدید، باید تا زمانی که اثر بوتاکس کاملاً از بین برود (حدود ۶ هفته) صبر کنید تا بهبود یابد یا می‌توانید مجدداً به پزشک مراجعه کنید تا روش‌های دیگری برای درمان آن را بررسی کنید.

سؤالات متداول


آیا افتادگی پلک ناشی از تزریق بوتاکس برطرف خواهد شد؟

بوتاکس یک درمان موقتی است و تأثیر آن برای ۳ تا ۷ ماه باقی می‌ماند. اما افتادگی پلک معمولاً ظرف مدت ۴ تا ۶ هفته از بین خواهد رفت.

آیا می‌توان افتادگی ابرو ناشی از تزریق بوتاکس را درمان نمود؟

افتادگی ابرو می‌تواند برای بیماران بسیار آزاردهنده باشد اما خوشبختانه تأثیر بوتاکس دائمی نیست و ابروها حتی قبل از، ازبین‌رفتن کامل تأثیر بوتاکس شروع به بالارفتن خواهند کرد. این مسئله ۴ تا ۶ هفته زمان می‌برد اما ابروها به طور کامل به جایگاه قبلی خود باز می‌گردند.

آیا افتادگی پلک ناشی از بوتاکس را می‌توان به کمک داروهای طبیعی درمان نمود؟

متأسفانه افتادگی پلک ناشی از تزریق بوتاکس را نمی‌توان به کمک داروهای طبیعی، ورزش‌کردن و درمان خانگی برطرف نمود.

آیا افتادگی چشم‌ها با تزریق بوتاکس به پیشانی بدتر می‌شود؟

به دلیل این که بوتاکس عضلات پیشانی را فلج می‌کند، پلک بالایی چشم در مقایسه با قبل از تزریق ممکن است کمی دچار افتادگی شود. بعد از برطرف‌شدن تأثیر بوتاکس چشم دوباره به حالت اولیه خود باز می‌گردد. بااین‌حال به کمک برخی روش‌های درمانی می‌توان تأثیر افتادگی چشم‌ها را کاهش داد یا حتی از بین برد.

آیا می‌توان بوتاکس را ماساژ داد؟

در ادامه به یک راهنمایی کوچک در خصوص بایدونبایدهای تزریق بوتاکس پرداخته شده است. بعد از تزریق از مالش ناحیه درمان شده و در صورت امکان آرایش کردن خودداری کنید. تا دوهفته بعد از تزریق از انجام هرگونه پروسه زیبایی بر روی صورت خود پرهیز نمایید. این کار ممکن است باعث شود تا بوتاکس در دیگر ماهیچه‌ها پراکنده شود.

آیا می‌توان به کمک تزریق بوتاکس، بیشتر افتادگی پلک ناشی از بوتاکس را درمان نمود؟

بله این کار امکان دارد، اما به تزریقی که قبلاً انجام شده است بستگی دارد. زمانی که برای ازبین‌بردن خطوط پنجه کلاغی و خطوط بین دو چشم از بوتاکس استفاده شده است، می‌توان به‌صورت مجدد از بوتاکس برای درمان افتادگی پلک استفاده نمود.

باید و نبایدهای بعد از تزریق بوتاکس چیست؟

بعد از تزریق بوتاکس حداقل تا ۳ ساعت دراز نکشید و تا ۴ ساعت از رفتن به سونا، وان آب گرم و برنزه کردن خودداری کنید. این کار از کبود شدن جای تزریق جلوگیری می‌کند، چرا که گرما می‌تواند فشارخون را بالا ببرد. به جز این موارد می‌توانید بلافاصله بعد از تزریق بوتاکس فعالیت‌های روزانه خود را از سر بگیرید.

دکتر ابوالفتح محرابیان

دکتر ابوالفتح محرابیان

متولد سال ۱۳۴۹ پس از اخذ دیپلم در رشته تجربی در سال۱۳۶۸ با رتبه عالی درکنکور سراسری در رشته پزشکی دانشگاه شهید بهشتی پذیرفته شده و در سال۱۳۷۵ با مدرک دکتری پزشکی فارغ التحصیل گردید .پس از گذراندن خدمات با توجه به علاقه فراوان به رشته پوست با موفقیت در امتحان دستیاری این رشته پذیرفته و موفق به اخذ مدرک تخصصی پوست ،مو و زیبایی گردید.

دکتر ابوالفتح محرابیان

دکتر ابوالفتح محرابیان

متولد سال ۱۳۴۹ پس از اخذ دیپلم در رشته تجربی در سال۱۳۶۸ با رتبه عالی درکنکور سراسری در رشته پزشکی دانشگاه شهید بهشتی پذیرفته شده و در سال۱۳۷۵ با مدرک دکتری پزشکی فارغ التحصیل گردید .پس از گذراندن خدمات با توجه به علاقه فراوان به رشته پوست با موفقیت در امتحان دستیاری این رشته پذیرفته و موفق به اخذ مدرک تخصصی پوست ،مو و زیبایی گردید.

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
تماس با ما