لوگو دکتر محرابیان

021-88427630

تفاوت اسکین تگ و زگیل تناسلی: مقایسه علائم ظاهری و درمان

فهرست مطالب

اسکین تگ‌های دستگاه تناسلی و زگیل‌های تناسلی دو بیماری شایع پوستی هستند. این دو بیماری می‌توانند با یکدیگر اشتباه گرفته شوند و ویژگی‌هایی مثل این که در کجا رشد می‌کنند و چگونه به نظر می‌رسند می‌توانند با هم تفاوت داشته باشند.

اسکین تگ‌های دستگاه تناسلی، ضایعات پوستی گرد و نرم است که روی پایه ایجاد می‌شود. آن‌ها شبیه بادکنک های ریز و باد شده هستند. این نوع اسکین تگ‌ها مضر یا سرطانی نیستند، اما ممکن است زیاد شوند، به خصوص اگر روی لباس‌ها گیر بیفتند یا در حین رابطه مالش داده شوند. زگیل‌های تناسلی ضایعات یا برجستگی‌هایی هستند که به صورت صاف یا کمی برجسته روی سطح پوست ایجاد شده اند. آن‌ها معمولاً احساس خشن یا قابل لمس ایجاد می‌کنند و ممکن است شبیه گل کلم باشند. مانند اسکین تگ‌ها، زگیل‌های تناسلی خطرناک یا سرطانی نیستند، اما نشانه عفونت است. درمان برای جلوگیری از شیوع عفونت لازم است. به خواندن ادامه دهید تا درباره چگونگی این برجستگی‌ها، علت ایجاد آن‌ها و نحوه درمان بیشتر بدانید.

آن‌ها چه شکلی هستند؟ 


اسکین تگ و زگیل تناسلی چه شکلی هستند؟

هر دو اسکین تگ‌ها و زگیل‌ها می‌توانند به صورت یک برآمدگی ایجاد شوند و یا به صورت خوشه ای رشد کنند. به مرور زمان ممکن است اسکین تگ‌ها یا زگیل‌های اضافی در همان منطقه ظاهر شوند.

این برآمدگی ها معمولاً کوچک هستند، که ممکن است شناسایی و تشخیص آن‌ها را دشوارتر کند، اما تفاوت‌های بصری واضحی بین این دو وجود دارد که ممکن است شناختن آنچه را که دارید آسان تر کند.

اسکین تگ‌های دستگاه تناسلی 

اسکین تگ‌های دستگاه تناسلی فیبرومای بافت نرم یا رشد کوچک و گوشتی است. آن‌ها روی ساقه ها یا “اندام‌های” ریز سطح پوست شما ایجاد می‌شوند. با فشار دادن آن‌ها نرم هستند و باید به راحتی خم شوند.

اگرچه بیشتر اسکین تگ‌ها کوچک هستند، اما برخی از آن‌ها می‌توانند به اندازه پاک کن مداد باشند. بعضی از افراد ممکن است اسکین تگ‌هایی به اندازه یک انگور یا حتی یک انجیر ایجاد کنند.

اسکین تگ‌ها به سرعت رشد می‌یابند، اما به ندرت پس از اولین مراحل رشد به رشد خود ادامه می‌دهند. به عبارت دیگر، آن‌ها با گذشت زمان تغییر زیادی نمی‌کنند.

ممکن است یک اسکین تگ از رنگ گوشتی به قهوه ای روشن تر یا به قهوه ای تیره تبدیل شود. این تغییر رنگ معمول است و معمولاً جای نگرانی ندارد.

اسکین تگ‌ها بسیار رایج هستند. آن‌ها معمولاً روی گردن، زیر بغل یا بین چین های دیگر پوستی ایجاد می‌شوند. آن‌ها همچنین می‌توانند در کشاله ران یا دستگاه تناسلی شما ایجاد شوند.

اسکین تگ‌های واژن کمتر رایج هستند. این موضوع به دلیل طبیعت مرطوب واژن است بیشتر اسکین تگ‌ها ناشی از اصطکاک هستند و محیط مرطوب از این امر جلوگیری می‌کند. اسکین تگ‌ها ممکن است هنوز در ناحیه شرمگاهی یا لب‌ها ایجاد شوند.

زگیل تناسلی 

زگیل‌های تناسلی بر روی سطح پوست برجستگی‌هایی صاف یا کمی برآمده دارند. زگیل‌ها می‌توانند در سراسر بدن رشد کنند، اما زگیل‌های دستگاه تناسلی در ناحیه پوبیس، واژن، ولوا، آلت تناسلی یا مقعد ظاهر می‌شوند.

زگیل‌های تناسلی ممکن است به رنگ گوشتی باشد یا تفاوت زیادی در رنگ پوست شما داشته باشد. همچنین می‌توانند قهوه ای یا صورتی باشند. رنگ زگیل ممکن است با گذشت زمان تغییر کند. زگیل‌های تناسلی می‌توانند کاهش یافته و از بین بروند، فقط در یک نقطه دیگر ظاهر می‌شوند. با از بین رفتن زگیل‌ها، ممکن است رنگ پوست به حالت طبیعی برگردد.

سطح زگیل‌های تناسلی هنگام لمس ممکن است ناهموار یا زبر باشد. آن‌ها اغلب به شکل “گل کلم” ظاهر می‌شوند.

زگیل‌های تناسلی ممکن است به صورت یک برآمدگی ظاهر شوند، یا می‌توانند به صورت خوشه‌های کوچک رشد کنند. زگیل‌های اضافی ممکن است با گذشت زمان ظاهر شوند.

 

جهت مشاهده فیلم های آموزشی در مورد زگیل تناسلی و درمان آن بر روی لینک زیر کلیک کنید

فیلم های بیشتر

چه عواملی باعث ایجاد این برآمدگی‌ها می‌شود و چه کسی در معرض خطر است؟ 


اگرچه این برجستگی‌ها اغلب بر اساس ظاهر بصری با یکدیگر اشتباه گرفته می‌شوند ، اما علت آن‌ها کاملاً متفاوت است.

اسکین تگ‌های دستگاه تناسلی 

اسکین تگ‌های دستگاه تناسلی

تقریباً نیمی از بزرگسالان حداقل یک اسکین تگ را در زندگی خود ایجاد می‌کنند، اما بروز اسکین تگ‌ها علت مشخصی ندارد. چندین عامل می‌تواند خطر ابتلا به آن‌ها را افزایش دهد.

شایع ترین عوامل خطر در ایجاد اسکین تگ‌های دستگاه تناسلی عبارتند از:

  • اصطکاک تماس پوست و پارچه لباس یا لباس زیر می‌تواند باعث ایجاد اسکین تگ‌ها شود. مالش مکرر بین لباس و پوست می‌تواند پوست ظریف ناحیه تناسلی را تحریک کرده و باعث این رشدهای کوچک شود. اصطکاک ناشی از رابطه جنسی ممکن است باعث ایجاد اسکین تگ‌های دستگاه تناسلی شود.
  • بارداری. تغییر در سطح هورمونی در دوران بارداری می‌تواند خطر شما را افزایش دهد. زگیل‌ها در دوران بارداری می‌توانند به سرعت رشد کنند.
  • چاقی افرادی که دارای اضافه وزن یا چاقی هستند بیشتر در معرض اسکین تگ‌ها قرار می‌گیرند. وزن اضافی باعث افزایش سطح و اصطکاک پوست می‌شود و مناطق بیشتری را ایجاد می‌کند که در آن اسکین تگ‌ها ایجاد می‌شود.
  • دیابت نوع 2. اسکین تگ‌ها می‌توانند نشانه ای از دیابت نوع 2 یا سطح بالای انسولین باشند.
  • سن. اسکین تگ‌ها بیشتر در افراد 60 سال به بالا دیده می‌شود.
  • ژنتیک. اگر اعضای خانواده ای دارید که دارای اسکین تگ‌ها هستند، احتمال ایجاد آن‌ها بیشتر است.

زگیل تناسلی 

زگیل تناسلی

برخلاف اسکین تگ‌های دستگاه تناسلی، پزشکان دقیقاً می‌دانند چه عواملی باعث ایجاد زگیل‌های تناسلی می‌شود: عفونت ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) HPV نوعی عفونت منتقله از راه مقاربتی بوده و بسیار مسری است.

بیش از 100 نوع HPV شناسایی شده است. از این تعداد، 40 نوع از آن ناحیه تناسلی را آلوده می‌کنند و دو سویه آن مسئول زگیل‌های تناسلی هستند.

HPV بسیار شایع است. تقریبا نیمی از افرادی که از نظر جنسی فعال هستند به نوعی از HPV مبتلا می‌شوند. با این حال، این ابتلا می‌تواند در اثر عوامل ایجاد کننده زگیل در ناحیه تناسلی باشد یا نباشد. اگر چنین باشد، ممکن است هفته‌ها یا ماه‌ها قبل از بروز زگیل‌ها باشد.

 

 

 

چگونه این برجستگی‌ها تشخیص داده می‌شوند؟ 


نحوه تشخیص اسکین تگ و زگیل تناسلی

اگر از رشدهای پوستی غیرمعمول دستگاه تناسلی خود مطمئن نیستید، بهتر است به دکتر خود مراجعه کنید. اگر مشکوک هستید که این لکه‌های پوستی زگیل‌های دستگاه تناسلی هستند یا اگر می‌دانید در معرض HPV قرار گرفته اید، باید فوراً به پزشک مراجعه کنید.

برای تشخیص، پزشک معاینه فیزیکی می‌کند و برجستگی‌ها یا رشدها را بررسی می‌کند. همچنین ممکن است پزشک تجویز نمونه برداری کند.

چگونه این برآمدگی های پوستی درمان می‌شوند؟ 


نحوه درمان اسکین تگ و زگیل تناسلی

اسکین تگ‌ها ممکن است نیازی به درمان نداشته باشند. تا زمانی که تحریک نشوند یا مشکلی برای شما ایجاد نکنند، خوب است که اسکین تگ‌ها را در جای خود بگذارید.

همچنین لازم نیست زگیل‌های تناسلی را درمان کنید. اگر ترجیح دهید آن‌ها را معالجه نکنید، ممکن است زگیل به طور خود به خود برطرف شود.

اگر تصمیم دارید اسکین تگ‌های دستگاه تناسلی یا زگیل‌های تناسلی را درمان کنید، گزینه‌های شما اغلب یکسان هستند. این روش‌های درمانی عبارتند از:

  • سرما درمانی. پزشک شما می‌تواند از نیتروژن مایع بسیار سرد برای یخ زدن پوست یا زگیل پوست استفاده کند. نیتروژن مایع بافت را از بین می‌برد و پوست با گذشت زمان از بین می‌رود.
  • لیزر. اشعه های مستقیم نور می‌توانند اسکین تگ‌ها یا زگیل را بسوزانند. هرچه پوست می‌میرد، از بین می‌رود.
  • لیگاسیون. پزشک شما می‌تواند طی یک روش برش جراحی الکترو جراحی حلقه (LEEP) از حلقه سیم گرم برای بریدن برچسب‌های پوست یا بافت از اندام تناسلی استفاده کند.

آیا می‌توانید از بروز این برآمدگی‌های پوستی جلوگیری کنید؟ 


مشخص نیست که چرا و چگونه اسکین تگ‌ها ایجاد می‌شوند، بنابراین هیچ راه شناخته شده ای برای جلوگیری از تشکیل آن‌ها وجود ندارد.

با این وجود می‌توانید سعی کنید از زگیل‌های تناسلی جلوگیری کنید. پرهیز از تماس جنسی مطمئن ترین راه جلوگیری از ابتلا به ویروس و ایجاد زگیل‌های تناسلی است.

شما می‌توانید واکسن HPV را نیز دریافت کنید. این واکسن به محافظت در برابر رایج ترین سویه‌های HPV، از جمله سویه‌هایی که باعث زگیل‌های تناسلی می‌شوند یا خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم را افزایش می‌دهد ، کمک می‌کند.

اگرچه این واکسن در درجه اول برای نوجوانان و بزرگسالان جوان توصیه می‌شود، اگر بالای 25 سال سن دارید همچنان می‌توانید واکسن بزنید. این روش هنوز هم ممکن است از مزایای محافظتی برخوردار باشد، برای تصمیم گیری آگاهانه با پزشک خود صحبت کنید.

چشم انداز بیماری چگونه است؟ 


درمان هر دو نوع اسکین تگ‌ها و زگیل بسیار موثر است. با این حال، حتی با درمان، هیچ تضمینی برای ایجاد اسکین تگ‌های جدید پوستی وجود ندارد.

و اگر با زگیل سر و کار دارید، درمان HPV شما را درمان نمی‌کند. ویروس در بدن شما باقی خواهد ماند، به این معنی که در آینده شیوع زگیل تناسلی را تجربه خواهید کرد.

نه اسکین تگ‌های دستگاه تناسلی و نه زگیل‌های تناسلی بیماری جدی محسوب نمی‌شوند و برجستگی‌ها سرطانی نمی‌شوند. با این حال، در صورت مشاهده تغییرات غیرمعمول باید به پزشک مراجعه کنید. این تغییرات شامل خونریزی، تغییر اندازه یا تغییر ناگهانی رنگ است.

دکتر ابوالفتح محرابیان

دکتر ابوالفتح محرابیان

متولد سال ۱۳۴۹ پس از اخذ دیپلم در رشته تجربی در سال۱۳۶۸ با رتبه عالی درکنکور سراسری در رشته پزشکی دانشگاه شهید بهشتی پذیرفته شده و در سال۱۳۷۵ با مدرک دکتری پزشکی فارغ التحصیل گردید .پس از گذراندن خدمات با توجه به علاقه فراوان به رشته پوست با موفقیت در امتحان دستیاری این رشته پذیرفته و موفق به اخذ مدرک تخصصی پوست ،مو و زیبایی گردید.

دکتر ابوالفتح محرابیان

دکتر ابوالفتح محرابیان

متولد سال ۱۳۴۹ پس از اخذ دیپلم در رشته تجربی در سال۱۳۶۸ با رتبه عالی درکنکور سراسری در رشته پزشکی دانشگاه شهید بهشتی پذیرفته شده و در سال۱۳۷۵ با مدرک دکتری پزشکی فارغ التحصیل گردید .پس از گذراندن خدمات با توجه به علاقه فراوان به رشته پوست با موفقیت در امتحان دستیاری این رشته پذیرفته و موفق به اخذ مدرک تخصصی پوست ،مو و زیبایی گردید.

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
تماس