لوگو دکتر محرابیان

021-88427630

درمان اسکار: راه‌های از بین بردن انواع جای زخم و آکنه صورت و بدن

فهرست مطالب

اسکار یک بخش طبیعی از فرایند بهبود زخم محسوب می‌شود با این حال گاهی اوقات ظاهر نامطلوب آنها می‌‌تواند علاوه بر زیبایی صورت باعث از بین رفتن اعتماد به نفس فرد شود. انواع مختلف اسکار واکنش متفاوتی به روش‌های درمانی موجود می‌دهند. متخصص پوست و مو که تجربه بالایی در زمینه درمان انواع اسکار دارد می‌‌تواند با توجه به ظاهر اسکار روی سطح پوست شما بهترین روش درمانی را توصیه کند.

آشنایی با اسکار


اسکار زمانی به وجود می‌‌آید که یک لایه عمیق از پوست که تحت عنوان درمیس شناخته می‌شود دچار آسیب دیدگی گردد. فاکتورهای متفاوتی می‌توانند باعث به وجود آمدن اسکار و آسیب دیدگی پوست شوند که برخی از آنها عبارتند از عمل جراحی، تصادف، سوختگی، بیماری یا برخی اختلالات پوستی از قبیل آکنه.

پس از آنکه پوست دچار آسیب دیدگی شد شروع به ترمیم خود می‌نماید و یک لایه از بافت جدید که از لحاظ بافت و ساختار با نواحی اطراف تفاوت دارد را به وجود می‌آورد. در اکثر موارد پوست به طور صحیح به ترمیم خود نمی‌پردازد. به طور کلی بافت اسکار به علت واکنش بدن برای بستن زخم به وجود می‌آید. با گذر زمان بدن تلاش می‌‌کند برجستگی ایجاد شده را بهبود ببخشد. با این حال توانایی بدن برای انجام این کار به سایز و نوع اسکار و همچنین فاکتورهای فردی از قبیل ژنتیک، سن و سلامت پوست بستگی دارد.

انواع رایج بافت اسکار


انواع رایج بافت اسکار

برای آنکه بتوان بهترین روش برای درمان اسکار را پیدا کرد باید ابتدا با نوع بافت اسکار آشنا شد. تعداد زیادی از بافت اسکار و ظاهری صاف و کمرنگ دارند و وضعیت ظاهری آنها در هیچ یک از سه گروهی که در بخش زیر به آنها اشاره می‌‌کنیم قرار نمی‌گیرد.

اسکار هایپرتروفیک

برخی از انواع بافت اسکار به علت تولید بیش از حد کلاژن در فرایند بهبود به وجود می‌‌آیند که به این نوع بافت اسکار، اسکار هایپرتروفیک گفته می‌شود. این نوع بافت در محدوده اطراف زخم باقی می‌ماند.

اسکار کلوئید

در مواردی که فرایند ترمیم به صورت بیش فعالانه رخ می‌‌دهد بافت اسکار در نقاط خارج از محدوده اصلی زخم نیز ایجاد می‌گردد. به این نوع بافت اسکار که حالت برجسته و توده مانند دارد اسکار کلوئید گفته می‌‌شود و برخلاف اسکار هایپرتروفیک معمولاً رنگ آن تیره است و در هنگام لمس کردن سفت به نظر می‌رسد. زنان و افرادی که رنگ پوست آنها تیره است و همچنین افرادی که سابقه خانوادگی کلوئید را دارند بیشتر در معرض بروز این نوع بافت اسکار قرار دارند. درمان نکردن بافت اسکار کلوئید باعث می‌‌شود که این بافت به رشد خود ادامه دهد و در نهایت یک ساختار برجسته را به وجود می‌‌آورد که منجر به بروز التهاب خواهد شد.

بافت اسکار آتروفیک

بافت اسکار آتروفیک به بافتی گفته می‌‌شود که زیر سطح پوست به وجود می‌آید و علت بروز آن کمبود کلاژن در دوران بهبود است. تعداد زیادی از اسکار آکنه در این گروه قرار دارند. این نوع بافت اسکار باعث تغییر رنگ پوست خواهد شد و گاهی اوقات پوست به رنگ قرمز یا قهوه ای به نظر می‌رسد. به این وضعیت ‌هایپرپیگمنتیشن گفته می‌شود. گاهی اوقات بافت اسکار در مقایسه با نواحی اطراف روشن تر است و از آن تحت عنوان هایپوپیگمِنتِیشِن یاد می‌‌شود.

روش‌های درمان بافت اسکار


روش‌های درمان بافت اسکار

روش‌های مختلفی وجود دارد که می‌توانند به طور کامل بافت اسکار را از روی سطح پوست بردارند. معمولاً زمان لازم برای درمان بافت اسکار پس از بروز آسیب ایجاد شده حدود ۸ هفته است با این حال گاهی اوقات این زمان کوتاه تر یا بلند تر خواهد شد. خوشبختانه می‌‌توان به کمک روش‌های درمانی موجود حتی بافت اسکار قدیمی را نیز به خوبی درمان کرد. مراجعه به یک پزشک با تجربه که تخصص خوبی در زمینه اسکار دارد می‌تواند شما را به نتایج دلخواه برساند بدون آن که پس از درمان نیاز به استراحت در منزل داشته باشید. پزشک پس از ارزیابی بافت اسکار شما و با توجه به نیازها و خواسته‌هایی که دارید به طراحی یک برنامه درمانی می‌پردازد و از روش‌های زیر استفاده خواهد کرد. در مواردی که پزشک از چند روش برای بهبود ظاهر بافت اسکار استفاده کند از این روش تحت عنوان درمان ترکیبی یاد خواهد شد.

درمان اسکار با لیزر

 فناوری لیزر به پزشک کمک می‌‌کند بتواند به طور ایمن و موثر و بدون نیاز به انجام عمل جراحی به درمان تعداد زیادی از بافت اسکار بپردازد و مشکلات بیمار در ارتباط با زیبایی ظاهری پوست و اعتماد به نفس او را درمان کند. در گذشته درمان بافت اسکار کار دشواری بود اما امروزه به کمک فناوری لیزر که یک روش درمانی دقیق و موثر است می‌‌توان به طور صحیح به درمان بافت اسکار پرداخت. درمان بافت اسکار با لیزر در فاصله زمانی کوتاهی انجام می‌‌شود و یک روش نسبتا بدون درد محسوب می‌گردد.

  • درمان با لیزر یک روش موثر است و نتایج قابل قبولی را به وجود می‌‌آورد.
  • درمان با لیزر بدون درد و ناراحتی انجام می‌‌شود یا شما دچار درد بسیار خفیفی خواهید شد.
  • پس از درمان نیازی به استراحت در منزل نخواهید داشت.

لیزر فرکشنال

درمان اسکار با لیزر فرکشنال

لیزر فراکشنال یک روش درمانی غیر تهاجمی ‌برای جوان سازی پوست است که طی مدت کوتاهی و بدون ایجاد درد و ناراحتی یا نیاز به استراحت نتایج مطلوبی را به وجود می‌‌آورد. لیزر فرکشنال فقط یک لایه سطحی از پوست را درمان می‌کند و این امر بدین معنا است که پوست سالم در ناحیه درمان شده می‌تواند به سرعت فرایند بهبود را طی کند. لیزر فرکشنال یک روش ایمن و موثر است و همه افراد با انواع مختلف گروه پوستی می‌توانند متقاضی درمان با این روش باشند. لیزر فرکشنال برای درمان اسکار آکنه، اسکار عمل جراحی و اسکار سوختگی کاربرد دارد. می‌توان از این دستگاه برای رفع چین و چروک و خطوط صورت یا آسیب دیدگی پوست ناشی از نور آفتاب نیز استفاده کرد. لیزر فرکشنال به درون لایه‌های عمیق پوست نفوذ می‌کند و نور متمرکز آن ناحیه مورد نظر را هدف قرار می‌‌دهد. پوست با تولید کلاژن جدید و سالم به نور لیزر واکنش نشان می‌دهد و به رفع بافت اسکار موجود می‌پردازد. شما می‌‌توانید فوراً شاهد نتایج حاصل از درمان باشید اما نتایج نهایی پس از بهبود پوست به دست خواهد آمد.

لیزر رنگی پالسی

درمان اسکار با لیزر رنگی پالسی

لیزر رنگی پالسی می‌تواند به بهبود بافت و رنگ پوست کمک کند. این دستگاه از نور متمرکز و بی ‌خطر زرد برای هدف قرار دادن عروق خونی پوست استفاده می‌‌کند. نور لیزر باعث گرم شدن عروق آسیب دیده خون می‌شود و بدون آسیب رساندن به پوست اطراف به رفع این نقاط خواهد پرداخت. لیزر رنگی پالسی یک روش درمانی ایمن و موثر است که فرآیند درمان طی مدت چند دقیقه و بدون نیاز به بیحسی انجام می‌شود. لیزر رنگی پالسی برای درمان انواع مختلف بافت اسکار از قبیل اسکار هایپرتروفیک کاربرد دارد. برای کسب نتایج مطلوب و با توجه به نوع بافت اسکار شما به چند جلسه درمان نیاز خواهید داشت.

ژل بلافیل برای درمان اسکار

ژل بلافیل برای درمان اسکار

ژل بلافیل محصولی است که می‌تواند نتایج خوبی را به وجود بیاورد و ماندگاری آن حدود ۵ سال است. این نوع ژل برای درمان اسکار آکنه و سایر بافت اسکار که پوست حالت فرورفته پیدا کرده است کاربرد دارد. ژل بلافیل به پر کردن ناحیه آسیب دیده پوست کمک می‌‌کند تا سطح پوست صاف و یکدست شود. ژل بلافیل برخلاف سایر انواع ژل که از هیالورونیک اسید ساخته شده اند به بهبود شرایط پوست کمک می‌کند و به سادگی از بین نمی‌رود. مولکول‌های پلی اتیل متاکریلات درون ژل به صورت معلق وجود دارند و هنگامی ‌که به درون ناحیه موردنظر تزریق می‌‌شوند یک ساختار محافظ بی ‌نظیر را به وجود می‌‌آورند که بافت کلاژن طبیعی روی آن شروع به ساخته شدن خواهد کرد. پس از آنکه ژل از بین رفت یک لایه محکم و بادوام از بافت کلاژن را درون پوست به جا می‌گذارد و نتایج مطلوبی را ایجاد می‌کند.

میکرونیدلینگ

درمان اسکار با میکرونیدلینگ

میکرونیدلینگ برای انواع مختلف گروه پوستی کاربرد دارد و یکی از روش‌های بسیار ایمن در عرصه زیبایی و پزشکی محسوب می‌گردد. میکرونیدلینگ زمانی که برای درمان بافت اسکار مورد استفاده قرار می‌گیرد به همراه رادیوفرکانسی نتایج مطلوبی را به وجود می‌‌آورد. جراحات کوچکی که در طول درمان به وجود می‌‌آیند به لایه خارج پوست آسیبی نمی‌رسانند اما بدن را تحریک می‌کنند به طور طبیعی به ترمیم خود بپردازد و کلاژن بیشتری را تولید نماید. انرژی رادیوفرکانسی به تسریع فرآیند بهبود پوست کمک می‌‌کند. رادیو فرکانسی و میکرونیدلینگ در کنار یکدیگر به بهبود واحد پوست و رفع بافت اسکار کمک خواهند کرد. ممکن است شما تا چند ساعت پس از درمان با میکرونیدلینگ دچار قرمزی پوست شوید که معمولاً این وضعیت با گذر زمان بهبود پیدا می‌کند و شما می‌توانید شاهد بهبود پوست خود باشید. به طور کلی شما به چند جلسه درمان نیاز دارید تا نتایج مطلوبی را به دست بیاورید.

تزریق استروئید برای درمان اسکار کلوئید

تزریق استروئید برای درمان اسکار کلوئید

معمولاً از تزریق استروئید به عنوان یک روش عالی برای افرادی که دچار اسکار کلوئید هستند یاد می‌‌شود. استروئید باعث می‌‌شود فیبروبلاست‌ها یی که روی سطح پوست به وجود آمده‌ اند از بین بروند و پوست به بازسازی بافت اسکار بپردازد. اگرچه تزریق استروئید می‌تواند به بهبود ظاهری اسکار کلوئید کمک کند معمولا نمی‌تواند به طور کامل آن را از بین ببرد به همین دلیل متخصص پوست استفاده از روش‌های درمانی مکمل از قبیل لیزر درمانی یا سایر روش‌های موجود را توصیه می‌کند. در اکثر موارد شما به چند جلسه درمان نیاز دارید تا نتایج مطلوبی را به دست بیاورید.

مراقبت‌های پس از درمان اسکار


مراقبت‌های پس از درمان اسکار

پس از درمان پزشک با شما در خصوص نکات مرتبط با مراقبت از پوست صحبت خواهد کرد. این مراحل به نوع روش درمانی انجام شده و نیازهای خاص شما بستگی دارد. با این حال برخی از نکات کلیدی که شما باید از آنها پیروی کنید به شرح زیر می‌باشد:

  • از پوست خود در برابر نور آفتاب محافظت کنید. پزشک از شما می‌خواهد که تا یک بازه زمانی خاص که معمولا ۴۸ ساعت طول می‌‌کشد از قرار گرفتن در معرض نور مستقیم آفتاب خودداری کنید. در صورتی که مجبور هستید بیرون بروید باید به شدت از پوست خود در برابر پرتوهای خطرناک خورشید محافظت کنید. هر روز از کرم ضد آفتاب استفاده کنید و به کمک لباس و کلاه مناسب بدن خود را بپوشاند تا حد امکان در سایه قرار بگیرید.
  • صورت خود را به آرامی تمیز کنید و از استفاده از اسکراب یا محصولات مشابه خودداری نمایید و اجازه دهید پوست شما به طور طبیعی به ترمیم خود بپردازد.
  • تا چند روز پس از درمان از استفاده از محصولاتی که حاوی رتینوئید، گلیکولیک اسید و ویتامین سی هستند خودداری کنید. در عوض از محصولات مناسب و توصیه شده توسط پزشک استفاده کنید تا به ترمیم پوست خود کمک نمایید.
  • طرز استفاده از لوازم آرایش در ناحیه ای که درمان شده است خودداری کنید زیرا پوست شما پس از درمان باید توانایی ترمیم خود را داشته باشد. متخصص پوست به شما می‌گوید که چه موقع مجاز به استفاده از لوازم آرایش هستید.

مراقبت از زخم برای پیشگیری از بروز بافت اسکار یا تشکیل اسکار برجسته


اکنون این سوال مطرح شود که چگونه می‌توان از تشکیل بافت اسکار جلوگیری کرد؟ مراقبت صحیح از زخم یا سایر انواع آسیب دیدگی پوست نقش مهمی را در نحوه ترمیم پوست ایفا می‌کند. شما می‌‌توانید با مراقبت درست از پوست خود از به وجود آمدن بافت اسکار جلوگیری کنید یا آن که در نهایت یک بافت اسکار کوچک روی پوست شما به وجود بیاید. این نکته را به خاطر داشته باشید که گاهی اوقات علیرغم مراقبت‌های صحیح شما دچار بافت اسکار خواهید شد. مهمترین نکته ای که باید به خاطر داشته باشید این است که زخم خود را به آرامی و به طور دقیق با آب و صابون بشویید. از استفاده از هیدروژن پروکسید خودداری کنید زیرا این محصول در ابتدا به تولید حباب می‌‌پردازد و ممکن است شما تصور کنید به طور صحیح زخم شما را ضدعفونی کرده اما واقعیت این است که می‌تواند باعث آسیب رساندن به پوست شود. در نهایت به کمک ژل مخصوص باید زخم خود را مرطوب نگه دارید و بانداژ استریل روی آن قرار دهید.

نکاتی برای مراقبت از بافت اسکار


در سال اول که بافت اسکار در حال بهبود و ترمیم خود است شما باید از آن در مقابل نور آفتاب محافظت کنید. استفاده از کرم ضد آفتاب مناسب و مواردی از قبیل کلاه یا دستکش می‌تواند از بافت اسکار مراقبت کند. کرم ضد آفتاب باعث می‌شود که از تیره شدن رنگ بافت اسکار ناشی از پرتوهای فرابنفش خورشید جلوگیری گردد. محصولات متعددی در بازار وجود دارد که در مراحل اولیه به طرح بافت اسکار کمک می‌کنند. بیوکورنئوم ژل سیلیکونی تخصصی است که از پوست در برابر نور آفتاب محافظت می‌کند. هنگامی ‌که ژل روی پوست خشک می‌شود یک لایه سیلیکونی محافظ را روی سطح اسکار ایجاد می‌‌کند که از پوست در برابر تغییر رنگ محافظت می‌کند. متخصص پوست به ارزیابی پوست شما می‌پردازد و با توجه به نتایج حاصل از معاینات اولیه روش‌های درمانی مناسب در مراحل اول را توصیه خواهد کرد.

دکتر ابوالفتح محرابیان

دکتر ابوالفتح محرابیان

متولد سال ۱۳۴۹ پس از اخذ دیپلم در رشته تجربی در سال۱۳۶۸ با رتبه عالی درکنکور سراسری در رشته پزشکی دانشگاه شهید بهشتی پذیرفته شده و در سال۱۳۷۵ با مدرک دکتری پزشکی فارغ التحصیل گردید .پس از گذراندن خدمات با توجه به علاقه فراوان به رشته پوست با موفقیت در امتحان دستیاری این رشته پذیرفته و موفق به اخذ مدرک تخصصی پوست ،مو و زیبایی گردید.

دکتر ابوالفتح محرابیان

دکتر ابوالفتح محرابیان

متولد سال ۱۳۴۹ پس از اخذ دیپلم در رشته تجربی در سال۱۳۶۸ با رتبه عالی درکنکور سراسری در رشته پزشکی دانشگاه شهید بهشتی پذیرفته شده و در سال۱۳۷۵ با مدرک دکتری پزشکی فارغ التحصیل گردید .پس از گذراندن خدمات با توجه به علاقه فراوان به رشته پوست با موفقیت در امتحان دستیاری این رشته پذیرفته و موفق به اخذ مدرک تخصصی پوست ،مو و زیبایی گردید.

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
تماس