اصلاح جای جوش

در اینجا در مورد یکی از مهمترین عوارض آکنه یعنی جای جوش و روشهای درمان آن بحث خواهد شد . اگر به طور ساده بخواهیم در مورد جای جوش صحبت کنیم باید گفت جای جوش عمدتا به دو شکل بر جای میماند:لک پوستی،اسکار.لک های پوستی ناشی از آکنه: اکقر موارد جای جوش به صورت لکه های قهوه ای بر روی پوست میماند . در این موارد قوام پوست تغییر نکرده و پوست برجسته یا فرو رفته نمیشود.

بلکه تنها افزایش رنگدانه در اثر التهاب ناشی از جوش وجود دارد. خوشبختانه لکه های ناشی از جوش در اکثریت قریب به اتفاق موارد خود بخود بهبود میابند . اما برای درمان جوش صورت سریعتر میتوان از روشهایی مانند استفاده از کرمهای لایه بردار،کرمهای ضد لک ،میکرودرم ابریژن ،پیلینگ،آی پی ال و یا لیزر استفاده کرد. لذا در صورت ابتلا به این نوع جای جوش صورت نباید چندان نگران بود.

اسکار پوست ناشی از آکنه:مهمترین عازضه جسمی و پوستی آکنه اسکار اکنه است.به هنگام بروز اسکار قوام پوست تغییر میکند و پوست برجسته یا فرورفته خواهد شد .ازآنجاییکه در صورت بروز اسکار درمان بسیار مشکل، زمان بر وهزینه بردار خواهد بود و نیز چونکه دربسیاری از موارد امکان درمان کامل و رفع جای آکنه صورت وجود ندارد بسیار مهم است در مواردیکه احتمال بروز اسکار آکنه وجو دارد ،با درمان مناسب و مقتضی از ایجاد آن پیشگیری نمود.

ظ

راه های درمان اسکار آکنه


تزریق داخل ضایعه: این درمان برای اسکارهای برجسته(هیپرتروفیک یا کلوئید) به کار میرود و موجب کاهش برجستگی و سفتی اسکار میشود
درمانهای جراحی: این درمانها شامل ساب سیژن(آزاد سازی چسبندگیهای زیر پوست)، درم ابریژن(سایش مکانیکی پوست)،برداشتن و بخیه اسکار وپانچ(بالا آوردن پوست فرو رفته توسط وسیله پانچ) میباشد

میکرو درم ابریژن:این روش در مورد لکه های آکنه و اسکار های سطحی موثر است و در موارد اسکارهای عمیق تاثیر کمی دارد.

لیزر: از روشهای اصلی درمان اسکار آکنه است .تا کنون از لیزرهای مختلفی برای درمان اسکار آکنه استفاده شده اما آنچه در حال حاضر بیشترین مقبولیت را بدلیل عوارض کمتر و اثر نسبتا قابل قبول دارد لیزر فراکشنالCO2است . درمان با این لیزر نسبت به لیزرهای دیگر موثر تر راحت تر وبا عوارض کمتر همراه است.

منبع: سایت آقای دکترجمال الدین حسن زاده

تعیین نوبت مطب: ۸۸۴۲۷۶۳۰ (۰۲۱)

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است