لوگو دکتر محرابیان

021-88427630

۲۳ آبان۱۴۰۲

مراقبت بعد از بوتاکس برای پیشگیری از عوارض احتمالی

فهرست مطالب

درمان‌های تزریقی مانند بوتاكس می‌توانند یک روش موثر برای جوانسازی پوست و دستیابی به ظاهری جوان‌تر باشند. این محصولات در طول سال‌ها به عنوان گزینه‌ای مقرون به صرفه و کم تهاجم برای مبارزه با علائم پیری از محبوبیت بیشتری برخوردار شده است. بوتاکس می‌تواند خطوط ریز و چین و چروک را کاهش دهد، چین‌های عمیق را پر کند و حجم از دست رفته را با نتیجه‌ای که می‌تواند ماه‌ها ادامه یابد، بازیابی کند. درمان‌های تزریقی ممکن است در ابتدا ترسناک به نظر برسند اما درک نحوه مراقبت صحیح از خود و پوست پس از درمان می‎تواند ماندگاری و کیفیت نتایج را افزایش دهد. برای کمک به شما لیستی از بایدها و نبایدهای اساسی برای مراقبت بعد از بوتاکس برای کمک به شما در به حداکثر رساندن نتایج و به حداقل رسيدن كبودی‌ها، جمع آوری کرده‌ایم:

 

توصیه‌های قبل از تزریق بوتاكس چیست؟


در صورتی که شما از بیماری رنج می‌برید و قصد استفاده از درمان با بوتاکس را دارید، به پزشک خود اطلاع دهید اگر:

 • باردار هستید یا شیرده هستید: استفاده از بوتاکس در این شرایط ممکن است مشکلاتی را برای شما و جنین یا نوزادتان ایجاد کند.
 • در گذشته با تزریق سم بوتولینوم یا هر نوع تزریق دیگری مشکلی داشته‌اید: اگر در گذشته به علت تزریق بوتاکس یا هر نوع تزریق دیگری عوارض یا مشکلاتی داشتید، باید این موضوع را به پزشک خود اطلاع دهید تا احتمال وقوع عوارض مشابه را در درمان بوتاکس بررسی کند.
 • در نقاطی که پزشک قصد تزریق دارد، در عضلات یا پوست دچار التهاب هستید: اگر ناحیه مورد نظر برای تزریق دارای التهاب است یا عضلات و پوست در آن ناحیه به‌طور کلی حساسیت دارند، باید این موضوع را به پزشک اعلام کنید.
 • در بلعیدن مشکلی داشته‌اید: اگر مشکلی در فعالیت بلعیدن داشته‌اید، باید پزشک خود را در جریان قرار دهید تا به درستی اقدامات لازم را برای جلوگیری از مشکلات مربوط به بلعیدن در هنگام درمان با بوتاکس بررسی کند.
 • هرگونه عمل جراحی انجام داده‌اید که ممکن است ناحیه مورد نظر برای تزریق را تحت تأثیر قرار دهد یا در حال انجام اقدامات درمانی هستید: اگر در گذشته عمل جراحی انجام داده‌اید یا در حال انجام اقدامات درمانی هستید که ممکن است ناحیه مورد نظر برای تزریق بوتاکس را تحت تأثیر قرار دهد، باید این موضوع را به پزشک خود اعلام کنید تا بررسی کند که آیا تزریق بوتاکس در این شرایط امکان‌پذیر است یا نه.

در نهایت، به منظور جلوگیری از بروز کبودی، قبل از درمان با بوتاکس، آسپرین یا هرگونه قرص ضد التهاب دیگری را مصرف نکنید. این داروها ممکن است با بوتاکس تعامل داشته باشند و خطر بروز عوارض جانبی را افزایش دهند.

بعد از بوتاکس چه کاری باید انجام شود 


بعد از بوتاکس چه کاری باید انجام شود

به خاطر داشته باشید که شرایط فردی در هر کسی متفاوت است. بنابراین پیروی از دستورالعمل‌های خاص مراقبت‌های ویژه بوتاکس که توسط پزشک به شما داده شده است، به بهبود نتایج شخصی شما کمک می‌کند.

چند مرحله ساده که می‌توانید برای گذراندن دوران بهبودی آرام انجام دهید:

 • صورت خود را با استفاده از پاک کننده ملایم بشویید و با یک حوله تمیز خشک کنید.
 • حداقل به مدت ۲۴ ساعت از آرایش کردن و استفاده از براش‌های آرایشی خودداری کنید.
 • آبرسانی به پوست با استفاده از سرم یا مرطوب کننده مناسب بر پایه اسید هیالورونیک را انجام دهید.
 • استفاده از سرم های آنتی اکسیدان‌ پس از درمان برای بهبود پوست و کاهش تحریک.

همچنین توصیه می‌شود برای جلوگیری از چین و چروک‌ها سیگار را ترک کنید.

صبور باشید

در حالی که تزریق بوتاکس فقط چند دقیقه طول می‌کشد، اما ممكن است بین سه تا هفت روز زمان ببرد تا متوجه تأثیرات تزریق ‌شويد. پس از بوتاکس دستورالعمل‌های مراقبت‌های بعدی توسط پزشک ارائه می‌شود. پیروی از توصیه‌های ارائه شده به روند بهبود کمک می‌کند.

خواب

خواب بعد از تزریق بوتاکس

هنگام انجام مراقبت‌های بعد از بوتاکس، ممکن است دراز کشیدن به عنوان بهترین روش برای پس از تزریق به ذهن شما خطور کند.

این کار را انجام ندهيد و چهار تا شش ساعت در حالت ایستاده بمانيد، اين كار خطر انتقال بوتاکس به مناطق دیگر را تا حد زیادی کاهش می‌دهد.

دراز کشیدن خیلی زود پس از بوتاکس می‌تواند عضلات مورد نظر را تحت فشار قرار دهد و باعث انتقال تزریق به مناطق دیگر شود. اگر در صورت خود تزریق انجام داده‌اید و به طور معمول روی شکم می‌خوابید، باید اولین شب را پس از عمل به پشت بخوابید.

حالات چهره

انجام تمرینات صورت بلافاصله پس از تزریق بوتاکس می‌تواند روند بهبودی را حدوداً یک روز تسریع کند.

انجام حرکات برجسته پیشانی هر ست با ۴۰ تکرار در هر ۱۰ دقیقه توصیه می‌شود

چه کاری نباید بعد از بوتاکس انجام شود 


بعد از تزریق بوتاکس چه کاری نباید انجام دهید؟ در این بخش، ما چهار “نباید” مهم برای مراقبت بعد از بوتاکس را بررسی می‌کنیم. همیشه توصیه‌های پزشک خود را دنبال کنید، زیرا شرایط فردی هر کسی ممکن است متفاوت باشد.

گرما 

در ۲۴ ساعت اول بعد از بوتاکس، باید از گرما جلوگیری کنید:

 • دوش و حمام
 • وان‌های آبگرم
 • سونا
 • آفتاب‌گيری

گرما رگ‌های خونی را گشاد می‌کند و گردش خون را افزایش می‌دهد که می‌تواند منجر به تغییر بوتاکس و نتایج غیر طبیعی یا افزایش خطر کبودی شود.

مسكن 

تزریق بوتاکس یک روش نسبتاً بدون درد است، بنابراین بیشتر بیماران پس از آن نیازی به مسکن ندارند. با این حال، اگر به دلیل سردرد یا هر دلیل دیگری به داروی مسکن نیاز دارید، باید پس از تزریق بوتاکس، از مصرف ایبوپروفن یا آسپرین خودداری کنید.

آسپرین و ایبوپروفن خاصیت رقیق کننده خون دارند. اجتناب از مصرف این داروها به کاهش خطر کبودی کمک می‌کند و باعث می‌شود نتایج درمان شما بهتر و سریع‌تر مشاهده شود. با این حال، قبل از قطع مصرف داروهای رقیق کننده خون تجویز شده، باید با پزشک خود مشورت کنید.

ماليدن صورت

ممکن است وسوسه شوید که ناحیه تزریق بوتاکس را مالش یا ماساژ دهید اما توصیه نمی‌شود.

سعی کنید حداقل ۲۴ ساعت پس از درمان از هر نوع ماساژ صورت خودداری کنید. مالش، ماساژ یا وارد آوردن فشار قابل توجه به صورت بعد از بوتاکس می‌تواند باعث شود که دوز به یک منطقه ناخواسته منتقل شود.

فقط چقدر باید منتظر بمانید تا تأثیرات تزریق بوتاکس خود را ببینید؟ 


مدت انتظار برای دیدن تأثیرات تزریق بوتاکس

بیشتر بیماران در طی سه تا چهار روز نتیجه را می‌بینند، اگر بلافاصله پس از تزریق تمرینات صورت را انجام دهید احتمالاً زودتر نتايج را خواهيد ديد.

تحقیقات به ما نشان می‌دهد عوامل مختلفی وجود دارد که تعیین می‌کند نتایج شما با چه سرعتی آشکار می‌شوند، مانند:

 • مقدار تزریق بوتاکس
 • خطوط عميق
 • دفعات تزریق

اکثر پزشکان توصیه می‌کنند دو هفته منتظر بمانند تا نتیجه حداکثر عمل را ببینند.

آیا می‌‎توانم صورتم را بعد از بوتاکس بشویم؟


شستن صورت بعد از بوتاکس بی‌خطر است، اما باید این دستورالعمل‌ها را دنبال کنید:

 • حداقل ۲۴ ساعت از آب گرم استفاده نکنید.
 • از پاک کننده‌های ساینده استفاده نکنید.
 • با پوست ملایم رفتار کنید و فقط اندکی فشار وارد کنید.

چقدر بعد از بوتاکس می‌توانم فيشيال صورت انجام دهم؟


برای انجام فيشيال صورت باید حداقل ۲۴ ساعت بعد از تزریق بوتاکس صبر کنید.

بیشتر فيشيال ها به فشار و ماساژ صورت نیاز دارند که می‌تواند برای بهبودی شما مضر باشد.

آیا می‌توانید بعد از بوتاکس آرایش کنید؟


آیا می‌توانید بعد از بوتاکس آرایش کنید؟

آرایش کردن بلافاصله بعد از تزریق بوتاکس با خطر زیادی همراه نیست. اما برای جلوگیری از هرگونه مشکل احتمالی، توصیه‌های زیر را در نظر بگیرید:

 • از براش‌های جدید یا تمیز استفاده کنید.
 • آرایش را به آرامی بمالید.
 • از مالش، ماساژ یا کشیدن خودداری کنید.

آیا می‌توانید بعد از بوتاکس اپیلاسیون كنيد؟


قبل از انجام اپیلاسیون ابرو یا سایر روش‌های درمانی باید حداقل ۲۴ ساعت پس از تزریق صبر کنید. این خطر وجود دارد که تورم یا ضربه ناشی از اپیلاسیون باعث انتقال بوتاکس به مناطق ناخواسته شود.

آیا پس از درمان بوتاکس می‌توان کاری انجام داد که اثرات درمان طولانی‌تر شود؟


چند کار وجود دارد که می‌توانید برای طولانی شدن اثرات درمان بوتاکس خود انجام دهید:

 • پزشک مناسب را انتخاب کنید. برای بهترین نتیجه، تزریقات را باید همیشه توسط یک پزشک متخصص انجام دهید.
 • از قرار گرفتن در معرض آفتاب خودداری کنید و با استفاده از کرم ضد آفتاب مناسب و جلوگیری از بيرون رفتن در اوج زمان UV، نتایج درمان خود را ماندگارتر کنید.
 • جلسات درمانی بوتاکس را به طور منظم پیگیری کنید. انجام درمان‌های با فواصل منظم باعث ضعف عضلات در طول زمان و طولانی شدن نتیجه درمان می‌شود.

آیا می‌توانید بعد از بوتاکس ورزش کنید؟


بهتر است ۲۴ ساعت بعد از درمان‌های بوتاکس ورزش نکنید. ورزش جریان خون را افزایش می‌دهد که ممکن است بوتاکس را پخش کند. این امر می‌تواند مدت زمان ماندگاری نتایج تزریق را کاهش دهد.

آیا خم شدن روی بوتاکس من تأثیر می‌گذارد؟


در حالی که ممکن است بوتاکس قبل از رسیدن زمان استقرار به مناطق ناخواسته منتقل شود، اما احتمال این خطر کم است. در ۲۴ ساعت اول پس از درمان، سعی کنید زیاد و به طور مکرر خم نشوید. مهم است به یاد داشته باشید که بهبود فردی در هر کس متفاوت خواهد بود. همیشه دستورالعمل‌های مراقبت از بوتاکس را که توسط پزشک داده شده دنبال کنید.

ایمنی بوتاکس


بوتاکس یک روش درمانی ایمن است که به دو دلیل زیبایی و درمانی، در سطح جهانی استفاده می‌شود. اگر قصد استفاده از بوتاکس را دارید و به دنبال آگاهی از انتظارات خود هستید، مطمئناً باید بدانید که عوارض جانبی آن معمولاً کم‌ترین حد ممکن را دارند.

در زیر برخی از عوارض جانبی متداول بوتاکس آورده شده است:

 • تورم، کبودی و درد خفیف: بعد از تزریق بوتاکس، ممکن است در منطقه تزریق کمی تورم، کبودی و درد خفیفی رخ دهد. این علائم به طور معمول به طور خودی خاتمه می‌یابند و ممکن است با رعایت راهنمایی‌های پزشک پس از تزریق، تسکین یابند.
 • سردرد: در برخی موارد، ممکن است پس از تزریق بوتاکس، سردردی ایجاد شود. این سردرد معمولاً به طور موقت و کوتاه‌مدت است و خود به خود برطرف می‌شود.
 • بی‌حسی: در بعضی از موارد، بوتاکس ممکن است باعث بی‌حسی موقت در منطقه تزریق شود. این عارضه نیز به طور معمول به طور خودبخود رفع می‌شود و زمانی طولانی نمی‌کشد.
 • ناراحتی معده: در برخی از موارد، ممکن است پس از تزریق بوتاکس، برخی از افراد ناراحتی معده را تجربه کنند. این ناراحتی معمولاً به طور موقت و بدون عوارض جدی است و به طور طبیعی بهبود می‌یابد.

با رعایت دستورالعمل‌های مراقبت پس از تزریق بوتاکس که توسط پزشک به شما داده شده است، ممکن است بتوانید برخی از این عوارض را کاهش دهید و تسکین یابید. در هر صورت، در صورت بروز هرگونه نگرانی یا علامت غیرمعمول، بهتر است به پزشک خود مراجعه کنید.

دکتر ابوالفتح محرابیان

دکتر ابوالفتح محرابیان

متولد سال ۱۳۴۹ پس از اخذ دیپلم در رشته تجربی در سال۱۳۶۸ با رتبه عالی درکنکور سراسری در رشته پزشکی دانشگاه شهید بهشتی پذیرفته شده و در سال۱۳۷۵ با مدرک دکتری پزشکی فارغ التحصیل گردید .پس از گذراندن خدمات با توجه به علاقه فراوان به رشته پوست با موفقیت در امتحان دستیاری این رشته پذیرفته و موفق به اخذ مدرک تخصصی پوست ،مو و زیبایی گردید.

دکتر ابوالفتح محرابیان

دکتر ابوالفتح محرابیان

متولد سال ۱۳۴۹ پس از اخذ دیپلم در رشته تجربی در سال۱۳۶۸ با رتبه عالی درکنکور سراسری در رشته پزشکی دانشگاه شهید بهشتی پذیرفته شده و در سال۱۳۷۵ با مدرک دکتری پزشکی فارغ التحصیل گردید .پس از گذراندن خدمات با توجه به علاقه فراوان به رشته پوست با موفقیت در امتحان دستیاری این رشته پذیرفته و موفق به اخذ مدرک تخصصی پوست ،مو و زیبایی گردید.

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
تماس با ما