لوگو دکتر محرابیان

021-88427630

۲۳ آبان۱۴۰۲

آبرسانی پوست چه مزایایی دارد؟ بهترین راه آبرسانی پوست

فهرست مطالب

به نظر مشابه می‌رسند اما پوست کم آب و خشکی پوست یکسان نیستند. خشکی ناشی از کمبود چربی طبیعی در پوست است، در حالی که کمبود آب بدن به این معنی است که پوست شما فاقد آب است. ممکن است هم پوست خشک و هم کم آب باشد، اما ممکن است فقط یکی یا دیگری را داشته باشید. خبر خوب این است که طیف وسیعی از درمان‌ها و اقدامات پیشگیرانه وجود دارد که می‌تواند به شما کمک کند هم از خشکی و هم از کم آبی پوست خود جلوگیری کرده و آن را درمان کنید.

بسیاری از افراد برای جلوگیری از خشکی پوست از مرطوب کننده‌ها یا روغن‌ها استفاده می‌کنند، اما به طرز معجزه‌آسا برای مقابله با کم آبی بدن اقدام نمی‌کنند. این مسئله می‌تواند باعث خشن شدن و پیری پوست شده و نشانه‌های کمتری از سلامتی نشان دهد. پوست کم آب نه تنها به طور آشکاری آسیب نمی‌بیند، بلکه تمایل دارد عملکرد آن را به طور قابل توجهی تحت تأثیر قرار دهد. اگر پوست شما کم آب باشد، احتمالاً با مشکلاتی مانند خارش، ترک‌ها و حساسیت مواجه خواهید شد. مقابله با کم آبی بدن می‌تواند به حل این مشکلات کمک کند. درک علائم و علل کم آبی بدن می‌تواند به شما کمک کند تا از اثرات آن جلوگیری کنید و در صورت بروز آن را درمان کنید.

پوست کم آب چیست؟ 

پوست کم آب چیست؟

پوست سالم و مرطوب حاوی ۱۰-۲۰٪ آب است. اگر پوست شما به زیر ۱۰٪ آب برسد، کم آب می‌شود. عامل مرطوب کننده طبیعی (NMF) لایه شاخی یا لایه خارجی پوست شما را جذب و نگه می‌دارد تا باعث آبرسانی پوست شود.

برای اینکه پوست شما به خوبی مرطوب شود، این مانع محافظتی باید سالم و کاربردی باشد. متأسفانه، تعدادی از عوامل می‌توانند باعث کمبود آب در پوست چه جوان تر، چه پیر، یا جایی بین آن شوند.

در افراد جوان، کم آبی شیمیایی شایع است. این امر در اثر سلب کردن NMF پوست با استفاده بیش از حد از مواد پاک کننده، ماسک و اسکراب به ویژه محصولات خشن حاوی الکل است. فاکتورهای سبک زندگی مانند استفاده از الکل، استعمال دخانیات و برخی داروها نیز می‌توانند باعث کم آبی پوست جوان شوند.

برای افراد مسن، استفاده از این محصول می‌تواند به عنوان یک عامل باشد، اما قرار گرفتن در معرض آفتاب معمولاً علت اصلی کم آبی است. اشعه ماورا بنفش (UV) در نور آفتاب باعث تجزیه هیالورون در لایه خارجی پوست شما می‌شود و باعث می‌شود پوست محتوای آب طبیعی خود را از دست بدهد. از آنجا که هیالورون خاصیت انعطاف پذیری و استحکام پوست را ایجاد می‌کند، صدمه به این الیاف باعث می‌شود پوست حالت شما را حفظ کند و در نتیجه باعث ایجاد چین و چروک شود. هرچه فیبرها بیشتر آسیب ببینند و آب بیشتری از بین برود، این چین و چروک‌ها عمیق تر و سخت تر می‌شوند. به همین دلیل قرار گرفتن در معرض آفتاب و کم آبی بدن در نتیجه دلیل اصلی ایجاد پوست پیری زودرس پوست هستند.

کمبود آب بدن: علائم و نشانه ها


پوست مرطوب را انگور و پوست کم آب را مانند کشمش و تمام رطوبت از بین رفته در نظر بگیرید. پوست مرطوب تمایل به چرب بودن، صاف و سفت بودن دارد، در حالی که پوست کم آب احساس خشکی، پوسته پوسته شدن و زبری می‌کند. اگر پوست به مدت طولانی کم آب شود، شروع به مشاهده خطوط ریز و چین و چروک می‌کنید.

از آنجا که مانع محافظتی پوست شما را تحت تأثیر قرار می‌دهد، کمبود آب بدن می‌تواند پوست شما را نسبت به محصولات و عوامل محیطی واکنش پذیر نشان دهد. اگر متوجه شوید که پوست شما به طور فزاینده ای به دما یا برخی از محصولات مراقبت از پوست حساس است، ممکن است از کمبود آب بدن برخوردار باشید.

 مزایای آبرسانی به پوست چیست؟


مزایای آبرسانی به پوست چیست؟ 

آبرسانی به  پوست مزایای بسیاری دارد. این مزایا شامل:

آبرسانی به پوست و الاستیسیته بهبود یافته 

آبرسانی به پوست می‌تواند به سلامت سلول‌ها کمک کرده و از خرابی اتصالات پوستی و الاستین بین لایه‌های پوست جلوگیری کند. این امر برای توانایی کشش و برگشت سریع پوست به شکل اولیه و همچنین برای انتقال مواد مغذی ضروری به مناطق مختلف پوست بسیار حیاتی است. از بین رفتن خاصیت کشسانی پوست باعث می‌شود پوست دچار افتادگی، چین و چروک یا چرمی به نظر برسد، همچنین این امر می‌تواند منجر به ایجاد چین و چروک شود، زیرا در جایی که پوست به حالت اولیه بر نمی‌گردد، خطوط و چین و چروک ایجاد می‌شوند.

آبرسانی به پوست و کاهش ظاهر چین و چروک دار آن 

پوست مرطوب نسبت به پوست کم آب بیشتر چاق و نرم است. دلیل این امر این است که، بدون آب و مواد مغذی، سلول‌های پوست بیشتر فرورفته و تخلیه می‌شوند و این بدان معنی است که چین و چروک یا خطوط بیشتر دیده می‌شوند و آشکار می‌شوند. با این حال، هنگامی که پوست آبرسانی می‌شود، این خطوط و چین و چروک‌ها نرم تر به نظر می‌رسند و بسیار کمتر دیده می‌شوند.

آبرسانی به پوست میزان تولید چربی پوست را متعادل می‌کند 

پوستی که چرب است یا پوستی که خشک است، می‌تواند ناراحت کننده باشد، خارش داشته باشد و حتی باعث خستگی یا فرسایش شما شود. مرطوب نگه داشتن و آبرسانی به پوست باعث تعادل سطح آبرسانی می‌شود، و به نوبه خود پوست شما جوان تر و حتی از نظر تن و بافت به صورت مناسب تری ظاهر می‌شود.

نحوه آبرسانی به پوست 


نحوه آبرسانی به پوست

برای درمان پوست آسیب دیده و کاهش علائم کم آبی بدن، باید NMF خود را دوباره پر کرده و لایه شاخی پوست خود را متعادل کنید. این کار باعث افزایش محتوای آب پوستی می‌شود و منجر به ایجاد پوستی قوی، سالم و غیر حساس می‌شود.

نوشیدن آب 

ساده ترین بخش مرحله اول نوشیدن آب بیشتر است. هر روز ۶-۸ لیوان آب بنوشید، بنابراین سلول‌های پوست شما آب مورد نیاز برای حفظ سلامتی خود را خواهند داشت.

رژیم غذایی 

رژیم غذایی شما نیز می‌تواند تأثیرگذار باشد. خوردن میوه و سبزیجات به ویژه سبزیجات برگ دار، برنج، گوجه فرنگی و مرکبات ضروری هستند. آجیل، غلات سبوس دار، تخم مرغ، ماهی و شیر غنی شده نیز می‌تواند مفید باشد. شما با خوردن این مواد غذایی به بدن و پوست خود مواد مغذی مورد نیاز برای سالم و مرطوب نگه داشتن سلول‌های پوست را می‌دهید.

جلوگیری از آسیب نور خورشید

جلوگیری از آسیب نور خورشید برای آبرسانی به پوست

مرحله بعدی جلوگیری از اتلاف و خروج آب از طریق عناصر خارجی است. اجتناب از قرار گیری زیاد در زیر آفتاب در زمان‌های اوج آن و استفاده از کلاه و لباس برای محافظت از پوست در هنگام بیرون بودن و استفاده از کرم ضد آفتاب می‌تواند از آسیب دیدگی در برابر آفتاب جلوگیری کند.

رژیم خوب مراقبت از پوست 

رژیم خوب مراقبت از پوست برای آبرسانی پوست

داشتن یک رژیم مراقبت از پوست مناسب نه تنها ضروری است، بلکه همچنین داشتن یک رژیم مراقبتی مناسب برای حفظ سلامت پوست اهمیت دارد. پاکسازی، لایه‌برداری، مرطوب‌سازی و محافظت از پوست، نقش مهمی در حفظ سلامت و رطوبت پوست دارند.

یک رژیم مراقبتی مناسب برای آب‌رسانی و حفظ سلامت پوست، شامل استفاده از محصولاتی است که به پوست کمک می‌کنند تا رطوبت را جذب و حفظ کند. این محصولات حاوی مواد فعالی هستند که شامل اسید هیالورونیک، هیالورونات سدیم، گلیکول و پروپیلن می‌شوند. همه این مواد مرطوب‌کننده به ارتباط آب با سلول‌های پوست کمک می‌کنند. همچنین، استفاده از محصولات حاوی اوره نیز به کاهش از دست دادن رطوبت و تحریک پوست کمک می‌کند.

 بهترین راه برای آگاهی از کمبود های پوست شما مراجعه به یکی از مشاوران حرفه ای مراقبت از پوست است. آن‌ها بسته به نوع پوست و نتایجی که می‌خواهید، قادر به ارزیابی وضعیت پوست شما و بهترین محصولات و روش‌های درمانی هستند.

مراقب گرما باشید

شاید این موضوع را نمی‌دانید، اما آب گرم سهم زیادی در خشک شدن پوست شما دارد. اگرچه مکان‌هایی مانند سونا برای سم زدایی از پوست شما بسیار مناسب هستند، اما شما باید این کار را به میزان متوسط ​​و همچنین دوش آب گرم یا حمام انجام دهید. آب گرم تمایل به کاهش رطوبت پوست شما دارد، بنابراین ایده خوبی است که دمای آب خود را در سطح متوسط ​​نگه دارید.

روغن‌های گیاهی عالی هستند 

استحمام با روغن‌های گیاهی یک روش عالی برای حفظ و افزودن رطوبت به پوست است. روغن‌های مورد علاقه بابونه، لیمو، رزماری، یاسمن یا حتی یلانگ یلانگ هستند. همه برای پوست شما شگفت انگیز هستند و باعث می‌شوند احساس بسیار خوشبختی و رطوبت داشته باشید. اگر در منطقه ای که آب سختی دارد و ممکن است برای پوست شما بسیار نامناسب باشد، این مسئله حتی از اهمیت بیشتری برخوردار است، بنابراین انجام اقدامات اضافی در اینجا و آنجا می‌تواند به کاهش عوارض کمک کند.

لایه برداری زیاد 

لایه برداری بهترین دوست شما در زمینه درمان خشکی پوست است. دو بار در هفته انجام این کار به خشکی پوست بدن شما کمک می‌کند بدون اینکه خیلی خشن باشد. شما می‌توانید از روش DIY با مخلوط کردن شکر قهوه ای، عسل و لیمو برای ایجاد لایه برداری آرام در مناطق مشکل دار خود استفاده کنید.

پوست خود را مرطوب کنید

مرطوب کننده پوست شما را نرم و مرطوب نگه می‌دارد. اگر کره کاکائو یا کره شی را امتحان نکرده اید، این دو گزینه عالی برای تقویت پوست سالم است. به یاد داشته باشید که پوست شما بزرگترین عضو بدن شما است، بنابراین آنچه روی آن قرار می‌دهید وارد بدن شما می‌شود. این امر به ویژه هنگامی که تصمیم می‌گیرید از مرطوب کننده‌های بدن استفاده کنید بسیار مهم است، بنابراین سعی کنید آن را تا آنجا که می‌توانید طبیعی نگه دارید و از محصولات دارای مواد شیمیایی مضر پرهیز کنید. مرطوب کننده خود را هنگامی که پوست شما مرطوب است استفاده کنید زیرا این امر باعث می‌شود پوست بتواند همه آن را به خوبی جذب کند.

معجزه رطوبت سازها 

مهم نیست که بیشتر وقت خود را در کجا می‌گذرانید، داشتن یک مرطوب کننده هوا یک عادت خوب است. خواه دفتر باشد یا در خانه، دستگاه‌های مرطوب کننده رطوبت مورد نیاز هوا را به آن اضافه می‌کنند. اگر رادیاتور خود را در طول روز روشن نگه دارید، این کار باعث خشک شدن هوای خانه شما می‌شود، بنابراین حتی ترفندهای ساده مانند یک کاسه کوچک آب روی رادیاتور شما می‌تواند دوباره به خانه رطوبت اضافه کند. به نظر نمی‌رسد که مکان ما در یک فضای اداری، با زن و شوهرهایی که دور و برشان چیده شده باشد.

درمان‌های صورت برای هیدراتاسیون مجدد پوست 


درمان‌های صورت برای هیدراتاسیون مجدد پوست 

بنابراین، چه روش‌های درمانی صورت باید در نظر داشته باشید تا پوست شما کاملاً مرطوب و جوان باشد. خوب، چندین مورد وجود دارد، از جمله:

مزوتراپی

مزوتراپی برای آبرسانی مجدد پوست 

با استفاده از سوزن‌های بسیار ریز برای تزریق مواد مغذی و ویتامین ها و مواد معدنی مهم به طور مستقیم به پوست، مزوتراپی می‌تواند راهی عالی برای آبرسانی و تغذیه سلول‌های پوست شما باشد. این روش حتی می‌تواند باعث رشد بیشتر کلاژن و الاستین شود که هر دو از اجزای اساسی پوست برای روان بودن، حرکت و ساختار صورت هستند.

پرکننده‌های پوستی 

استفاده از پرکننده‌های پوستی در درجه اول برای افزایش حجم پوست در مناطقی که عواملی مانند پیری ساختار صورت را تغییر داده است یا برای رفع خطوط و چین و چروک‌ها استفاده می‌شود. اما اثر ثانویه تزریق مواد پرکننده به پوست، آبرسانی به پوست است. پرکننده‌های پوستی شامل اسید هیالورونیک است که به عنوان یک بخش از فرآیند طبیعی پیری، جایگزین آنچه که از دست رفته است، می‌شوند. این اسید هیالورونیک قادر است آب را ذخیره کند و به آرامی آن را به سلول‌های اطراف پوست آزاد کند، بدین ترتیب پوست را آبرسانی و تغذیه می‌کند.

میکرونیدلینگ

میکرونیدلینگ برای آبرسانی مجدد پوست 

میکرونیدلینگ شامل یک سری تزریقات کوچک در پوست است. این کار باعث لایه برداری عمیق و جوان سازی پوست می‌شود که باعث می‌شود پوست شما به جای کدر بودن، درخشان و سالم باشد.

میکرودرم ابریژن 

میکرودرم ابریژن برای آبرسانی مجدد پوست 

درمان میکرودرم ابریژن برای پاکسازی سطح و همچنین تزریق ناحیه با آنتی اکسیدان ها و پپتیدهای مغذی، تمیز کننده‌های پوستی، عصاره‌ها آبرسانی می‌کند تا به درخشندگی کلی برسد. این ماده برای به حداقل رساندن خطوط ریز و چین و چروک، بهبود رنگ و بافت پوست و کاهش ظاهر تغییر رنگ و لکه‌های تیره استفاده می‌شود. این نتایج باعث می‌شود شما آرزو کنید که این درمان پیشرفته را زودتر امتحان کنید.

دکتر ابوالفتح محرابیان

دکتر ابوالفتح محرابیان

متولد سال ۱۳۴۹ پس از اخذ دیپلم در رشته تجربی در سال۱۳۶۸ با رتبه عالی درکنکور سراسری در رشته پزشکی دانشگاه شهید بهشتی پذیرفته شده و در سال۱۳۷۵ با مدرک دکتری پزشکی فارغ التحصیل گردید .پس از گذراندن خدمات با توجه به علاقه فراوان به رشته پوست با موفقیت در امتحان دستیاری این رشته پذیرفته و موفق به اخذ مدرک تخصصی پوست ،مو و زیبایی گردید.

دکتر ابوالفتح محرابیان

دکتر ابوالفتح محرابیان

متولد سال ۱۳۴۹ پس از اخذ دیپلم در رشته تجربی در سال۱۳۶۸ با رتبه عالی درکنکور سراسری در رشته پزشکی دانشگاه شهید بهشتی پذیرفته شده و در سال۱۳۷۵ با مدرک دکتری پزشکی فارغ التحصیل گردید .پس از گذراندن خدمات با توجه به علاقه فراوان به رشته پوست با موفقیت در امتحان دستیاری این رشته پذیرفته و موفق به اخذ مدرک تخصصی پوست ،مو و زیبایی گردید.

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
تماس با ما