لوگو دکتر محرابیان

021-88427630

۲۴ آبان۱۴۰۲

مزوبوتاکس چیست؟ رفع چین و چروک صورت و گردن با مزوبوتاکس

فهرست مطالب

اگر شما خطوط ریز، چین و چروک زیر چشم یا مشکلات پوستی دیگری داشته باشید ممکن است به دنبال روشی برای بهبود ظاهر و داشتن پوستی نسبتاً بی عیب باشید.

چندین روش برای جوانسازی پوست شما وجود دارد اما اگر به دنبال یک تکنیک کم تهاجم هستید، ممکن است کاندیدای مناسبی برای مزوبوتاکس باشید که میکرو بوتاکس نیز نامیده می شود. در اینجا همه چیزهایی که ممکن است لازم باشد درباره میکرو بوتاکس بدانید از جمله تفاوت آن با تزریق های معمولی بوتاکس و آنچه که باید قبل در حین درمان و پس از آن انتظار داشته باشید آمده است.

مقایسه بوتاکس و مزوبوتاکس 


مزوبوتاکس یا «بیبی بوتاکس» به معنای ریزنمونه بوتاکس است و از مقدار بسیار کمتری از بوتاکس (سم اونابوتولینیوم) نسبت به یک تزریق معمولی استفاده می‌کند. در روش سنتی بوتاکس، دارو مستقیماً به عضله تزریق می‌شود و باعث فلج شدن آن می‌شود. درمان‌های بوتاکس که به منظور بهبود ظاهر صورت و کاهش خطوط و چین و چروک‌های پوستی انجام می‌شوند، عموماً باعث نرم شدن و طبیعی تر شدن ظاهر چهره می‌شوند. متأسفانه با افزایش محبوبیت تزریق بوتاکس، برخی از تزریق کنندگان و بیماران، در استفاده از آن اغلب زیاده روی می‌کنند که منجر به ظاهری غیر طبیعی و نامناسب در چهره می‌شود. داشتن یک چهره کاملاً غیر طبیعی هیچگونه جذابیتی ندارد و بسیاری از افراد تنها می‌خواهند به شکلی جوان‌تر ظاهر شوند، نه به شکل یک عروسک بی‌حرکت. به طبیعت خود رفتن و جلوگیری از ظهور خطوط پیری، اصلی‌ترین هدف افراد است. بیماران جوانتر در استفاده از بوتاکس، به طور کلی بسیار پیشگیرانه عمل می‌کنند. مزوبوتاکس، تکنیکی مناسب برای درمان همه بیماران است که باعث جلوگیری از نمایان شدن علائم پیری یا بازگشت چهره به حالت طبیعی و شاداب خود می‌شود.

پزشکان روز به روز بیشتر تشخیص می‌دهند که بهترین راه برای دستیابی به یک ظاهر طبیعی، درمان صورت، گردن و قفسه سینه به طور کامل و همزمان است. اگر هر یک از این نواحی به طور جداگانه درمان شود، یک نتیجه مرده از اعمال زیبایی حاصل می‌شود. به عنوان مثال اگر بخش فوقانی صورت بدون درمان قسمت تحتانی، تحت درمان قرار بگیرد، باعث ایجاد عدم تعادل در چهره می‌شود. اگر صورت درمان شود اما تغییرات در قفسه سینه ایجاد نشوند، باز هم این عدم تعادل وجود دارد. در حال حاضر برای دستیابی به یک تغییر کامل، پزشکان از تکنیک مزوبوتاکس استفاده می‌کنند که اصطلاحی برای تزریق سم بوتولینیوم با استفاده از سوزن پاپول در پوست برای درمان نواحی خاصی است که ظاهر طبیعی‌تر و جوان‌تری به ارمغان می‌آورد.

نواحی درمانی 

نواحی درمانی با مزوبوتاکس

معمولاً از نوروتوکسین‌ها برای درمان نواحی مانند پیشانی، گلابلا (قسمت صاف پیشانی در بالا و بین ابروها و بخش خارجی چشم‌ها (چین و چروک‌های پنجه کلاغی)) استفاده می‌شود. تزریق‌های بوتاکس سنتی، بهترین انتخاب برای بخش فوقانی صورت هستند. در حالی که فیلرهای هیالورونیک اسید بیشتر در بخش میانی یا پایینی صورت استفاده می‌شوند. امروزه روش مزوبوتاکس امکان درمان کامل صورت، گردن و قفسه سینه با نوروتوکسین را فراهم می‌کند. نتایج با ترکیب مزوبوتاکس با فیلرهای اسید هیالورونیک و تزریق بوتاکس و مراقبت‌های پوستی، تقویت شده و افزایش پیدا می‌کنند.

محل تزریق 

مزوبوتاکس برای درمان نواحی وسیعی از درم (لایه ضخیم بافت زیر اپیدرم که تشکیل دهنده پوست حقیقی است) ایده‌آل می‌باشد. تعدیل کننده‌های عصبی مانند بوتاکس زیبایی، دیسپورت یا زئومین، رقیق می‌شوند اما به ماهیچه‌های خاصی تزریق نمی‌شوند؛ بلکه در نواحی وسیع‌تر و بالاتر از سطح پوست تزریق می‌شوند که باعث می‌شود در درمان چین و چروک‌های عمیق پوست و خطوط مشخص آن بسیار موثر باشند.

واحدها 

ممکن است پزشکان از ۱۰ واحد به جای ۲۵ واحد استفاده کنند. «این موضوع برای بسیاری از بیماران، ایده‌آل است بخصوص برای کسانی که به تزریق‌های مکرر تمایل دارند و می‌خواهند تا حد امکان طبیعی به نظر برسند و البته برای کسانی که بوتاکس را برای اولین بار امتحان می‌کنند.» بوتاکس با محلول نمکی سالین رقیق می‌شود. به طور معمول در هر طرف صورت ۲ سی سی از آن تزریق می‌شود و برای ناحیه گردن و قفسه سینه، مقدار بیشتری در حدود ۱۰ تا ۱۲ میلی لیتر بوتاکس رقیق شده تزریق می‌گردد.

روش تزریق 

مزوبوتاکس همچنین به تکنیک نیز مربوط می‌شود. هر قدر محل تزریق دقیق‌تر باشد، میزان دوز بوتاکس کمتری مورد نیاز است. این تزریق‌های میکرو هدفمند، برای بیمار یک ظاهر طبیعی به ارمغان می‌آورند. از آنجا که محصول باید به درستی پخش شود، بسیاری از تزریق‌ها برای دستیابی به نتایج لازم هستند. در مقایسه با ۵ تا ۲۰ تزریق عمیق بوتاکس سنتی؛ ممکن است در این روش۵۰ تا ۱۰۰ تزریق کوچک روی سطح پوست صورت برای شما انجام شود. ممکن است این تزریق‌ها ناراحت کننده باشند؛ زیرا به این معنا است که گزش بیشتری را روی پوست خود احساس خواهید کرد. معمولاً برای راحتی بیشتر بیمار، قبل از درمان از کرم بی‌حس کننده  استفاده می‌شود.

این روش درمانی تحت عناوین مختلفی انجام می‌شود و ممکن است برای برندگان مختلف، معانی مختلفی داشته باشد. ممکن است یک پزشک، تزریقات زیر پوستی را در سطح پوست ترجیح دهد. ممکن است یک پزشک دیگر تزریق عمیق‌تر بوتاکس به منظور فلج کردن عضله برای کاهش چشمگیرتر خطوط ریز و عمیق‌تر را ترجیح بدهد. این تکنیک درست مانند تمام رویکردهای غیر جراحی زیبایی و همچنین جراحی زیبایی، ترکیبی از علم و هنر است. به همین دلیل انجام تحقیقات برای یافتن معتبرترین پزشک و پرسیدن سوالات ضروری واجب است.

شاخص‌ها 


شاخص‌ها تزریق مزوبوتاکس

 • بهبود در بافت و کیفیت پوست
 • جلوگیری از شل شدن پوست در بخش یک سوم پایینی صورت
 • تاثیر لیفتینگ بر بخش یک سوم پایینی صورت و گردن
 • کاهش خطوط برجسته صورت
 • کاهش چین و چروک‌های متحرک گونه‌ها
 • کاهش چین و چروک‌ها و نواقص گونه‌ها
 • کاهش چین و چروک‌ها در خط فک و پایین گردن
 • درمان پوست سبورئیک
 • درمان سبوره پوست سر همراه با شوره سر
 • درمان آکنه در جوانان و افراد بزرگسال
 • کاهش منافذ باز پوست
 • درمان هایپرهیدروزیس زیر بغل
 • درمان کلوئیدها (زخم هایپرتروفی) که با بوتاکس حالت التهابی خود را از دست داده و سفید می‌شود.

چه کسانی کاندیدای مناسبی برای انجام تزریق‌های بوتاکس هستند؟ 


قبل از انجام روش مزوبوتاکس، پزشک شما ابتدا سابقه پزشکی شما را بررسی می‌کند و تعیین می‌کند که آیا شما برای دریافت این تزریق‌ها مناسب هستید یا خیر.

اگر شما در گذشته تزریق‌های بوتاکس را بدون هیچگونه مشکلی تجربه کرده‌اید، احتمالاً هیچ مشکلی در استفاده از مزوبوتاکس نخواهید داشت. اما اگر در گذشته واکنش آلرژیکی نسبت به بوتاکس داشته‌اید، توصیه نمی‌شود تحت روش مزوبوتاکس قرار بگیرید، زیرا ممکن است واکنش مشابهی نیز داشته باشید.

همچنین، اگر شما حساسیتی نسبت به لیدوکائین دارید که یک ماده بی‌حس کننده است، نباید از مزوبوتاکس استفاده کنید.

باید توجه داشت که مزوبوتاکس برای افرادی که به بیماری‌های عصبی عضلانی مانند آتروفی عضلانی ستون فقرات و اسکلروز جانبی آمیوتروفیک (ALS) مبتلا هستند، توصیه نمی‌شود. همچنین، در دوران بارداری یا شیردهی نباید از مزوبوتاکس استفاده کنید.

دستورالعمل‌های قبل از درمان مزوبوتاکس

 • برای جلوگیری از کبودی، حدود ۳ تا ۷ روز قبل از درمان از مصرف داروهای رقیق کننده خون خودداری کنید. داروهای رقیق کننده خون شامل ایبوپروفن، آسپرین، روغن ماهی و ویتامین E هستند.
 • قبل از درمان از محصولات ضد پیری مانند محصولات حاوی اسید گلیکولیک و رتینول استفاده نکنید.
 • صورت خود را با روال روزهای معمول تمیز کنید اما آرایش نکنید.

هنگامی که پزشک خود را انتخاب کردید، یک جلسه مشاوره برای شما ترتیب داده می‌شود. مشاوره فرصتی برای پرسیدن سوالات خود و آشنایی با تکنیک درمانی است. سوالات رایجی که می‌توانید در این باره از پزشک خود بپرسید شامل موارد زیر می‌باشد:

 • مزوبوتاکس چگونه عمل می‌کند؟
 • آیا مزوبوتاکس دردناک است؟
 • نتایج مزوبوتاکس چه مدت پس از درمان ظاهر می‌شود؟
 • درمان‌های مزوبوتاکس چه احساسی به همراه دارند؟
 • چگونه باید برای درمان آماده شد؟

در طول یک جلسه درمانی مزوبوتاکس باید چه انتظاراتی داشت؟ 


این روش نسبتا سریع است و حدود ۳۰ دقیقه طول می‌کشد.

در طول فرآیند کار احساس می‌کنید یک سوزن کوچک به درون پوست شما زده می‌شود. قبل از شروع عمل، پزشک یک بی‌حسی موضعی یا کرم بی‌حسی را روی ناحیه تحت درمان می‌زند.

دستورالعمل‌های پس از درمان مزوبوتاکس 


یکی از مزایای مزوبوتاکس این است که دوره نقاهت پس از درمان وجود ندارد. پس از انجام این روش شما می‌توانید بیشتر فعالیت‌های روزمره خود را از سر بگیرید.

در اینجا اقدامات احتیاطی که ممکن است لازم باشد پس از عمل مزوبوتاکس انجام دهید آمده است:

 • حداقل ۲ ساعت پس از انجام درمان در حالت ایستاده یا نشسته باقی بمانید. دراز نکشید و خم نشوید.
 • حداقل ۲۴ ساعت پس از درمان از انجام فعالیت‌های جسمانی مانند ورزش کردن خودداری کنید.
 • حداقل ۲۴ ساعت پس از درمان از استفاده از وسایل آرایشی یا سایر محصولات صورت خودداری کنید.
 • حداقل ۲۴ ساعت پس از درمان ایبوپروفن، آسپرین، مکمل‌های ویتامین E یا روغن ماهی مصرف نکنید.

آیا روش مزوبوتاکس عوارض جانبی دارد؟ 


مزوبوتاکس بی‌خطر است اما اگر به مواد تشکیل دهنده ماده تزریق شده حساسیت داشته باشید، خطر واکنش آلرژیک وجود دارد.

 علائم واکنش آلرژیک عبارتند از:

 • تورم
 • کهیر
 • خارش

داشتن قرمزی خفیف پس از عمل طبیعی است. قرمز شدن پوست موقتی است و معمولاً طی یک ساعت بهبود پیدا می‌کند. در صورتیکه سرخی پوست، کبودی یا تورم و پس از درمان ادامه پیدا کرد، به پزشک خود اطلاع دهید.

هزینه مزوبوتاکس چقدر است؟ 


به خاطر داشته باشید که اگر چه روش مزوبوتاکس می‌تواند ظاهر شما را جوان‌تر کرده و اعتماد به نفس شما را افزایش دهد؛ اما یک روش زیبایی محسوب می‌شود و بیمه‌های درمانی معمولاً هزینه آن را تامین نمی‌کنند. هزینه مزوبوتاکس معمولاً از مکانی به مکان دیگر و در میان ارائه دهندگان مختلف این خدمات متفاوت است.

سوالات متداول 


سوالات متداول مزوبوتاکس

هر چند وقت یکبار به تزریقات مزوبوتاکس احتیاط خواهم داشت؟ 

پزشکان توصیه می‌کنند این روش را هر شش ماه یک بار تکرار کنید. پس از آن معمولاً بیمار به تزریقات کمتری احتیاج خواهد داشت. کسانی که توانایی صرف هزینه بیشتری را دارند، می‌توانند برای مدتی هر سه ماه یکبار تزریق مزوبوتاکس را انجام دهد.

چهره من پس از انجام تزریقات چگونه به نظر خواهد ‌رسید؟ 

ممکن است به مدت ۳ تا ۵ هفته پس از انجام مزوبوتاکس، بیمار هنگام خندیدن احساس تنگی عضلات صورت را داشته باشد. پس از چهار تا پنج هفته این احساس برطرف می‌شود. به خاطر داشته باشید که در روش مزوبوتاکس نیز مانند بوتاکس سنتی پس از درمان، تورم و سرخی جزئی و احتمالاً کبودی اندک انتظار می‌رود.

چه موقع می‌توان نتایج تزریق مزوبوتاکس خود را مشاهده کنم؟ 

مشاهده کامل نتایج حداقل ۴ تا ۵ هفته طول می‌کشد. پس از گذشت این مدت، بیماران هنگام لبخند زدن چین و چروک کمتری را در کل صورت خود مشاهده می‌کنند اما بهبود در ساختار و منافذ پوست پس از مدتی به تدریج رخ می‌دهد. پس از ۳ تا ۶ ماه شکل صورت بسیار جوانتر به نظر می‌رسد؛ به خصوص در افرادی که صورت نسبتا لاغر و کم حجم دارند. روش مزوبوتاکس در ناحیه گردن نیز به بهبود بافت و حالت آن و همچنین منافذ باز، تغییر رنگ پوست و روزاسه کمک می‌کند.

آیا می‌توانم روش مزوبوتاکس را در ترکیب با سایر مواد تزریقی استفاده کنم؟ 

لایه گذاری تزریق بوتاکس با فیلرهای اسید هیالورونیک ارزش بیشتری خواهد داشت .هنگامی که انقباض عضله را با تزریق بوتاکس کاهش می‌دهید و پوست را با مواد پرکننده پر می‌کنید، یک اثر هم افزایی به وجود می‌آید و این امر می‌تواند بدن را به تولید کلاژن بیشتر تشویق کند. کلاژن یکی از اجزای مهم پوست‌های جوان است که با افزایش سن کاهش پیدا می‌کند.

دوره نقاهت پس از این تزریق‌ها چقدر طول می‌کشد؟ 

دوره نقاهت پس از روش مزوبوتاکس چندان طولانی نیست.

آیا استفاده از مزوبوتاکس برای جلوگیری از تعریق بی‌خطر است؟ 

بله، حتماً. در زیر بغل انسان، کمتر از دو درصد غدد تعرق قرار دارند. از این رو، با از بین بردن یا مسدود کردن موقت غدد تعرق زیر بغل، بدن قابلیت خنک کردن خود را از طریق غدد تعرق دیگر که تحت تأثیر این روش قرار نمی‌گیرند، حفظ می‌کند.

مزوبوتاکس یک روش موثر برای بهبود بافت و رنگ پوست است که با استفاده از تزریق سم بوتولینیوم در بخش بالایی صورت، نتایجی ظریف‌تر و موثرتر را به ارمغان می‌آورد. مزوبوتاکس به خصوص برای بیمارانی که برای اولین بار تزریق سم بوتولینیوم و پرکننده‌های پوستی را امتحان می‌کنند، یک روش بسیار عالی است.

یک تزریق کننده ماهر باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد؟ 

یافتن یک تزریق کننده ماهر اهمیت بسیاری دارد؛ زیرا تزریق در داخل پوست، نسبت به تزریق‌های زیر پوستی مهارت دقیق‌تری می‌طلبد. پس به درستی تحقیق کنید و به دنبال تزریق کننده‌هایی باشید که توصیه‌های مثبت درباره آنها زیاد است یا از ارائه دهنده خدمات بهداشتی خود بخواهید یکی از آنها را به شما توصیه کند. مزوبوتاکس نیز مانند هر روش دیگری خطراتی دارد. اگرچه این خطرات نادر هستند اما تزریق کننده شما باید شما را از تمام آنها آگاه کرده اقدامات لازم را درباره آنها برنامه ریزی کند.

دکتر ابوالفتح محرابیان

دکتر ابوالفتح محرابیان

متولد سال ۱۳۴۹ پس از اخذ دیپلم در رشته تجربی در سال۱۳۶۸ با رتبه عالی درکنکور سراسری در رشته پزشکی دانشگاه شهید بهشتی پذیرفته شده و در سال۱۳۷۵ با مدرک دکتری پزشکی فارغ التحصیل گردید .پس از گذراندن خدمات با توجه به علاقه فراوان به رشته پوست با موفقیت در امتحان دستیاری این رشته پذیرفته و موفق به اخذ مدرک تخصصی پوست ،مو و زیبایی گردید.

دکتر ابوالفتح محرابیان

دکتر ابوالفتح محرابیان

متولد سال ۱۳۴۹ پس از اخذ دیپلم در رشته تجربی در سال۱۳۶۸ با رتبه عالی درکنکور سراسری در رشته پزشکی دانشگاه شهید بهشتی پذیرفته شده و در سال۱۳۷۵ با مدرک دکتری پزشکی فارغ التحصیل گردید .پس از گذراندن خدمات با توجه به علاقه فراوان به رشته پوست با موفقیت در امتحان دستیاری این رشته پذیرفته و موفق به اخذ مدرک تخصصی پوست ،مو و زیبایی گردید.

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
تماس با ما