لوگو دکتر محرابیان

021-88427630

پاکسازی پوست صورت برای داشتن پوستی شاداب و شفاف

فهرست مطالب

  افراد به دلایل مختلفی از پاکسازی پوست صورت استفاده می‌کنند: برخی از افراد می‌خواهند فقط جوش‌های سرسیاه وحشتناک را از بین ببرند، برخی دیگر می‌خواهند با روش‌های ضد پیری به پوست خودشان کمک کنند. از طرف دیگر افرادی هم هستند که مشکلی ندارند اما فقط می‌خواهند مراقبت بیشتری از پوست خود بکنند.

  این‌ها همه دلایل خوبی برای پاکسازی صورت هستند. اما اغلب موارد پاکسازی صورت کمی پیچیده‌ هستند. بخار برای پوست چه می‌کند؟ چرا آنها مرتباً کرم می‌زنند و مجددا پاک می‌کنند؟ چرا باید به طور منظم از پاکسازی استفاده کنیم؟

  در اصل پاکسازی یک درمان چند مرحله ای است که یکی از بهترین روش‌ها برای مراقبت از پوست شماست. این کار باعث تمیز شدن، لایه برداری و تغذیه پوست می‌شود، و همچنین باعث ایجاد رنگ پوست شفاف و مرطوب می‌شود و پوست شما را جوانتر نیز نشان می‌دهد. همچنین در مورد بهترین روش مراقبت از پوست مشاوره دریافت می‌کنید. زمانی که پوست صورت شما طبق یک برنامه منظم پاکسازی شود، بهترین عملکرد را دارد.

  تمیز کردن صورت: تفاوت آن با پاکسازی پوست چیست؟


  تمیز کردن صورت چه تفاوت با پاکسازی پوست چیست؟

  تمیز کردن صورت به اندازه پاکسازی پوست گسترده نیست. تمیز کردن شامل تمیز کردن پوست به صورت کامل، لایه برداری، بخارپاشی و به دنبال آن تونینگ و مرطوب سازی است. تمیز کردن صورت به از بین بردن آثار آلودگی، آرایش، سبوم، آلودگی و سلول‌های مرده پوست کمک می‌کند. تمیز کردن منظم پوست باعث سلامت و درخشندگی پوست می‌شود.

  تمیز کردن صورت برای حفظ سلامت پوست ضروری است. با این حال، با پاکسازی پوست متفاوت است.

  تمیز کردن منظم صورت، آلودگی‌ها را از پوست دور می‌کند و به لایه برداری سلول‌های مرده پوست، از بین بردن سبوم اضافی و پاکسازی منافذ پوست کمک می‌کند. پاکسازی صورت با تمیز کردن پوست متفاوت است و اغلب در کلینیک‌ها انجام می‌شود.

  تمیزکردن صورت همان کاری است که شما در خانه با استفاده از محصولات معمولی مانند روغن پاک کننده، تونر و لایه بردار انجام می‌دهید. شما به محصولات خاصی احتیاج ندارید. اما، پاکسازی صورت توسط متخصصان انجام می‌شود و شامل ماساژ صورت شما و سایر درمان‌های خاص می‌شود.

  شما می‌توانید صورت خود را به صورت مرتب در خانه تمیز کنید. لازم نیست همه مراحل را هر روز انجام دهید و ممکن است یک یا دو مرحله را نیز انجام ندهید. با این کار اطمینان پیدا می‌کنید که پوست شما کاملا تمیز شده سالم و درخشان است.

  مزایای پاکسازی پوست


  مزایای پاکسازی پوست

  پوست شما روزانه در معرض اثرات مضر عوامل آلوده کننده خارجی، باد، سرما، آفتاب، سیگار، آرایش و … قرار می‌گیرد که در نهایت به ساختار آن آسیب می‌رساند و از روند بازسازی و تجدید سلول جلوگیری می‌کند. به همین دلیل، اگر می‌خواهیم پوستی زیبا، نرم داشته باشیم و همچنین جوان‌تر به نظر برسیم، تمیز کردن کامل آن و جلوگیری از آلوده شدن آن باید یک روند منظم برای مراقبت از سلامتی و زیبایی پوست برای خود در نظر بگیریم. اگرچه ما روزانه دو مرتبه، صبح و شب، پوست خود را تمیز می‌کنیم، اما همیشه آلودگی‌های انباشته شده روی پوست وجود دارد و ممکن است لایه درم پوست اکسیژن کامل دریافت نکند و بنابراین، هزینه بیشتری برای تجدید و احیا نیاز دارد. همه این مطالب نشان دهنده اهمیت آن است که پوست صورت خود را یک بار در ماه به صورت عمیق و حرفه ای تمیز کنید تا چهره‌ای درخشان و بسیار جوانتر از قبل داشته باشید. برای اینکه در مورد اثربخشی این روش درمانی اطمینان حاصل کنید، در قسمت زیر جزئیات مزایای اصلی پاکسازی پوست صورت را شرح می‌دهیم:

  • تمام سلول‌های مرده پوست و ناخالصی‌های جمع شده عمیق را از بین می‌برد.
  • کمک می‌کند که پوست اکسیژن رسانی شود، تا دوباره به درستی نفس بکشد و روند بازسازی سلول که معمولا موقع شب انجام می‌شود با موفقیت صورت بگیرد.
  • منافذ را به طور کامل از بین می‌برد و علاوه بر این، اندازه آنها را کاهش می‌دهد، بنابراین بسیار کمتر دیده می‌شوند و جوش‌های سرسیاه و آکنه را از بین می‌برد.
  • PH پوست را متعادل می‌کند و با اثرات آلودگی‌های خارجی بر روی پوست مقابله می‌کند، که می‌تواند منجر به بروز مشکلات متعددی مانند چربی اضافی، عدم درخشش صورت، آکنه، خشکی، تنگی، قرمزی و … شود.
  • پیری را به تأخیر می‌اندازد، از ایجاد چین و چروک جلوگیری می‌کند و در نتیجه پوستی بسیار درخشان، صاف و ابریشمی خواهید داشت.
  • باعث افزایش رطوبت پوست می‌شود و مواد آرایشی یا درمان‌های کاربردی بسیار بهتر جذب می‌شوند.
  • با علائم خستگی در صورت مبارزه کرده و آن را کاهش می‌دهد.
  • گردش خون را در این ناحیه فعال کرده و عضلات صورت را بیدار می‌کند.

  مراحل پاکسازی پوست


  مراحل پاکسازی پوست

  مشاوره 

  پاکسازی صورت باید با مشاوره آغاز شود. شما می‌توانید فرم مورد نظر خود را در مورد مشکلات پوستی، رژیم غذایی، میزان آب نوشیدنی، داروها و مکمل‌هایی که مصرف می‌کنید و محصولاتی که در حال حاضر استفاده می‌کنید پر کنید. رتین-آ و سایر داروها می‌توانند بر روی پوست شما و نوع درمان‌هایی که متخصص زیبایی توصیه می‌کند تأثیر بگذارند. به طور معمول، دکتر به سادگی در مورد مشکلات پوستی شما و اینکه آیا شما از رتین-آ استفاده می‌کنید یا نه سوال می‌کند.

  پاکسازی

  معمولاً متخصص زیبایی موهای شما را با حوله یا هدبند می‌بندد و شروع به کار می‌کند تا مواد پاکسازی به موهای شما نمالد. اولین مرحله تمیز کردن کامل پوست است که با استفاده از پد‌های پنبه‌ای، دستمال مرطوب زیبایی یا اسفنج انجام می‌شود. اکثر متخصصان حرفه‌ای این مرحله را دوبار انجام می‌دهند.

  بررسی و پاکسازی پوست 

  بسته به این که آرایش داشته باشید یا نه، متخصص زیبایی ممکن است ابتدا به پوست شما در زیر یک لامپ روشن نگاه کند، یا چشمان شما را بپوشاند و از طریق یک لامپ ذره بینی روشن به پوست شما نگاه کند. او در حال تعیین نوع پوست شماست (خشک، چرب، ترکیبی، حساس یا طبیعی) و شرایط پوستی (آکنه، جوش‌های سرسیاه، جوش‌های سر سفید، پیری، آفتاب سوختگی، کم آبی بدن و غیره) است. سپس پزشک محصولات و روش‌های درمانی مناسب را انتخاب کرده و در مورد آنچه می‌بیند و توصیه می‌کند با شما مشورت می‌کند.

  بخار 

  بیشتر متخصصان پوست برای بخار از دستگاهی استفاده می‌کنند که بخار گرم ملایمی را به سمت صورت شما هدایت می‌کنند. این حالت بسیار آرامش بخشی است و به نرم شدن جوش‌های سرسیاه و جوش‌های سر سفید کمک می‌کند. اگر پوست بسیار حساسی دارید، ممکن است متخصص زیبایی از بخار استفاده نکند.

  لایه برداری 

  برای لایه برداری پوست از مواد مکانیکی یا شیمیایی استفاده می‌کند. لایه بردارهای مکانیکی دارای بافتی ریز هستند که سلول‌های مرده سطح پوست را از بین می‌برند. این نوع لایه برداری معمولاً هنگام بخار دادن اتفاق می‌افتد. در لایه برداری شیمیایی از آنزیم‌ها و اسیدها برای از بین بردن سلول‌های پوستی استفاده می‌شود. در طی بخار دادن می‌توان یک درمان آنزیمی ملایم انجام داد. لایه برداری شیمیایی قوی‌تر است و از نظر شدت متفاوت است، می‌تواند یک درمان مستقل یا بخشی از پاکسازی صورت باشد. به طور کلی این درمان برای “تقویت کردن” نیست و به صورت متوالی انجام می‌شود.

  استخراج 

  در صورت تمایل و نیاز جوش‌های سرسیاه یا سرسفید استخراج می‌شوند. تحمل درد موقع درآوردن جوش در افراد متفاوت است. برای بعضی بسیار ناراحت کننده و دردناک است، به خصوص پوست‌هایی که نازک یا گلگون هستند. در صورت عدم انجام صحیح استخراج جوش‚ مویرگ‌ها پاره می‌شوند و موجب تغییر رنگ آنها می‌شود.

  ماساژ صورت 

  ماساژ صورت با استفاده از ضربه‌های آرام مانند افلوراژ (تکان‌های مکرر) باعث آرامش شما و تحریک پوست و عضلات صورت می‌شود.

  ماسک صورت 

  یک ماسک برای نوع پوست (خشک، چرب، ترکیبی، حساس، بالغ) و شرایط شما انتخاب می‌شود. در طول پاکسازی صورت، متخصص زیبایی باید در اتاق بماند و به شما ماساژ پوست سر یا خدمات دیگری را بدهد. اگر آنها از اتاق خارج شوند تا به شما اجازه دهند “استراحت کنید”، برنمی‌گردند.

  کار نهایی 

  اگر روز باشد، از تونر، سرم، مرطوب کننده و ضد آفتاب استفاده می‌کنند.

  مشاوره در مورد مراقبت از پوست در منزل 

  دکتر به شما خواهد گفت که چگونه از پوست خود مراقبت بهتری داشته باشید و محصولات مناسب را توصیه می‌کند.

  انواع پاکسازی 


  انواع پاکسازی صورت

  پاکسازی صورت (کلاسیک) مکانیکی 

  در طی این روش پوست تمیز می‌شود و سلول‌های مرده لایه برداری می‌شوند. سپس، یک کمپرس گرم برای باز شدن منافذ و خارج کردن آلودگی و مواد مضر از سطح پوست استفاده می‌شود. سپس جوش‌های سرسیاه، آکنه به با دقت فشار داده می‌شوند. به دنبال آن یک ماسک مخصوص غنی از نمک‌های معدنی و ریز مغذی‌ها که ph پوست را متعادل می‌کند استفاده می‌شود و به از بین بردن باقیمانده آلودگی‌ها و چربی‌های اضافی کمک می‌کند. این روش با ماساژ سبک صورت و کرم تسکین دهنده به پایان می‌رسد.

  پاکسازی صورت با روش اولتراسونیک 

  این یک روش ملایم و غیرتهاجمی است و برای از بین بردن آلودگی و مسدود شدن منافذ پوست ست و برای افراد با هر نوع پوستی استفاده می‌شود. در طی این روش سلول‌های مرده پوست لایه برداری می‌شوند و باعث روشن‌تر، جوانتر شدن پوست و بهبود وضعیت آن می‌شود. اگرچه این روش پاکسازی عمیق است اما به سطح پوست آسیب نمی‌رساند. در طول درمان، جریان خون و سیستم لنفاوی در ناحیه صورت بهبود یافته و به عناصر فعال اجازه نفوذ عمیق‌تر و همچنین بازسازی بافت و متابولیسم را می‌دهد.

  پاک کردن صورت (اسیدی) شیمیایی 

  پاک کردن با مواد اسیدی یک روش درمانی ویژه برای از بین بردن سلول‌های مرده پوست با استفاده از اسید گلیکولیک است. در طی این روش، پوست قدیمی و آسیب دیده برداشته می‌شود و بازسازی سلول‌های جدید در لایه‌های عمیق پوست فعال می‌شود. در نتیجه، پوست سفت، زیبا و سالم می‌شود و همچنین جای زخم‌های آکنه، لکه‌های رنگی و منافذ پوست کوچکتر و کمتر به چشم می‌آیند.

  چند وقت یکبار باید از پاکسازی استفاده کنیم؟


  در افراد مختلف متفاوت است. در حالت ایده‌آل، ماهیانه یکبار پاکسازی صورت انجام دهید زیرا این مدت زمان برای بازسازی پوست لازم است. سعی کنید حداقل چهار بار در سال پاکسازی صورت داشته باشید، در هر فصل یکبار پاکسازی داشته باشید. اگر آکنه دارید به تعداد دفعات بیشتری برای پاکسازی به خصوص در ابتدای کار نیاز دارید. در غیر این صورت، یک بار در ماه زیاد است. در این کار زیاده روی نکنید، به خصوص اگر پوست حساسی دارید. توصیه می‌شود حداقل در هر 10-14 روز 5 درمان شیمیایی (اسیدی) انجام دهید. تعداد و دفعات اقدامات مکانیکی و اولتراسونیک توسط متخصص گفته می‌شود، بسته به شرایط پوستی فردی (پوست جوان و بدون مشکل ممکن است فقط به یک درمان نیاز داشته باشد).

  چه نتایجی را می‌توان انتظار داشت؟


  اگر پاکسازی صورت به صورت حرفه‌ای انجام شده باشد، پس از عمل نباید پوست دچار آکنه یا جوش شود. پس از محو شدن قرمزی، پوست صاف‌تر، سالمتر می‌شود، روند پیری کند می‌شود، پوست با جوش سرسیاه کمتر روشن‌تر به نظر می‌رسد.

دکتر ابوالفتح محرابیان

دکتر ابوالفتح محرابیان

متولد سال ۱۳۴۹ پس از اخذ دیپلم در رشته تجربی در سال۱۳۶۸ با رتبه عالی درکنکور سراسری در رشته پزشکی دانشگاه شهید بهشتی پذیرفته شده و در سال۱۳۷۵ با مدرک دکتری پزشکی فارغ التحصیل گردید .پس از گذراندن خدمات با توجه به علاقه فراوان به رشته پوست با موفقیت در امتحان دستیاری این رشته پذیرفته و موفق به اخذ مدرک تخصصی پوست ،مو و زیبایی گردید.

دکتر ابوالفتح محرابیان

دکتر ابوالفتح محرابیان

متولد سال ۱۳۴۹ پس از اخذ دیپلم در رشته تجربی در سال۱۳۶۸ با رتبه عالی درکنکور سراسری در رشته پزشکی دانشگاه شهید بهشتی پذیرفته شده و در سال۱۳۷۵ با مدرک دکتری پزشکی فارغ التحصیل گردید .پس از گذراندن خدمات با توجه به علاقه فراوان به رشته پوست با موفقیت در امتحان دستیاری این رشته پذیرفته و موفق به اخذ مدرک تخصصی پوست ،مو و زیبایی گردید.

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
تماس