لوگو دکتر محرابیان

021-88427630

۱۹ فروردین۱۴۰۳

کدامیک از ضایعات پوستی نیاز به توجه ویژه دارند؟

فهرست مطالب

در دنیای امروز، افرادی از سراسر جهان، از جمله کشور خودمان، به تخصصی‌های پوست مراجعه می‌کنند. تعداد این مراجعات به طور مداوم در حال افزایش است و دلیل آن توجه بیشتر افراد به زیبایی و سلامت پوست خود و همچنین برطرف‌کردن ضایعات پوستی است، که این توجه بیشتر نسبت به گذشته افزایش یافته است. در برخی موارد، افراد نیاز به درمان با لیزر PDL دارند. اما آیا تا به حال این سوال برای شما پیش آمده که کدام ضایعات پوستی نیازمند توجه جدی هستند؟

خوشبختانه، به دلیل اینکه پوست به عنوان لایه بیرونی بدن، قابل مشاهده است، ضایعات آن در اکثر موارد به سهولت قابل تشخیص هستند و فرد را آگاه می‌سازند. این ضایعات به دو دسته اصلی تقسیم می‌شوند: ضایعات اولیه (مرتبط با پوست و ساختارهای مربوطه) و ضایعات ثانویه (ناشی از بیماری‌های اعضای دیگر بدن). در واقع، بسیاری از بیماری‌ها علائم پوستی دارند که حتی قبل از ظهور ضایعات داخلی، در پوست مشاهده می‌شوند و این موضوع باعث شناسایی بیماری اصلی می‌شود. به عبارتی دیگر، رخنه رنگ پوست، از سردرگمی درونی خبر می‌دهد.

در این مقاله بیشتر بحث ما بر روی ضایعات اولیه پوستی می باشد که نیاز به توجه ویژه و زود هنگام دارد به طوری که تاخیر در درمان آنها باعث ایجاد عواقب و نیز مشکل شدن درمان می شود.این را هم به خاطر داشته باشید که بسیاری از ضایعات پوستی بجز از منظر زیبایی تهدیدی برای سلامتی نمی باشند.

پوست ما از سه لایه اصلی بعلاوه ضمائمی همچون غدد چربی ،عرق ،اعصاب عروق ریز ،الیاف وسلولهای زمینه ای تشکیل یافته که هر کدام از آنها می تواند منشاء ضایعاتی در پوست گردیده و تعدادی نادر از آنها نیز بجز انتشار در پوست می توانند به مکانهای دور دست تهاجم نمایند.جوشها،خالها زخمها و توده ها مواردی است که مورد بحث واقع می شود.

آکنه (جوش)

علی رغم اینکه ممکن است خیلی ساده به نظر رسیده و درمان آن ساده باشد،ر موارد شدید و یا عدم درمان آن به علت اینکه جای بدی از خود به جا می گذارد،بخصوص در صورت موجب عواقب نا زیبایی می گردد،بنابراین باید مورد توجه قرار گرفته و درمان شده و از دستکاری آن اجتناب شود،چرا که یکی از سخت ترین کارها در رشته پوست اصلاح جای جوش می باشد.

خال ها

خال‌های رنگدانه‌ای (ملانوسیتیک) به دو نوع مادرزادی و اکتسابی تقسیم می‌شوند. خال‌های مادرزادی، به ویژه اگر بزرگ باشند، به لحاظ خطر ابتلا به ملانوم (نوعی سرطان پوست بدخیم) نیاز به بررسی‌های دوره‌ای و مکرر دارند. خال‌های رنگدانه‌ای اکتسابی شامل نوع سطحی (جانکشنال)، درمال (عمقی) و مخلوط هستند. بررسی این خال‌ها بر اساس قانون A.B.C.D انجام می‌شود. به این معنی که اگر خال در چهار زمینه عدم تقارن شکل (Asymmetry)، غیرمنظم بودن لبه خال (Border)، رشد ناگهانی (Diameter) و یا عدم یکنواختی رنگ (Color) داشته باشد، نیاز به توجه جدی و بررسی توسط پزشک دارد. ضایعات بسیار تیره رنگ، به ویژه در انتهای اندام‌ها یا نوار سیاه طولانی در ناخن، نیز مواردی هستند که نیاز به توجه جدی دارند.

ضایعات زخمی

ضایعات زخمی که علی رغم درمان های معمولی بعد از یک ماه بهبود نیافته اند به جهت امکان BCC(نوعی سرطان پوست) یا SCC ( نوع دیگری از سرطان پوست) نیاز مبرم و فوری به معاینه و نمونه بر داری توسط پزشک متخصص دارد.ضایعات شبیه به اگزما که با درمانهای معمول بهبود نیافته و درطی گذشت زمان گسترش پیدا کرده اند نیز به خصوص اگر همراه با لکه های روشنتر وتیره تر به صورت همزمان(هیپوپیگمانته و هیپر پیگمانته)در ضایعه باشند به جهت احتمال بیماری ام اف(مایکوئید فونگوئیدس)نیاز به توجه جدی دارند.

توده ها

توده های پوستی به خصوص توده های تو پر نیز به علت اینکه ماهیت آنها می تواند بسیار متفاوت باشد ، نیاز به توجه دارد.

زگیل تناسلی


یکی از ضایعات دیگر که متأسفانه در بسیاری از موارد نادیده گرفته می‌شود، زگیل‌های ناحیه تناسلی هستند. عدم توجه و درمان این ضایعات می‌تواند منجر به گسترش آنها در خود فرد، شریک جنسی و جامعه شود. این بیماری در سال‌های اخیر به شدت در حال گسترش است و به عنوان یک سونامی شناخته می‌شود. عامل ایجاد زگیل ویروس پاپیلوم انسانی است و اصلی‌ترین راه انتقال آن تماس جنسی است. این ویروس انواع مختلفی دارد و برخی از این ویروس‌ها با بدخیمی‌های دهانه رحم، آلت تناسلی، مقعد و دهان همراه هستند.

تهیه و تنظیم :دکتر ابوالفتح محرابیان متخصص پوست، مو و زیبایی

دکتر ابوالفتح محرابیان

دکتر ابوالفتح محرابیان

متولد سال ۱۳۴۹ پس از اخذ دیپلم در رشته تجربی در سال۱۳۶۸ با رتبه عالی درکنکور سراسری در رشته پزشکی دانشگاه شهید بهشتی پذیرفته شده و در سال۱۳۷۵ با مدرک دکتری پزشکی فارغ التحصیل گردید .پس از گذراندن خدمات با توجه به علاقه فراوان به رشته پوست با موفقیت در امتحان دستیاری این رشته پذیرفته و موفق به اخذ مدرک تخصصی پوست ،مو و زیبایی گردید.

دکتر ابوالفتح محرابیان

دکتر ابوالفتح محرابیان

متولد سال ۱۳۴۹ پس از اخذ دیپلم در رشته تجربی در سال۱۳۶۸ با رتبه عالی درکنکور سراسری در رشته پزشکی دانشگاه شهید بهشتی پذیرفته شده و در سال۱۳۷۵ با مدرک دکتری پزشکی فارغ التحصیل گردید .پس از گذراندن خدمات با توجه به علاقه فراوان به رشته پوست با موفقیت در امتحان دستیاری این رشته پذیرفته و موفق به اخذ مدرک تخصصی پوست ،مو و زیبایی گردید.

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
تماس با ما