لوگو دکتر محرابیان

021-88427630

۱۹ فروردین۱۴۰۳

کدام خال ها را می توان لیزر کرد؟

فهرست مطالب

خال‌های روی پوست از تجمع سلول‌های ملانوسیت یا سلول‌های سازنده ملانین در یک ناحیه ناشی می‌شوند. برداشتن خال‌ها یکی از نگرانی‌های بیماران است. بسته به میزان ملانین موجود در سلول‌ها، خال‌ها می‌توانند از رنگ کم تا رنگ تیره کامل متغیر باشند. از نظر موقعیت در پوست، سه نوع خال وجود دارد:

 • خال جانکشنال یا سطحی: این نوع خال در لایهٔ بینی پوست قرار می‌گیرد و به سطح پوست نزدیک است.
 • خال درمال یا عمقی: این نوع خال در عمق پوست، به عبارتی در لایهٔ درم قرار می‌گیرد. معمولاً بیرنگ هستند و بصورت یک زائدهٔ همرنگ با پوست دیده می‌شوند و برجسته هستند.
 • خال کامپاند یا مخلوط: این نوع خال در موقعیتی بین عمق و سطح قرار دارد. رنگ خال، بسته به اینکه بیشتر در لایهٔ درم یا لایهٔ اپی‌درم قرار داشته باشد، می‌تواند رنگ‌های متنوعی داشته باشد.
 • خال جانکشنال یا سطحی: این خال ها معمولا به علت اینکه کوچک هست و تعداد آن هم در یک فرد چند عدد هست ارزش جراحی کردن را نداردوبا دستگاه های لیزرCO2اولترا پالس میتوان در کوتاه ترین زمان یعنی کمتر ازدو میلی ثانیه اشعه لیزر را بر روی ضایعه یا خال تاباند و خال را تخریب کرد مزیت برداشتن خال با لیزر با این نوع لیزر دقت بالای لیزر وعدم خطای هدف گیری در لیزر است. احتمال عود بعد از لیزر وجود دارد مثلا از ده عدد خال جانکشنالی که طی یک مرحله عمل با این روش تخریب میشود دو تا سه عدد خال ممکن است دوباره برگردد که البته مجددا بعد از مدتی دوباره میتوان آن را لیزر کرد. مهم اینست که اسکار ایجاد نشود.
 • خال درمال یا عمقی: در این نوع خال بسته به محل خال و رنگ پوست و اینکه پایه خال به چه صورت باشد می توان جراحی با بخیه نمود و یا اینکه با تیغ خال را به روش شیو ویابا لیزر اولترا پالس خال را برداشت البته در دو روش اخیر احتمال عود وجود دارد.
 • خال کامپاند یا مخلوط : تنها راه درمان جراحی عمیق با بخیه است یعنی باید عمق یا ریشه خال برداشته شود وبا بخیه دوخته شود وبا روش های سطحی جراحی مثل لیزر نمیشود این خال ها را برداشت چرا که با این روش های سطحی خیلی زود خال مجددا عود میکند لذا تنها روش ،جراحی با بخیه است.

با اسکار عمل خال چه کنیم؟

برای برداشتن خال با حداقل اسکار توجه به نکات زیر ضروری است:

 • خال جانکشنال: برای برداشت خال جانکشنال، بهترین روش استفاده از روش‌های غیرجراحی مانند لیزر است. در روش لیزری، عمق برداشت خال معمولاً در سطح بافت پوستی قرار دارد تا احتمال ایجاد اسکار کاهش یابد. با استفاده از دستگاه‌های لیزر جدید مانند CO2 اولترا پالس، می‌توان به طور بسیار دقیق و بدون ایجاد اسکار به برداشت خال‌ها پرداخت.
 • خال درمال: برای برداشت خال درمال، روش‌های جراحی ممکن است مورد استفاده قرار بگیرند. در این روش‌ها، دقت در محل عمل و تکنیک عمل بسیار مهم است. عواملی مانند در نظر گرفتن خط برش خال موازی با خطوط کشش پوستی، استفاده از زیردوزی در خال‌های بزرگ، انتخاب نخ مناسب، استفاده از بخیه‌های باریک و بدون کشش زیاد، جلوگیری از عفونت و بخیه‌های به موقع کشیده شده (مانند در ۳ تا ۵ روز) از جزئیات مهم در این روش‌ها هستند.
 • خال کامپاند: برای برداشت خال کامپاند، استفاده از روش‌های لیزری و جراحی ترکیبی ممکن است مناسب باشد. در این روش‌ها نیز، توجه به عمق برداشت خال، استفاده از تکنولوژی دستگاه لیزر با قابلیت ایجاد پالس‌های بسیار نازک و بدون اسکار، و دقت و دقت در تکنیک‌های جراحی مانند تطابق خط برش با خطوط کشش پوستی و استفاده از بخیه‌های ظریف و به موقع از اهمیت بالایی برخوردار است.

به طور کلی، برای برداشت خال‌ها، روش مناسب باید با توجه به نوع خال، عمق آن، و همچنین دسترسی و تجربه پزشک تعیین شود.

  1. به نوع و رنگ پوست و همچنین محل خال دقت شود(پوست های تیره و ذر کسانی که مستعد کلوئید سازی هستند ،احتمال اسکار بیشتر است.ونیز بعضی مناطق بدن مثل بازو، سینه،پشت تنه و گوش احتمال اسکار وکلوئید بیشتر است.)
  2. مراقبت بعد از عمل (عفونی نشدن،مراقبت از نظر باز نشدن محل بخیه ،پرهیز از آفتاب، استفاده از کرمهای ترمیم کننده مناسب)
  3. مهارت پزشک

 

در صورت ایجاد اسکار پس از برداشت خال، می‌توان اقدامات زیر را انجام داد:

 • مراجعه به پزشک: در صورتی که اسکار قابل قبول نباشد یا مشکلات دیگری ایجاد کند، مهم است به پزشک مراجعه کرده و نظر و راهنمایی او را دریافت کنید. پزشک می‌تواند روش‌های مختلف ترمیم اسکار را بر اساس شرایط خاص شما توصیه کند.
 • روش‌های ترمیم اسکار: بسته به نوع و شدت اسکار، روش‌های مختلفی برای ترمیم آن وجود دارد. برخی از روش‌های معمول شامل ساب سیژن، فیلر، میکرو درم ابریژن، لیزر PDL در مراحل اولیه تر، لیزر CO2 و یا لیزر CO2 فرکشنال می‌باشند. هر کدام از این روش‌ها بر اساس وضعیت اسکار و نیاز شما توسط پزشک تعیین می‌شود.
 • جراحی مجدد: در موارد نادر، اگر اسکار بسیار بزرگ و جبران نشدنی باشد، ممکن است نیاز به جراحی مجدد برای ترمیم محل اسکار باشد. این تصمیم را پزشک شما بر اساس شرایط و نیازهای شما خواهد گرفت.

در هر صورت، مهم است که با پزشک خود مشورت کنید و نظرات و راهنمایی‌های او را در نظر بگیرید تا بهترین راه حل برای ترمیم اسکار پس از برداشت خال را انتخاب کنید.

برداشت خالها و لکهای پوستی بدون جراحی با لیزر پیشرفته CO2 سوپر پالس واولتراپالس لطفا برای تعیین نوبت قبلی مطب، بین ساعات ۱۶ تا ۲۰ روزهای یکشنبه ،سه شنبه و پنجشنبه با شماره ثابت  ۸۸۴۲۷۶۳۰ (۰۲۱) تماس بگیرید. 

دکتر ابوالفتح محرابیان

دکتر ابوالفتح محرابیان

متولد سال ۱۳۴۹ پس از اخذ دیپلم در رشته تجربی در سال۱۳۶۸ با رتبه عالی درکنکور سراسری در رشته پزشکی دانشگاه شهید بهشتی پذیرفته شده و در سال۱۳۷۵ با مدرک دکتری پزشکی فارغ التحصیل گردید .پس از گذراندن خدمات با توجه به علاقه فراوان به رشته پوست با موفقیت در امتحان دستیاری این رشته پذیرفته و موفق به اخذ مدرک تخصصی پوست ،مو و زیبایی گردید.

دکتر ابوالفتح محرابیان

دکتر ابوالفتح محرابیان

متولد سال ۱۳۴۹ پس از اخذ دیپلم در رشته تجربی در سال۱۳۶۸ با رتبه عالی درکنکور سراسری در رشته پزشکی دانشگاه شهید بهشتی پذیرفته شده و در سال۱۳۷۵ با مدرک دکتری پزشکی فارغ التحصیل گردید .پس از گذراندن خدمات با توجه به علاقه فراوان به رشته پوست با موفقیت در امتحان دستیاری این رشته پذیرفته و موفق به اخذ مدرک تخصصی پوست ،مو و زیبایی گردید.

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
تماس با ما