جوانسازی و زیباسازی پوست صورت

چهره یکی از شاخص‌ترین ویژگی‌های هر فرد است که متاسفانه همگام با افزایش سن، چروک و خطوط ظریف، لک‌های پیری و دیگر نشانه‌های گذر عمر زیبایی آن را خدشه‌دار می‌سازد و گرد و غبار پیری را بر چهره می‌نشاند. سن، قرار گرفتن در معرض نور خورشید، استعمال دخانیات و دیگر عامل‌ها، چهره را دستخوش تغییر می‌سازد. هر چند برخی به راحتی با این نشانه‌های افزایش سن کنار می‌آیند، اما بسیاری بی‌صبرانه برای بازیافتن جوان سازی پوست سپری شده به جراحان زیبایی یا متخصص پوست مراجعه می‌کنند. عمل‌های جراحی زیبایی تکنیک‌های گوناگونی را برای بازگرداندن جوانی به چهره ارائه می‌دهند که از آن‌ها با اصطلاح درمان جوانسازی پوست صورت یاد می‌شود که یکی از این روش ها جوان سازی پوست با لیزر RF میباشد.

مزایای درمان‌های جوان‌سازی صورت

این درمان‌ها پیری صورت را متوقف نمی‌کند، اما چهره را با کاهش چروک‌ها و دیگر نشانه‌های پیری و کشیدن پوست صورت ، سال‌ها جوان می‌سازد. مزایای روش‌های جوان‌ سازی متغیر است و به نوع درمان انتخابی بستگی دارد. طول دوران بهبود روش‌های مختلف نیز متفاوت است.

متقاضی ایده‌آل جوان‌سازی صورت


تمام افرادی که خواهان بهبود ظاهری چهره خود هستند، متقاضی ایده‌آل درمان جوان سازی پوست صورت محسوب می‌شوند. اگرچه دلایل تمام مراجعین یکسان نیست، اما معمولاً موارد زیر را شامل می‌شود:

 • زیباسازی صورت و افزایش اعتماد به نفس
 • کاهش شرمساری و عدم رضایت از چهره
 • درخشان‌تر و صاف‌تر کردن پوست
 • از بین بردن عارضه‌های ناخوشایند و نازیبای پوستی مانند لک صورت، پیری، تجمع غیریکنواخت رنگدانه‌ها، رگ‌های عنکبوتی و ...
 • جوان‌تر به نظر رسیدن

بااین حال مراجعین باید بدانند که زیباسازی پوست با هدف بهبود و نه به کمال رساندن ظاهر انجام می‌شود؛ بنابراین بیماران باید انتظارها و اهداف واقع‌بینانه‌ای از جوان‌سازی صورت داشته باشند. پیش از اتخاذ هر گونه تصمیم در مورد عمل باید در جلسه مشاوره در مورد دلایل تمایل به انجام عمل با پزشک صحبت کرد تا مشخص شود که آیا چنین عملی مناسب است یا خیر.

روش‌های مختلف جوان‌سازی صورت


در ادامه متداول‌ترین روش‌های جوان سازی پوست دست و صورت را به اجمال شرح می‌دهیم. تمام این راه های جوان سازی پوست و زیبایی دست خطرهای احتمالی، مزایا، هزینه‌ها و تکنیک‌های خاص خود را دارند.

 • درم ابریژن: درم ابریژن یکی از راه های جوانسازی پوست است و لایه‌های فوقانی پوست در این عمل جراحی به نوعی تراشیده می‌شود که باعث رفع چین و چروک صورت، جای زخم و جوش و خطوط‌ ظریف صورت می‌شود.
 • میکرودرم ابریژن: براق کردن سطحی پوست است که در آن لایه رویی پوست با کریستال‌های بسیار ریز برداشته می‌شود.
 • ترماژ: ترماژ را به دلیل کوتاهی عمل و دوران بهبود "درمان ساعت ناهار" می‌نامند. در این عمل به وسیله دستگاهی به نام ترماکول بافت‌های عمقی گرم و سطح پوست خنک می‌شود. این عمل تشکیل کلاژن جدید را تحریک می‌کند و پوستی کشیده‌تر، محکم‌تر و صاف‌تر را به ارمغان می‌آورد.
 • لایه‌برداری با مواد شیمیایی: در لایه برداری شیمیایی سبک، لایه‌های سطحی پوست با استفاده از اسید گلیکولیک، آلفا هیدروکسی اسید یا بتا هیدروکسی اسید با ملایمت برداشته می‌شود. لایه‌بردارهای شیمیایی برای از بین بردن تجمع سلول‌های پوست مرده و باز کردن خلل و فرج پوست نیز مفید است و نفوذ داروها به پوست را آسان‌تر می‌کند. بیماران یک تا دو ساعت پس از لایه‌برداری با قرمزی ملایم پوست و احتمالاً پوسته پوسته شدن جزیی مواجه می‌شوند.
 • آی پی ال (نور تشدید شده پالسی): با عمل آی پی ال می‌توانید به جنگ نخستین نشانه‌های پیری و آسیب‌دیدگی پوست بروید، آن هم بدون این که عوارض عمل در سطح پوست نمودار شود. آی پی ال قرمزی ناشی از روزاسه، تجمع غیریکنواخت رنگدانه‌ها، بافت پوست و آسیب‌دیدگی ناشی از نور خورشید یا آفتاب سوختگی را بهبود می‌دهد. دوران بهبود این روش بسیار کوتاه، اما نتایج آن بسیار چشمگیر است.
 • بوتاکس: بوتاکس یکی از راههای جوانسازی پوست است که برای صاف کردن پوست و فلج کردن عضله‌های زیر خطوط و چروک‌ها به کار می‌رود تا حالت خسته، غمگین و خموده صورت برطرف شود. بوتاکس نام تجاری پروتئینی طبیعی و تلخیص شده به نام سم بوتولینوم A است. تزریق مستقیم مقادیر اندک بوتاکس در عضله‌های بیش فعال باعث فلج شدن آن‌ها و در نتیجه کاهش چروک‌های پوست روی عضله‌ها می‌شود. بوتاکس بر خلاف جراحی، سریع و ساده است، تهاجم آن حداقل است و نیازی به استراحت پس از عمل وجود ندارد. اکثر بیماران بلافاصله پس از تزریق بوتاکس به سر کار بازمی‌گردند یا فعالیت‌های روزانه خود را ادامه می‌دهند. نتایج حاصل از این عمل پس از گذشت چند روز طبیعی‌تر می‌شود.

6

 • تزریق ژل: این روش با تاثیرگذاری موقت، پوست را صاف‌تر می‌کند، انحناها و خطوط صورت را با برجسته کرده و لب‌ها و گونه‌ها را جذاب‌تر می‌سازد. دکتر محربیان بیماران را در مورد متناسب بودن این عمل با عارضه موجود و انتظارهای بیمار راهنمایی می‌کند و بهترین نوع ژل را انتخاب می‌کند.

7

 • تزریق چربی: دراین عمل چربی از بخشی از بدن خود بیمار گرفته می‌شود و به ناحیه دیگری در بدن منتقل می‌شود. تزریق چربی عملی ایمن است که برای زیباسازی صورت و برجسته کردن چانه و گونه‌ها انجام می‌شود. از آنجایی که در تزریق چربی از چربی بدن خود بیمار استفاده می‌شود، هیچ واکنش آلرژیکی بروز نمی‌یابد. امکان تخلیه (لیپوساکشن) چربی شکم، ران یا لگن نیز در این عمل وجود دارد. سپس قطره‌های کوچک چربی درون ناحیه‌های بی‌شمار صورت مانند لب، خط خنده، گودی زیر و اطراف چشم، استخوان گونه و خط فک تزریق می‌شود. ماندگاری اثر سلول‌های چربی تزریق شده ماه‌ها تا سال‎ها طول می‌کشد. این عمل با استفاده از بی‌حسی موضعی و تنها ظرف یک ساعت انجام می‌شود و بیمار بلافاصله پس از عمل می‌تواند فعالیت روزمره خود را از سربگیرد. ناراحتی جزیی عمل را می‌توان با داروهای خوراکی کنترل کرد، ورم ناحیه درمان نیز پس از چند روز فروکش می‌کند. برخی بیماران ترجیح می‌دهند چربی تخلیه شده برای استفاده‌های آتی ذخیره شود.
 • جوان‌سازی پوست با لیزر CO2: این عمل خطوط ظریف و چروک‌های پوست صورت را که معمولاً در گوشه‌های چشم، زیر چشم و اطراف دهان ایجاد می‌شود، از بین می‌برد. جوانسازی پوست با لیزر CO2 جای جوش را محو می‌کند، پوست آسیب دیده زیر نور خورشید را مجدداً جوان می‌کند و بافت و تون پوست را بهبود می‌بخشد. لیزر CO2 با بهره‌گیری از پیشرفته‌ترین فن‌آوری لیزر فراکشنال با ملایمت آسیب ناشی از زمان و نور خورشید را درمان می‌کند. این لیزر لایه بیرونی به نازکی کاغذ پوست و لایه درم را با دقت بالا و سرعت زیاد برمی‌دارد. پوست در نتیجه بخار شدن آب موجود در بافت منقبض و محکم می‌شود. به علاوه لیزر کلاژن، یعنی مولفه اصلی موثر در جوان و سفت نگه داشتن پوست، را نیز محکم و منقبض می‌کند. همچنین یکی دیگر از روش های جوانسازی استفاده از لیزر اربیوم  می باشد که برای زیباسازی پوست بسیار موثر است.

8

 • هایفو: در هایفو انرژی گرمایی مستقیماً به پوست و بافت زیرپوستی می‌رسد تا تولید کلاژن تحریک شود و در نتیجه بافت پوست بهبود یابد و مشکل افتادگی پوست برطرف شود. نتایج هایفو بسیار شبیه به لیفت صورت است، بدون این که تزریق یا عمل جراحی انجام شود. مزیت دیگر هایفو عدم نیاز به استراحت پس از عمل است. این تکنیک برای صورت و کل بدن کاربرد دارد و بر خلاف لیزر و آی پی ال هر فردی با هر رنگ پوستی می‌تواند از آن بهره بگیرد.
 • تزریق پی‌آرپی برای جوان‌سازی صورت: پی آر پی (پلاسمای سرشار از پلاکت) جایگزین طبیعی ژل‌های سنتزی است که تزریق آن هیچ گونه حساسیتی را به دنبال ندارد. پلاکت حاوی فاکتورهای رشد متعدد است که منجر به جوان‌سازی بافت ظرف مدت چند ماه می‌شود. عامل‌های رشد موجود در پی‌آرپی پس از تزریق داخل صورت تشکیل رگ‌ها و کلاژن جدید را تحریک می‌کنند. ایجاد رگ‌های خونی جدید رنگ و تون پوست را بهبود می‌دهد. تشکیل کلاژن جدید در لایه میانی پوست نیز صورت را جوان‌تر جلوه می‌دهد. اپیدرم (لایه بیرونی پوست) در نتیجه انباشته شدن عامل‌های رشد در لایه میانی صاف‌تر می‌شود.
 • رادیو فرکوئنسی (RF): جوانسازی پوست عملی غیرجراحی و غیرتهاجمی برای درمان پیری و افتادگی پوست است که بر جذب امواج رادیویی در فرکانس‌های کنترل شده مبتنی است. این نوع فن‌آوری RF با هدف تحریک تولید کلاژن برای بهبود تون پوست و زیباسازی طراحی شده است. هزینه عمل جراحی لیفت صورت گاهی سرسام‌آور می‌شود و دوران بهبود آن معمولاً ۲ تا ۴ هفته طول می‌کشد، حال آن که به لطف پیشرفت‌های حاصل شده در رادیوفرکوئنسیِ کشیدن پوست، نتایجی مشابه با جراحی با درد کمتر، دوران بهبود کوتاه‌تر و هزینه پایین‌تر به دست می‌آید. انرژی‌های RF از سطح پوست عبور می‌کند و باعث گرم شدن موضعی لایه‌های درم می‌شود. گرم کردن این بافت‌های عمیق‌تر انقباض کلاژن فعال و تغییر مولکولی را به دنبال دارد. زمان این عمل ۳۰ تا ۶۰ دقیقه است، دوران بهبود آن بسیار کوتاه است و بیماران فعالیت‌های روزمره خود را بلافاصله پس از اتمام عمل از سرمی‌گیرند. عمل RF تبدیل به یکی از درمان‌های ضدپیری محبوب برای بانوان و آقایانی شده است که خواستار جوان‌سازی غیرجراحی صورت هستند. تمام ناحیه‌هایی را که با مشکل افتادگی یا پیری پوست مواجه هستند، می‌توان با این روش درمان نمود.
 • لیفت صورت: چربی و پوست اضافی صورت طی عمل جراحی برداشته می‌شود. پوست باقی مانده مجدداً کشیده می‌شود و به این ترتیب محکم‌تر و صاف‌تر می‌شود و چروک‌های روی آن از بین می‌رود.
 • میکرونیدلینگ که تحت عنوان نیدلینگ پوست نیز شناخته می‌شود، روشی است که در آن از یک ابزار پوشیده از سوزن‌های بسیار ریز و سطحی استفاده می‌شود تا سوراخ‌هایی را در سطح پوست ایجاد کند. این سوراخ‌ها در واقع خاصیت درمانی دارند زیرا آسیب‌های ریزی را در پوست ایجاد می‌کنند که موجب تحریک پوست برای افزایش تولید کلاژن شده و در نتیجه خطوط ریز پر می‌شوند، پوست چاق‌تر می‌شود و ظاهری جوان‌تر حاصل می‌گردد. به این فرایند القای کلاژن گفته می‌شود. این درمان برای بهبود بافت و تون پوست، زخم‌های سطحی و چین و چروک صورت مورد استفاده قرار می‌گیرد.