لوگو دکتر محرابیان

021-88427630

۱۹ فروردین۱۴۰۳

درمان جوش زیر پوستی با پماد، دارو، میکرودرم ابریژن و کرایوتراپی

فهرست مطالب

جوش زیر پوستی به آکنه کوچکی گفته می‌‌شود که به رنگ قرمز روی پوست به وجود می‌آید. جوش زیر پوست معمولاً در ناحیه چانه و پیشانی دیده می‌شود و در اکثر مواقع هنگامی ‌که فرد در دوران بلوغ قرار دارد و دچار آکنه شده است با جوش زیر پوستی مواجه خواهد شد. جوش سر سفید و جوش سر سیاه و شایع ‌ترین انواع جوش زیر پوستی محسوب می‌شوند. جوش سرسیاه دارای منافذ باز و جوش سر سفید دارای منفذ بسته می‌باشد. در برخی موارد جوش زیر پوستی با چشم دیده نمی‌شود اما گاهی اوقات به علت بزرگ بودن جوش به خوبی قابل مشاهده می‌باشد. با ما همراه باشید تا اطلاعات لازم در خصوص نحوه شناسایی جوش زیر پوستی و روش موجود برای درمان را در اختیار شما قرار دهیم.

نکاتی برای شناسایی جوش زیر پوستی


میزان منافذ باز در جوش سر سیاه بالاست. وقتی ملانین (ماده‌ای که در پوست وجود دارد و برای رنگ پوست و موها مسئول است) در قسمتی از جوش با هوا در تماس قرار می‌گیرد، آن قسمت تیره می‌شود زیرا ملانین اکسیده می‌شود. به همین دلیل، جوش سر سیاه به رنگ تیره دیده می‌شود. از سوی دیگر، جوش سر سفید دارای منافذ بسته‌ای است و به همین دلیل، رنگ آنها به صورت سفید یا صورتی دیده می‌شود. با لمس کردن انواع مختلف جوش زیر پوستی، می‌توانید یک توده برجسته را زیر سطح پوست احساس کنید. جوش زیر پوستی، نوعی جوش رایج است که بیشتر در ناحیه چانه و پیشانی ایجاد می‌شود.

چه عواملی در به وجود آمدن جوش زیر پوستی نقش دارد و چه افرادی بیشتر دچار این اختلال می‌شوند؟


معمولاً جوش سر سفید و جوش سر سیاه به علت گیر افتادن فولیکول مو ایجاد می‌‌شوند. سلول‌های سطح پوست به طور طبیعی شروع به ریزش می‌کنند تا پوست بتواند به ساختن سلول‌های جدید پوستی بپردازد. گاهی اوقات سلول‌های مرده پوست درون فولیکول‌های مو گیر می‌افتند و هنگامی ‌که با چربی طبیعی پوست ترکیب می‌‌شوند و به صورت یک لایه برجسته احساس خواهند شد. این نوع جوش معمولاً در افراد بزرگسال که پوست آنها چرب است بیشتر دیده می‌‌شود و افراد سیگاری نیز بیشتر دچار چنین اختلالی می‌‌شوند. برخی از فاکتورهایی که در به وجود آمدن جوش زیر پوستی نقش دارند به شرح زیر می‌باشند:

 • مصرف زیاد محصولات لبنی
 • مصرف مواد غذایی سرشار از چربی و قند
 • آبرسانی بیش از حد به پوست ناشی از استفاده از مرطوب کننده نامناسب
 • رطوبت زیاد هوا
 • لیزر درمانی یا پیلینگ شیمیایی
 • آسیب دیدگی فولیکول ناشی از ترکاندن جوش زیر پوستی

درمان جوش زیر پوستی


مهم‌ترین راهی که برای درمان جوش زیر پوستی وجود دارد این است که سطح تولید چربی توسط غدد زیر پوست را کاهش دهیم. به همین دلیل استفاده از محصولات مناسب می‌توانند برای درمان جوش زیر پوستی مفید باشند. شما می‌توانید با پزشک خود در خصوص روش‌های موجود برای درمان جوش زیر پوستی صحبت کنید. از دستکاری کردن و ترکاندن جوش خودداری کنید زیرا باعث آسیب دیدگی پوست و ایجاد بافت اسکار خواهد شد.

استفاده از محصولات موضعی

درمان جوش زیر پوستی با استفاده از محصولات موضعی

شما می‌توانید محصولات موضعی را به طور مستقیم روی سطح پوست خود قرار دهید تا از تولید چربی اضافی و پیشگیری گردد و ریسک به وجود جوش زیر پوستی به حداقل برسد. برخی از محصولاتی که برای درمان جوش زیر پوستی مورد استفاده قرار می‌گیرند عبارتند از آزلائیک اسید، بنزوئیل پراکسید، گلیکولیک اسید، سالیسیلیک اسید، رتینوئیدها و سولفور. هنگامی ‌که شما از محصولات موضعی به ویژه اسیدها و رتینوئیدها استفاده می‌کنید باید از کرم ضد آفتاب استفاده نمایید. استفاده از این محصولات جز روش‌های درمانی قدرتمند برای رفع لایه خارجی پوست محسوب می‌شوند و باعث می‌شوند پوست شما مستعد افتاب سوختگی شود. به همین دلیل قبل از خارج شدن از منزل از کرم ضد آفتاب با عیار حفاظتی ۳۰ به بالا استفاده کنید.

دارو درمانی

 استفاده از داروهای موضعی می‌توانند به درمان آکنه کمک کنند اما همیشه پاسخگوی همه نیازهای بیمار نخواهند بود. در برخی موارد بیمار به تجویز داروی موضعی یا خوراکی قوی نیاز دارد که به شرح زیر می‌باشند:

 • داروهای آنتی بیوتیک
 • قرص ضد بارداری خوراکی
 • آکوتان
 • اسپیرونولاکتون که یک داروی ضد آندروژن است و در برخی از زنان در کنار قرص ضد بارداری به منظور کنترل تولید چربی زیر پوستی تجویز می‌شود.

 این داروها همانند محصولات موضعی می‌‌توانند ریسک آفتاب سوختگی پوست را افزایش دهد به همین دلیل باید هر روز از کرم ضد آفتاب مناسب استفاده کرد.

روش‌های درمانی جراحی

روش‌های درمانی جراحی جوش زیر پوستی

در صورتی که استفاده از محصولات موضعی و داروهای خوراکی نتواند جوش ‌زیر پوستی شدید را درمان کند ممکن است انجام جراحی ضرورت یابد. این روش‌های درمانی ممکن است باعث بازگشت مجدد جوش ‌زیر پوستی شوند. به عنوان مثال برای انجام جراحی پزشکی از سوزن‌های کوچک و یک تیغه نازک استفاده می‌کند تا بتواند ضایعات پوستی را خارج نماید. ممکن است پزشک انجام میکرودرم ابریژن را توصیه نماید. پزشک برای انجام این روش از دستگاهی استفاده می‌‌کند که کریستال‌های کوچکی را روی سطح پوست اسپری می‌کند یا آن که دارای سری مخصوصی است که باعث ساییده شدن لایه فوقانی پوست خواهد شد. استفاده از این روش به رفع جوش زیر پوستی کمک می‌کند و بافت اسکار موجود را نیز از این خواهد برد. کرایوتراپی یک روش درمانی دیگر است که در این حالت پزشک از نیتروژن مایع برای از بین بردن جوش زیر پوستی و منجمد کردن آنها استفاده می‌‌کند.

روش‌های طبیعی برای درمان جوش زیر پوستی چیست؟


روش‌های طبیعی برای درمان جوش زیر پوستی چیست؟

تعداد بسیار زیادی از افراد برای درمان انواع مختلف آکنه از قبیل جوش زیر پوستی از روش‌های درمانی طبیعی استفاده می‌کنند اما این روش‌ها نمی‌‌توانند جایگزین روش‌های توصیه شده توسط پزشک باشند. در صورتی که قصد استفاده از این روش‌های طبیعی را دارید باید با پزشک خود در خصوص این موارد صحبت کنید تا روش‌های موجود را ارزیابی کند.

روغن درخت چای

شما می‌توانید به جای استفاده از داروهای خوراکی و موضعی از روغن درخت چای برای انواع مختلف آکنه پوستی استفاده کنید. این محصول باعث کاهش التهاب و همچنین عفونت خواهد شد و با کاهش چربی زیر پوست و رفع التهاب آن به درمان جوش زیر پوستی کمک می‌‌نماید. شما می‌توانید از مرطوب کننده‌ها و محصولات مشابه که حاوی روغن درخت چای هستند استفاده کنید.

نارون کوهی

نارون کوهی یک محصول طبیعی است که به حفظ تعادل رطوبت پوست کمک می‌نماید و همچنین باعث باز شدن منافذ بسته جوش زیر پوستی خواهد شد. استفاده از این محصول به رفع آلودگی پوست نیز کمک می‌کند. شما می‌توانید روزی ۲ بار از این محصول استفاده کنید.

ماسک خاک رس

در افرادی که دچار جوش زیر پوستی هستند استفاده از ماسک خاک رس در مقایسه با سایر روش‌های موجود نتایج بهتری را ایجاد می‌‌کند و باعث خشک شدن چربی جمع شده در منافذ پوست خواهد شد. استفاده از این ماسک همچنین باعث از بین رفتن سلول‌های پوستی و آلودگی آن می‌‌شود و به این ترتیب شانس تخلیه جوش سر سیاه کاهش افزایش می‌یابد.

آیا تغییر سبک زندگی کمک کننده است؟


آیا تغییر سبک زندگی به درمان جوش های زیر پوستی کمک کننده است

بهترین کاری که می‌توان برای درمان جوش زیر پوستی انجام داد این است که از به وجود آمدن آن پیشگیری نمود. تغییر سبک زندگی و استفاده از محصولات مراقبت از پوست مناسب می‌تواند کمک کننده باشد.

محصولات مراقبت از پوست

در مواردی که پوست فرد به جوش آسیب‌پذیر است، استفاده از پاک‌کننده‌های کرمی یا ژلی بهبود بیشتری در از بین بردن چربی و آلودگی پوست دارند. بهترین گزینه برای مرطوب کردن پوست، استفاده از مرطوب‌کننده‌های کرمی بر پایه آب است. اگر شما با جوش زیر پوستی مبتلا هستید، باید از محصولاتی استفاده کنید که به خصوص برای پوست چرب تولید شده‌اند. هنگام استفاده از لوازم آرایشی، حتماً باید اطمینان حاصل کنید که آنها عامل ایجاد جوش زیر پوستی نشده و منافذ پوست را مسدود نمی‌کنند. همچنین، حتماً باید از یک کرم ضدآفتاب مناسب استفاده کنید، به ویژه اگر از رتینوئیدها یا پیلینگ‌های اسیدی استفاده می‌کنید.

نکات عمومی برای مراقبت از پوست

مراقبت صحیح از پوست با تمیز کردن و آب رسانی به پوست در صبح و شروع شود. در بخش زیر به نکاتی اشاره می‌‌کنیم که می‌‌توانند به افزایش سلامت پوست کمک کنند:

 • هر بار حداقل به مدت ۳۰ ثانیه صورت خود را بشویید و از حرکات چرخشی به جای شست و شوی خشن صورت استفاده کنید.
 • از تونر مناسب استفاده کنید.
 • قبل از استفاده از کرم ضد آفتاب و لوازم آرایش اجازه دهید کرم‌ مرطوب کننده شما خشک شود.
 • هنگام بازگشت به منزل صورت خود را به طور کامل بشویید.
 • هرگز با صورت آرایش کرده نخوابید زیرا چربی بیشتری در منافذ پوست گیر می‌افتد.
 • سعی کنید از پاک کننده‌های مناسب برای برطرف کردن ضد افتاب و لوازم آرایش و همچنین چربی پوست استفاده کنید تا صورت شما به طور کامل تمیز شود.

ورزش کردن و رژیم غذایی مناسب

آشنایی با نحوه کنترل جوش ‌زیر پوستی اهمیت بسیار زیادی دارد و در این راستا می‌‌توانید از رژیم غذایی مناسب و ورزش کردن بهره بگیرید. پزشکان توصیه می‌‌کنند که از مصرف مواد غذایی حاوی قند و چربی افزودنی و ترکیبات مشابه خودداری کنید. زیرا این ترکیبات باعث بدتر شدن التهاب بدن و افزایش آکنه زیر پوستی خواهند شد. ساده ترین راه برای جلوگیری از به وجود آمدن جوش زیر پوستی این است که از مصرف غذاهای شیرین شده و فراوری شده خودداری نمود. شما می‌توانید برای افزایش سلامت پوست خود از غذاهای گیاهی استفاده کنیم زیرا سرشار از آنتی اکسیدان هستند و به کنترل رادیکال‌های آزاد و التهاب کمک می‌‌کنند. ورزش کردن نیز با چنین مزایایی همراه می‌باشد.

در نهایت چه باید کرد؟


درمان جوش زیر پوستی در خانه بسیار دشوار است، بنابراین برای درمان آن بهتر است به پزشک مراجعه کنید. صبور بودن در فرآیند درمان جوش زیر پوستی بسیار حائز اهمیت است، زیرا ممکن است چند ماه طول بکشد تا یک روش درمانی تأثیرگذار شود. به یاد داشته باشید که درمان جوش زیر پوستی نیازمند صبر در مدت طولانی است. فعالیت بیش از حد غده‌های چربی زیر پوست تا ابداع یک درمان کامل نخواهد شد، و همیشه احتمال ظهور جوش زیر پوستی جدید وجود دارد.

دکتر ابوالفتح محرابیان

دکتر ابوالفتح محرابیان

متولد سال ۱۳۴۹ پس از اخذ دیپلم در رشته تجربی در سال۱۳۶۸ با رتبه عالی درکنکور سراسری در رشته پزشکی دانشگاه شهید بهشتی پذیرفته شده و در سال۱۳۷۵ با مدرک دکتری پزشکی فارغ التحصیل گردید .پس از گذراندن خدمات با توجه به علاقه فراوان به رشته پوست با موفقیت در امتحان دستیاری این رشته پذیرفته و موفق به اخذ مدرک تخصصی پوست ،مو و زیبایی گردید.

دکتر ابوالفتح محرابیان

دکتر ابوالفتح محرابیان

متولد سال ۱۳۴۹ پس از اخذ دیپلم در رشته تجربی در سال۱۳۶۸ با رتبه عالی درکنکور سراسری در رشته پزشکی دانشگاه شهید بهشتی پذیرفته شده و در سال۱۳۷۵ با مدرک دکتری پزشکی فارغ التحصیل گردید .پس از گذراندن خدمات با توجه به علاقه فراوان به رشته پوست با موفقیت در امتحان دستیاری این رشته پذیرفته و موفق به اخذ مدرک تخصصی پوست ،مو و زیبایی گردید.

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
تماس با ما