لوگو دکتر محرابیان

021-88427630

۱۹ فروردین۱۴۰۳

عوارض هایفوتراپی (HIFU) صورت و بدن چیست؟

فهرست مطالب

هایفوتراپی، که به عنوان لیفت غیر جراحی صورت، مینی‌لیفت صورت یا اولترالیفت نیز شناخته می‌شود، یک روش غیر جراحی برای لیفت دادن صورت است. در این روش، از امواج اولتراسوند برای سفت کردن پوست و بهبود فرایند تولید کلاژن استفاده می‌شود. هایفوتراپی منجر به جوان‌سازی پوست صورت و گردن می‌شود.

هایفوتراپی یک روش ایمن، موثر و غیرتهاجمی برای سفت کردن پوست صورت است و به مزایای زیادی نسبت به لیفت صورت جراحی نسبت دارد، زیرا در هایفوتراپی نیازی به استفاده از مواد بی‌حسی یا انجام برش‌ها نیست.

در جلسه مشاوره، پزشک پوست متقاضی را ارزیابی می‌کند تا از مناسب بودن این روش اطمینان حاصل کند. امکان دارد گزینه‌های دیگر مانند میکرونیدلینگ یا پی آر پی نیز مورد بررسی قرار گیرند. دکتر محرابیان پیش از درمان سوال‌های لازم را از متقاضی خواهد پرسید و با مهارت بسیار به هایفوتراپی پوست شما می پردازند. ایشان از اولین نفراتی بودند که در سال ۹۳ شروع به انجام هایفوتراپی کردند و آن را با نگارش مقاله ای در هفته نامه سلامت به جامعه ی پزشکی و مردم معرفی نمودند. برای کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت با شماره های ۰۲۱۸۸۴۲۷۶۳۰ و ۰۲۱۸۸۴۰۳۸۱۵ تماس حاصل فرمایید.

نحوه انجام هایفوتراپی


نحوه انجام هایفوتراپی

هایفوتراپی یک روش غیر تهاجمی لیفت صورت محسوب می‌شود که بیشتر در قسمت صورت و گردن مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این روش از امواج اولتراسوند برای نفوذ در لایه‌های عمیق پوست استفاده می‌شود. هایفوتراپی سبب جوان‌سازی پوست صورت و کاهش افتادگی پوست و رفع  خطوط ظریف و چین و چروک می‌شود. این روش همچنین در بهبود روند تولید کلاژن موثر است.

مزایای هایفوتراپی


مزایای هایفوتراپی

لیفت صورت و گردن به روش غیر تهاجمی

هایفوتراپی در قسمت‌های مختلف صورت و گردن قابل استفاده است و سبب دست‌یابی به نتایج رضایت‌بخش می‌شود. بیشتر متقاضیان از این روش بیشتر در ناحیه صورت استفاده می‌کنند. هایفوتراپی به شیوه غیر تهاجمی سبب لیفت ابروها، قسمت میانی صورت و غبغب می‌شود. ولی بسیاری از متقاضیان از این روش برای لیفت در ناحیه گردن و قسمت پایین چانه استفاده می‌کنند.

علاوه بر صورت و گردن، از هایفوتراپی می‌توان در قسمت‌هایی مانند دست‌ها، ساق پا، ران‌ها، شکم، زانو و چربی کمر نیز استفاده کرد. هایفوتراپی برای رفع خطوط خنده به کار برده نمی‌شود. البته این روش در کاهش خطوط خنده موثر است.

مشاهده نتایج در روز اول درمان

نتایج هایفوتراپی معمولا پس از اولین جلسه درمان قابل مشاهده هستند. ولی پس از تکمیل جلسه اول، مشاهده کامل نتیجه درمانی ۳ تا ۶ ماه طول می‌کشد؛ چرا که تولید کلاژن جدید به زمان نیاز دارد. البته نتیجه درمان در بسیاری از متقضیان بلافاصله قابل مشاهده است. نتیجه هایفوتراپی معمولا برای مدت ۳ ماه تا ۱ سال ماندگار است. جهت حفظ نتیجه هایفوتراپی می‌توان به طور سالانه از این روش استفاده کرد.

عدم وجود درد در زمان درمان

در هایفوتراپی از امواج اولتراسوند برای نفوذ به لایه‌های عمیق پوست استفاده می‌شود. امواج انرژی به زیر سطح پوست هدایت شده و روی سطح حساس پوست اثر نمی‌گذارند. این روش سبب بهبود روند تولید کلاژن جدید می‌شود. هایفوتراپی یک روش ایمن محسوب شده و متقاضی در زمان درمان تقریبا هیچ دردی را حس نمی‌کند. البته در برخی از متقاضیان درد خفیفی ایجاد می‌شود که در مدت زمان کمی بهبود پیدا می‌کند.

مناسب برای افراد ۳۰ سال به بالا

هایفوتراپی برای افرادی که دچار افتادگی پوست صورت یا گردن هستند و یا چین و چروک بر روی صورت و گردنشان وجود دارد، روش مناسبی محسوب می‌شود. معمولا این روش برای متقاضیان ۳۰ سال به بالا استفاده می‌شود. البته این روش توسط افراد ۴۰ و یا ۵۰ ساله بیشتر از دیگران مورد استفاده قرار می‌گیرد. حتی متقاضیان در سنین بالاتر نیز بسته به میزان افتادگی پوست می‌توانند از هایفوتراپی استفاده کنند. پزشک در جلسه مشاوره از مناسب بودن این روش درمانی برای متقاضی اطمینان حاصل می‌کند.

جوان‌سازی پوست صورت و افزایش اعتماد به نفس

هایفوتراپی دارای مزایای متعددی است. این روش منجر به لیفت گونه‌ها، کاهش چین و چروک و جوانسازی پوست صورت می‌شود و طبق گزارشات متقاضیان، تأثیر قابل توجهی در افزایش اعتماد به نفس دارد. هزینه درمان با هایفوتراپی مناسب است و پس از درمان، نیازی به دوره بهبودی ندارد. هایفوتراپی به عنوان یک روش غیر جراحی شناخته می‌شود.

عوارض هایفوتراپی صورت


در پاسخ به این سوال که آیا هایفوتراپی عوارض دارد یا خیر، بایستی توجه شود که اگرچه این روش برای سفت کردن پوست صورت یک روش ایمن محسوب می‌شود ولی هیچ روش درمانی بی نقص نمی‌باشد و پیش از درمان بایستی عوارض هایفوتراپی در نظر گرفته شوند.

درد

هایفوتراپی معمولا باعث بروز درد نمی‌شود و طبق گزارش متقاضیان تنها حس سوزن سوزن شدن خفیف یا گرمی بر روی پوست ایجاد می‌شود. البته این حس‌ها تنها در زمان درمان ایجاد شده و پس از پایان درمان ادامه پیدا نمی‌کنند. در صورت بروز درد امکان دارد از کرم بی‌حس‌کننده و یا داروی خوراکی استفاده شود. البته به ندرت امکان دارد در زمان درمان درد ایجاد شود.

ایجاد لکه بر روی پوست

بر طبق تحقیقات انجام شده، یکی از شایع‌ترین عوارض هایفوتراپی پوست صورت، ایجاد لکه بر روی پوست می‌باشد. امکان دارد ناحیه تحت درمان قرمز و لکه‌دار شود؛ به خصوص اگر پوست حساس باشد. این حالت دائمی نمی‌باشد و معمولا چند ساعت پس از درمان رفع می‌شود. پزشکان در پایان جلسه درمانی از کرم مخصوص جهت رفع این عوارض استفاده می‌کنند.

ورم

به ندرت امکان دارد ورم پوستی پس از هایفوتراپی صورت ایجاد شود ولی با توجه به این که پوست هر شخص متفاوت می‌باشد، امکان بروز ورم وجود دارد. ورم معمولا پس از چند روز رفع می‌شود. پزشک در جلسه مشاوره اطمینان حاصل می‌کند که متقاضی از تمامی مزایا و عوارض هایفوتراپی پوست صورت اطلاع دارد.

بی‌حسی

امواج صوتی مورد استفاده در روند درمان در عمیق‌ترین لایه‌های پوست نفوذ کرده تا بزرگ‌ترین چین و چروک‌ها را از بین ببرند. امواج در لایه میانی پوست و سیستم اپونوروتیک عضلانی سطحی (SMAS) نفوذ می‌کنند. SMAS لایه‌ای است که برای سفت کردن پوست مورد جراحی قرار می‌گیرد ولی بر خلاف جراحی، روش هایفوتراپی به دوره بهبودی نیاز ندارد. با نفوذ امواج در عمیق‌ترین لایه‌ها، امکان دارد آسیب خفیفی ایجاد شده و باعث بروز بی‌حسی شود.

احساس گزگز بیشتر در قسمت‌های ظریف مانند چشم‌ها و لب‌ها بروز می‌کند. بی‌‌حسی پس از دو هفته بدون نیاز به مصرف دارو رفع خواهد شد. به ندرت امکان دارد این حالت ایجاد شود و پزشک در این ارتباط در جلسه مشاوره موارد لازم را به متقاضی توضیح خواهد داد.

تیرگی پوست

تیرگی پوست در همه افراد ایجاد نمی‌شود ولی در صورت بروز، امکان دارد اثر آن دائمی باشد. در این حالت رنگ پوست تغییر کرده و تیره‌تر می‌شود. تیرگی پوست می‌تواند در اثر حرارت (۴۵ تا ۶۵ درجه سلسیوس) ناشی از ابزار اولتراسوند ایجاد شود. این حالت به ندرت ایجاد می‌شود ولی متقاضی بایستی پیش از درمان از تست پوستی پچ (Patch) استفاده کند و پزشک نیز تمام موارد لازم را برای متقاضی در جلسه مشاوره مطرح خواهد کرد.

عدم تاثیر درمان

در برخی از مواقع پس از پایان هایفوتراپی، متقاضیان به نتیجه مورد نظر دست پیدا نمی‌کنند. در چنین مواردی با وجود این که به پوست آسیبی وارد نشده است ولی در عین حال هیچ تغییر مثبتی در وضعیت پوست به چشم نمی‌خورد. در ۱۰ درصد از موارد پس از درمان متقاضیان هیچ تفاوتی در پوست خود مشاهده نمی‌کنند. در برخی از موارد امکان دارد کلاژنی که به مقابله با اثرات گرانش کمک می‌کند، دارای تاثیر قابل مشاهده نباشد.

هر روش مرتبط با بهبود زیبایی ظاهری دارای عوارض جانبی می‌باشد. البته روش هایفوتراپی جهت سفت کردن پوست صورت توسط سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) مورد تایید قرار گرفته است. به ندرت امکان بروز عوارض جانبی وجود دارد و عوارض خفیف نیز پس از یک یا دو هفته از بین می‌روند.

هزینه هایفوتراپی


هزینه هایفوتراپی بسته به ناحیه تحت درمان (صورت یا بدن) متفاوت می‌باشد. همچنین پزشکان مواردی مانند اندازه ناحیه تحت درمان را نیز در نظر می‌گیرند. هزینه هایفوتراپی صورت بسته به این که درمان بر روی کل صورت یا بخشی از آن انجام شود، متفاوت خواهد بود. پزشکان همیشه توصیه می‌کنند که درمان بر روی کل صورت و گردن انجام شود.

سوال‌های رایج در مورد هایفوتراپی


سوال‌های رایج در مورد هایفوتراپی

آیا استفاده از هایفوتراپی به همراه دیگر روش‌های جوان‌سازی پوست امکان‌پذیر است؟

بسیاری از متقاضیان از هایفوتراپی به همراه دیگر روش‌های زیباسازی و جوان‌سازی پوست جهت افزایش تاثیر درمان استفاده می‌کنند. برای مثال می‌توان از تکنیک‌های غیر جراحی لیفت صورت مانند سیلوئت سافت به همراه هایفوتراپی استفاده کرد. همچنین بسیاری از روش‌های درمانی موضعی به همراه هایفوتراپی قابل استفاده هستند.

به چند جلسه هایفوتراپی نیاز می‌باشد؟

بسیاری از متقاضیان تنها از یک جلسه هایفوتراپی استفاده می‌کنند. ولی با توجه به این که نتایج درمان برای مدت ۱ سال ماندگار است، امکان دارد بسیاری از افراد به طور سالانه از این روش استفاده کنند. تعداد جلسات درمانی مورد نیاز، به میزان دست‌یابی به نتیجه مورد نظر و همچنین میزان کلاژن تولید شده توسط هایفوتراپی بستگی دارد.

نتایج درمان با هایفوتراپی شامل چه مواردی می‌باشند؟

این روش سبب بهبود میزان سفتی پوست و جوان‌سازی صورت می‌شود. با توجه به تولید کلاژن جدید، هایفوتراپی در بهبود زیبایی ظاهری بسیار موثر است. این روش در بسیاری از متقاضیان باعث بهبود وضعیت پوست در اطراف ابروها، گردن، قسمت میانی صورت و خط خنده می‌شود.

آیا هایفوتراپی جایگزین مناسبی برای لیفت صورت محسوب می‌شود؟

هایفوتراپی برای افرادی که تمایل به استفاده از یک روش غیر تهاجمی برای بهبود ظاهر پوست دارند، بسیار مناسب است. میزان ماندگاری نتایج این روش با لیفت صورت یکسان نمی‌باشد ولی بایستی توجه شود که هزینه هایفوتراپی مناسب است و برای کسانی که نمی‌خواهند از جراحی استفاده کنند، یک گزینه ایده‌آل محسوب می‌شود.

آیا در هایفوتراپی از جراحی استفاده می‌شود؟

هایفوتراپی یک روش غیر جراحی است. در این روش به ایجاد برش و استفاده از بی‌حسی یا تکنیک‌های تهاجمی نیازی نمی‌باشد. به همین دلیل افراد بسیاری تمایل دارند که از این روش استفاده کنند.

نتایج درمان با هایفوتراپی برای چه مدت ماندگار است؟

نتایج درمان معمولا برای مدت حداقل یک سال یا بیشتر ماندگار می‌باشد. البته برای دست‌یابی به نتیجه رضایت‌بخش به جلسات اضافی درمانی به صورت سالیانه نیاز است. ماندگاری نتایج درمان در هر شخصی متفاوت می‌باشد و به عواملی مانند نحوه زندگی، سن و وضعیت پوست بستگی دارد.

نتایج درمان چه مدت پس از هایفوتراپی قابل مشاهده هستند؟

با هایفوتراپی، متقاضیان پس از سه ماه به‌طور کامل نتایج مورد انتظار را تجربه می‌کنند. البته، تا ۱۵ تا ۲۰ درصد از نتایج درمانی به صورت فوری پس از هایفوتراپی قابل مشاهده هستند. با توجه به تولید بیشتر کلاژن، وضعیت پوست در مدت چند ماه پس از درمان بهبود خواهد یافت. بسیاری از متقاضیان در طول شش ماه اولین جلسه درمانی به نتایج مورد انتظار خود دست یافته‌اند.

دوره بهبودی پس از هایفوتراپی چقدر طول می‌‌کشد؟ 

در بیشتر موارد پس از هایفوتراپی، دوره بهبودی خاصی در نظر گرفته نمی‌شود. بیشتر متقاضیان می‌توانند پس از پایان درمان، کلینیک را ترک کرده و برنامه روزانه خود را ادامه دهند. حتی ۱۵ تا ۳۰ دقیقه پس از پایان هایفوتراپی، استفاده از محصولات آرایشی امکان‌پذیر است.

استفاده از روش هایفوتراپی به قدر زمان نیاز دارد؟

مدت زمان درمان برای هر شخص متفاوت می‌باشد و به عواملی مانند ناحیه تحت درمان بستگی دارد. در بیشتر موارد استفاده از روش هایفوتراپی به ۳۰ تا ۹۰ دقیقه زمان نیاز دارد.

روش هایفوتراپی برای چه افرادی مناسب نمی‌باشد؟

استفاده از هایفوتراپی در افراد دارای عفونت و ضایعه پوستی باز ، آکنه کیستی یا شدید و افراد دارای ایمپلنت فلزی در ناحیه درمان توصیه نمی‌شود. این روش برای افراد دارای چین و چروک‌های عمیق و و افرادی که پوست بسیار شلی دارند مناسب نمی‌باشد. تنها گزینه درمانی برای این افراد استفاده از روش جراحی لیفت می‌باشد.

دکتر ابوالفتح محرابیان

دکتر ابوالفتح محرابیان

متولد سال ۱۳۴۹ پس از اخذ دیپلم در رشته تجربی در سال۱۳۶۸ با رتبه عالی درکنکور سراسری در رشته پزشکی دانشگاه شهید بهشتی پذیرفته شده و در سال۱۳۷۵ با مدرک دکتری پزشکی فارغ التحصیل گردید .پس از گذراندن خدمات با توجه به علاقه فراوان به رشته پوست با موفقیت در امتحان دستیاری این رشته پذیرفته و موفق به اخذ مدرک تخصصی پوست ،مو و زیبایی گردید.

دکتر ابوالفتح محرابیان

دکتر ابوالفتح محرابیان

متولد سال ۱۳۴۹ پس از اخذ دیپلم در رشته تجربی در سال۱۳۶۸ با رتبه عالی درکنکور سراسری در رشته پزشکی دانشگاه شهید بهشتی پذیرفته شده و در سال۱۳۷۵ با مدرک دکتری پزشکی فارغ التحصیل گردید .پس از گذراندن خدمات با توجه به علاقه فراوان به رشته پوست با موفقیت در امتحان دستیاری این رشته پذیرفته و موفق به اخذ مدرک تخصصی پوست ،مو و زیبایی گردید.

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
تماس با ما