لوگو دکتر محرابیان

021-88427630

۱۹ فروردین۱۴۰۳

وستیبولار پاپیلوماتوز چیست و آیا درمان قطعی دارد؟

فهرست مطالب

وستیبولار پاپیلوماتوز که نام دیگر پاپیلوماتوز دهلیزی نیز شناخته می‌شود، نوعی از بیماری‌های پوستی می‌باشد که روی ولو (دهانه ورودی واژن) برخی از خانم‌ها به ویژه دختران جوان به وجود می‌آید. اکثر پزشکان بر این باورند که این وضعیت غیرعادی نوعی آناتومی طبیعی آلت تناسلی یک زن است و یک ناهنجاری یا بیماری نیست. باید بدانید که این یک بیماری مقاربتی (STD) نیست.

این برجستگی‌ها نشانه بیماری نیستند و از طریق تماس جنسی پخش نمی‌شوند. آنها به هیچ درمانی نیاز ندارند. گاهی اوقات، پزشکان ممکن است وستیبولار پاپیلوماتوز را با زگیل تناسلی اشتباه بگیرند و آزمایش‌های اضافی انجام دهند  پزشکان باید از پاپیلوماتوز دهلیزی آگاه باشند تا به اشتباه درمان غیرضروری را توصیه نکنند.

در صورتی که مبتلا به وستیبولار پاپیلوماتوز تشخیص داده شدید، نگران نباشید. این عارضه خطرناک نیست، معمولاً هیچ علامتی نداشته و نیازی به درمان ندارد. اگر بنا به دلایلی قصد دارید تحت درمان قرار بگیرید، دکتر محرابیان می‌تواند یک عمل جراحی ساده برای برداشتن پاپیلا را انجام دهد. اگر از این وضعیت اطلاع دارید، می‌توانید به تشخیص صحیح کمک کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت با شماره های ۰۲۱۸۸۴۲۷۶۳۰ و ۰۲۱۸۸۴۰۳۸۱۵ تماس حاصل فرمایید.

علت وستیبولار پاپیلوماتوز چیست؟


اکثر پزشکان به این نتیجه رسیده‌اند که وضعیت غیرمعمول پاپیلوماتوز دهلیزی، ناشی از تغییرات طبیعی در آناتومی مجرا است و نه نتیجه‌ی یک ناهنجاری یا بیماری است. باید توجه داشت که پاپیلوماتوز دهلیزی یک بیماری مقاربتی (STD) نیست، به عبارتی نمی‌توانید آن را از فرد دیگری بگیرید یا به دیگری منتقل کنید. درباره اینکه آیا پاپیلوماتوز دهلیزی به خاطر ویروس اچ پی وی پاپیلومای انسانی (HPV)، که یک ویروس مرتبط با سرطان دهانه رحم است، ایجاد می‌شود، بحث‌های زیادی وجود دارد. اما بر اساس بیشتر مطالعات و منابع معتبر، این فرضیه درست نیست. تعداد کمی از پزشکان معتقدند که اگر شما پاپیلوماتوز دهلیزی وستیبولار داشته باشید، ریسک بیشتری برای ابتلا به HPV وجود دارد، اما هنوز شواهد قانع‌کننده‌ای برای این موضوع موجود نیست.

این عارضه به دلیل داشتن رابطه جنسی متعدد یا بهداشت نامناسب ایجاد نمی‌شود. با این حال، تمیز نگه داشتن ناحیه واژن می‌تواند از ابتلا به نوع شدید آن جلوگیری کند. اگر از صابون‌ها و مواد شوینده برای تمیز کردن واژن استفاده کنید، ممکن است اوضاع را بدتر کند.

چه کسانی در معرض خطر ابتلا به این بیماری هستند؟


فرضیه‌هایی که تاکنون بیان شده‌اند به این صورت هستند که این بیماری می‌تواند به صورت یک توده خوش خیم در آناتومی بدن شما باشد یا اینکه از نوزادی به آن مبتلا بوده‌اید و در سنی خود را نشان می‌دهد. فرضیه سوم بیان می‌کند که ممکن است وستیبولار پاپیلوماتوز به طور ارثی منتقل شود. اما تمامی موارد ذکر شده فقط به صورت فرض است و هنوز ثابت نشده اند.

شیوع پاپیلوماتوز دهلیزی در مطالعات اخیر پزشکی، از ۱ تا ۳۳ درصد متفاوت است. این بیماری بیشتر در زنان بالغ، یائسه و میانسال دیده می شود و به نژاد آنها بستگی ندارد. همانطور که پیشتر هم ذکر شد؛ پاپیلوماتوز دهلیزی اغلب با زگیل اشتباه گرفته می‌شود، اما هیچ ارتباطی بین این دو وجود ندارد.

علائم رایج وستیبولار پاپیلوماتوز


علائم رایج وستیبولار پاپیلوماتوز

اکثر خانم‌ها هیچ علائمی از وستیبولار پاپیلوماتوز ندارند. چون که رشد این بیماری معمولاً بدون درد است و حتی ممکن است شما ندانید که به آن مبتلا هستید. اغلب اوقات، هنگامی که برای سایر علائم غیر مرتبط مانند درد یا ترشحات واژن، یا معاینه فیزیکی معمول به پزشک مراجعه می‌کنید، متخصص می‌تواند علائم و وجود پاپیلوماتوز را تشخیص دهد.

اگر برجستگی هایی روی دستگاه تناسلی خود پیدا کنید، ممکن است احساس نگرانی کنید. اگر پاپیلوماتوز دهلیزی به اشتباه به عنوان زگیل تناسلی تشخیص داده شود، ممکن است بیشتر احساس نگرانی کنید.

عارضه دیگری با نام وستیبولیت دهانه واژن وجود دارد که می‌تواند باعث خارش و درد در اطراف دهانه واژن شود. این درد می‌تواند خفیف یا شدید باشد و در حین مقاربت یا لمس دهلیز مجرا ایجاد شود. همچنین ممکن است ناحیه ملتهب قرمز شود. بدانید که این علائم به دلیل وستیبولیت دهانه واژن است و نه پاپیلوماتوز دهلیزی.

وستیبولار پاپیلوماتوز در مقابل زگیل


شناخت تفاوت بین وستیبولار پاپیلوماتوز و زگیل تناسلی امری حائز اهمیت است. بر اساس ظاهر بصری وستیبولار پاپیلوماتوز، برخی از پزشکان ممکن است به اشتباه آن را به عنوان زگیل تناسلی تشخیص دهند. با این حال، تفاوت واضحی بین وستیبولار پاپیلوماتوز و زگیل تناسلی وجود دارد. به عنوان مثال، در برخی افراد، پاپیلاهای پاپیلوماتوز دهلیزی از قاعده جدا شده و در برخلاف زگیل‌هایی که در پایه به هم متصل هستند، قرار می‌گیرند. همچنین، افراد مبتلا به وستیبولار پاپیلوماتوز به طور کلی نشانه‌های دیگری ندارند.

زگیل تناسلی به زائده‌های کوچکی اطلاق می‌شود که روی پوست اندام‌های تناسلی مانند مقعد، دهانه رحم و فرج شکل می‌گیرند. در مقابل، وستیبولار پاپیلوماتوز معمولاً به مناطقی محدود مانند فرج، لابیای داخلی و داخل واژن (دهانه واژن) محدود می‌شود. علاوه بر این، افراد مبتلا به زگیل تناسلی ممکن است علائمی مانند خارش و دفع غیرمعمول تجربه کنند. برخی از انواع عفونت‌های HPV باعث ایجاد زگیل تناسلی می‌شوند و ممکن است از طریق تماس جنسی منتقل شوند.

زگیل تناسلی به تنهایی خطرناک نیست. آنها با نوع HPV که با سرطان دهانه رحم مرتبط است، یکی نیستند. درمان زگیل تناسلی می‌تواند احتمال انتقال ویروس را در طول رابطه جنسی کاهش دهد. برخی از افراد نیز زمانی که زگیل‌ها ناراحت کننده یا ناخوشایند می‌شوند، به دنبال درمان آنها می‌روند.

گزینه‌های درمانی برای زگیل تناسلی عبارتند از: برداشتن شیمیایی، پماد تجویز شده، کرایوتراپی، الکتروکوتر یا روش برداشتن الکتروسرجری حلقه‌ای. این درمان‌ها سریع هستند و درد دائمی ایجاد نمی‌کنند. اما در مورد پاپیلوماتوز دهلیزی، درمان ضروری نیست و می‌تواند باعث ناراحتی شود.

وستیبولار پاپیلوماتوز در بارداری


وستیبولار پاپیلوماتوز در بارداری یک بیماری خوش خیم است که اغلب به دلیل تغییرات هورمونی در بدن ایجاد می‌شود. آنها اغلب خود به خود از بین می‌روند. با این حال، مهم است که با پزشک خود مشورت کنید تا وجود زگیل تناسلی را بررسی کند. زگیل تناسلی می‌تواند مشکلاتی را در هنگام زایمان ایجاد کند، بنابراین زنان باردار باید به دنبال درمان و تشخیص باشند. اگر پزشک در اواخر بارداری، زگیل تناسلی را تشخیص داده باشد، ممکن است برای جلوگیری از عوارض، به جای زایمان طبیعی، سزارین را ترجیح دهد.

تشخیص


خیلی زود می‌توان وستیبولار پاپیلوماتوز را تشخیص داد. این بدان معناست که پزشک می‌تواند از صحبت با شما در مورد برآمدگی و انجام معاینه، این مورد را تشخیص دهد. اکثر پزشکان به اندازه کافی در مورد این بیماری می‌دانند تا تشخیص درست را انجام دهند، اما بسیاری از آنها اطلاعاتی در این‌باره ندارند.

وستیبولار پاپیلوماتوز اغلب به اشتباه به عنوان زگیل تناسلی تشخیص داده می‌شود. اگر پزشک شما از تشخیص مطمئن نباشد، ممکن است نمونه‌برداری از یک قطعه کوچک از یکی از پاپیلاها انجام شود.

درمان وستیبولار پاپیلوماتوز


درمان وستیبولار پاپیلوماتوز

وضعیت پاپیلوماتوز دهلیزی، از نظر پزشکان، یک بیماری یا وضعیت غیرطبیعی نیست و به هیچ وجه خطرناک نمی‌باشد. در نتیجه، نیازی به درمان آن وجود ندارد. با انجام معاینه زیر دستگاه میکروسکوپ، پزشک می‌تواند وجود این وضعیت را تایید کند.

پاپیلاهای پاپیلوماتوز دهلیزی بی‌خطر هستند و به عنوان یک آناتومی طبیعی محسوب می‌شوند، بنابراین نیازی به درمان ندارند. یک مشکل اساسی وقوع پاپیلوماتوز دهلیزی این است که ممکن است به درستی تشخیص داده نشود. اگر پزشک شما اشتباهاً آن را به عنوان زگیل تناسلی تشخیص دهد، ممکن است درمان‌ها و آزمایش‌های غیرضروری تجویز شود. این ممکن است منجر به نگرانی و هزینه‌های غیرضروری شود.

اگر این برجستگی‌ها شما را به‌طور قابل توجهی مزاحمت می‌کنند یا در رابطه جنسی اختلال ایجاد می‌کنند، پزشک می‌تواند با استفاده از روش‌های ساده، آنها را برطرف کند. با این حال، در برخی موارد، این برجستگی‌ها ممکن است دوباره ظاهر شوند.

مهم‌ترین چیزهایی که در صورت تشخیص پاپیلوماتوز دهلیزی باید به خاطر بسپارید عبارتند از موارد زیر:

  • خوش خیم است و تبدیل به سرطان نمی‌شود و نیست.
  • این یک بیماری مقاربتی نیست، بنابراین نمی‌توان آن را در حین رابطه جنسی منتقل کرد.

ظاهر توده‌ها باید با گذشت زمان محو شوند و خود به خود اصلاح شوند، اما بسیاری از خانم‌ها از ظاهر آن‌ها خوششان نمی‌آید، بنابراین حذف آن‌ها را انتخاب کنید. برداشتن را می‌توان با چند روش از جمله لیزر درمانی انجام داد. در مورد گزینه‌های حذف با پزشک یا متخصص پوست خود صحبت کنید.

دکتر ابوالفتح محرابیان

دکتر ابوالفتح محرابیان

متولد سال ۱۳۴۹ پس از اخذ دیپلم در رشته تجربی در سال۱۳۶۸ با رتبه عالی درکنکور سراسری در رشته پزشکی دانشگاه شهید بهشتی پذیرفته شده و در سال۱۳۷۵ با مدرک دکتری پزشکی فارغ التحصیل گردید .پس از گذراندن خدمات با توجه به علاقه فراوان به رشته پوست با موفقیت در امتحان دستیاری این رشته پذیرفته و موفق به اخذ مدرک تخصصی پوست ،مو و زیبایی گردید.

دکتر ابوالفتح محرابیان

دکتر ابوالفتح محرابیان

متولد سال ۱۳۴۹ پس از اخذ دیپلم در رشته تجربی در سال۱۳۶۸ با رتبه عالی درکنکور سراسری در رشته پزشکی دانشگاه شهید بهشتی پذیرفته شده و در سال۱۳۷۵ با مدرک دکتری پزشکی فارغ التحصیل گردید .پس از گذراندن خدمات با توجه به علاقه فراوان به رشته پوست با موفقیت در امتحان دستیاری این رشته پذیرفته و موفق به اخذ مدرک تخصصی پوست ،مو و زیبایی گردید.

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
تماس با ما