لوگو دکتر محرابیان

021-88427630

۲۳ آبان۱۴۰۲

هایفوتراپی غبغب: مزایا، مراقبت‌های بعد از آن و عوارض احتمالی + هزینه

فهرست مطالب

وجود دلایل متعددی برای ایجاد غبغب در افراد وجود دارد، از افزایش ناخواسته وزن تا افزایش سن و عوامل ژنتیکی؛ اما خوشبختانه، روشی غیرجراحی و بسیار موثر برای درمان غبغب وجود دارد. هایفوتراپی غبغب، یک روش درمان غیرجراحی کارآمد است که در آن از امواج صوتی برای تحریک تولید کلاژن در لایه SMAS پوست استفاده می‌شود. این روش به طور ایمن چروک‌ها را کاهش می‌دهد، پوست غبغب را تقویت می‌کند و بدون نیاز به تحمل درد و جراحی تهاجمی، باعث جوان‌سازی پوست و لیفت صورت می‌شود. در این مقاله، با مزایا، کاندیدهای مناسب، روند درمان، مراقبت‌های پس از درمان و عوارض جانبی هایفوتراپی آشنا خواهید شد. باید توجه داشت که هرگاه شما بخواهید غبغب خود را با هایفوتراپی درمان کنید، بهتر است به یک پزشک ماهر و با تجربه مراجعه کنید که با این روش درمانی و کنترل عوارض آن آشنا است؛ این اقدام منجر به کاهش احتمال وقوع خطرات و عوارض جانبی می‌شود و همچنین مدت زمان بازگشت به حالت عادی پس از درمان را کاهش می‌دهد.

طرز کار هایفوتراپی (HIFU) چگونه است؟


طرز کار هایفوتراپی (HIFU) غبغب چگونه است؟

هایفوتراپی بر پایه‌ تئوری لیفت هایپرترمی استوار است. مبدل هایفو ۶۵ الی ۷۵ درجه‌ سانتی‌گراد انرژی امواج فراصوت متمرکز با شدت بالا (HIFU) را وارد پوست می‌کند؛ این امر بدون آسیب به لایه‌ سطحی پوست، باعث لخته‌شدن خون در اثر گرما در لایه‌های مورد نظر پوست می‌شود. بعد از جلسه‌ اول درمان، پوست وارد روند بهبودی می‌شود و سنتز و بازسازی کلاژن تحریک می‌شود.

در هایفوتراپی برخلاف لیزر، عمل رادیوفرکوئنسی (امواج رادیویی) و عمل‌های زیبایی دیگر، سطح پوست تقسیم‌بندی می‌شود تا در هر قسمت انرژی کافی در عمق درست و با دمای مطلوب استفاده شود. انرژی هایفو باعث ایجاد یک واکنش طبیعی در زیر پوست می‌شود و بدن را وارد روند بازسازی می‌کند که نهایتاً باعث تولید کلاژن جدید خواهد شد.

با گرم کردن لایه‌هایی از پوست در عمق خاص، بدن روند بازسازی را شروع می‌کند و کلاژن جدید تولید خواهد کرد. با تولید و افزایش کلاژن در ناحیه‌ی درمان، پوست کمی لیفت شده و سفت خواهد شد. هایفوتراپی به کاهش علائم پیری و داشتن ظاهری جوان‌تر و شاداب‌تر کمک می‌کند. می‌توان از هایفوتراپی برای کاهش ناصافی پوست و برای نواحی از بدن که پوست اضافی و شل دارد، استفاده کرد. این درمان توانایی منحصربه‌فردی در نفوذ به زیر سطح پوست دارد و ۳ لایه‌ مختلف پوست را تحت تأثیر قرار می‌دهد که شامل لایه‌ SMAS (سیستم عضلانی آپونئوریک سطحی) است.

مزایای هایفوتراپی غبغب


مزایای هایفوتراپی غبغب

رفع غبغب با هایفوتراپی مزایایی دارد که برخی از آن‌ها عبارتند از:

 • کاهش غبغب: حذف سلول‌های چربی مرده‌ بدن در ناحیه غبغب
 • حذف چربی فقط در قسمت مد نظر نه دیگر نواحی بدن و صورت
 • اثبات شده از لحاظ بالینی: تأثیر استفاده از این فناوری برای درمان غبغب آزمایش و تأیید شده است.
 • باعث کانتور خط فک می‌شود: هایفوتراپی نه تنها برای کاهش چربی بلکه برای لیفت و سفت کردن پوست گردن، چانه و خط فک نیز استفاده می‌شود.
 • نیازی به استراحت ندارد: درمان غبغب کاملاً غیرتهاجمی بوده و برخلاف درمان‌های دیگر بعد از درمان، تورم و کبودی ایجاد نخواهد شد و تنها چیزی که بعد از درمان حس خواهد شد، کمی حساس بودن پوست است.
 • آسیبی به بافت‌های مجاور یا قسمت‌های دیگر بدن نخواهد زد.
 • نیازی به بی‌حسی نیست: برخلاف سایر روش‌های کاهش چربی اطراف چانه، درمان غبغب درمانی راحت بوده و نیازی به بی‌حسی ندارد.
 • اثر گرمایی هایفوتراپی باعث تجمع کلاژن در ناحیه‌ تحت درمان می‌شود و اثر سفت کنندگی ایجاد خواهد کرد که بعد از تکمیل درمان، باعث بهبود ظاهر خواهد شد.

کاندیدهای مناسب برای هایفوتراپی غبغب


کاندیدهای مناسب برای هایفوتراپی غبغب

پزشکان معمولاً افراد مناسب با انتظارات درست را درمان می‌کنند. آن‌ها حتماً شما را برای درمان بررسی و معاینه می‌کنند، مناسب بودن شما بررسی می‌شود و اطمینان حاصل می‌شود که بهترین نتایج را بگیرید. در زیر به کاندیدهای مناسب در سنین مختلف که بهترین نتیجه را از درمان غبغب با هایفوتراپی می‌گیرند، اشاره شده است:

افراد ۶۰ ساله

این افراد نمی‌خواهند جراحی شوند، از فیلر یا لیفت غبغب با نخ استفاده کنند و به دنبال درمان ضدپیری طبیعی هستند. آن‌ها برای لیفت غبغب ۳ جلسه تحت درمان با هایفوتراپی قرار خواهند گرفت و بعد از ۶ ماه نتیجه را خواهند دید.

افراد ۵۰ ساله

تغییرات پوست ناحیه‌ گردن در این افراد بسیار مشهود است و نسبت به دوران ۴۰ سالگی، بسیار بدتر خواهد بود و ممکن است چندین بار از درمان‌های ضدپیری تزریقی مانند تزریق ژل استفاده کرده باشند. اما اکنون پزشک باید تولید کلاژن را با هایفوتراپی و پیش از اینکه پوست پیرتر شود، افزایش دهد.

افراد ۴۰ ساله

این افراد کم‌کم شاهد کاهش سفتی پوست و کاهش برجستگی خط فک و افزایش خطوط و چروک ناحیه‌ چانه خواهند بود. هایفوتراپی می‌تواند باعث کانتور و شکل دادن به خط فک شود.

افراد ۳۰ ساله

این افراد مراجعین جوان‌تری هستند که می‌خواهند خط فکی برجسته‌تر داشته باشند. آن‌ها بعد از یک جلسه درمان نتایج عالی خواهند دید. به گفته‌ پزشکان حداقل سن برای شروع این درمان ۳۰ سال است؛ زیرا در این سن، روند پیری شروع می‌شود.

آمادگی لازم قبل از هایفوتراپی غبغب


قبل از درمان هایفوتراپی، حداقل دو هفته قبل از آن، باید از قرار گرفتن زیاد در معرض نور خورشید یا تابش برنزه‌کننده خودداری کنید. اگر داروهایی مثل آنتی‌بیوتیک مصرف می‌کنید، حتماً بعد از تکمیل دوره درمان با دارو، حداقل دو هفته صبر کنید و سپس به هایفوتراپی بپردازید. برخی داروها ممکن است باعث حساسیت پوست در مقابل نور شوند. در روز درمان، آرایش نکنید و از استفاده از کرم مرطوب‌کننده در منطقه تحت درمان خودداری کنید. همچنین، قبل از درمان، باید از ژل سونوگرافی (اولتراسوند) استفاده کنید.

روند انجام هایفوتراپی غبغب


روند انجام هایفوتراپی غبغب

 1. ابتدا پزشک ناحیه‌ مورد نظر را از هرگونه مواد آرایشی و کرم پاک می‌کند.
 2. ممکن است به منظور کاهش درد این روش درمانی، از بی‌حسی موضعی استفاده کنند.
 3. سپس پزشک از ژل اولتراسوند استفاده خواهد کرد.
 4. سپس دستگاه هایفو روی پوست قرار داده می‌شود.
 5. به منظور بهبود نتایج، پزشک دستگاه اولتراسوند را تنظیم خواهد کرد.
 6. سپس به مدت ۳۰-۹۰ دقیقه پالس‌های قوی انرژی اولتراسوند در بازه‌های کوتاه‌مدت وارد ناحیه‌ مورد نظر می‌شوند.
 7. سپس دستگاه برداشته می‌شود.
 8. در صورت نیاز برای درمان‌های بیشتر، جلسات بیشتری برای شما در نظر گرفته می‌شود.

بسته به اندازه‌ صورت و نتیجه‌ مدنظر، ۱-۲ جلسه به فاصله‌ ۶ هفته لازم است. اگر صورت خیلی بزرگ باشد سه جلسه درمان لازم خواهد بود.

نتیجه‌ هایفوتراپی غبغب و ماندگاری آن


نتیجه‌ هایفوتراپی غبغب و ماندگاری آن

در حالی که برخی از افراد بلافاصله بعد از اولین درمان نتیجه را می‌بینند، اما نتایج واقعی طی ۲-۳ ماه مشخص خواهد شد. در اولین ماه شاهد حدود ۳۰% بهبودی خواهید بود و ۱۰ الی ۲۰ درصد بعدی در ماه دوم مشهود خواهند بود و نهایتاً ۷۰ الی ۸۰ درصد بهبودی در ماه سوم حاصل می‌شود و بعد از آن می‌توانید برای جلسه‌ دوم هایفوتراپی مراجعه کنید. در نتیجه باید هایفوتراپی را حداقل بعد از ۳ ماه تکرار کنید. بلافاصله بعد از درمان غبغب ظاهری شاداب‌تر خواهید داشت. نتایج به عوامل متعددی بستگی دارند. این عوامل عبارتند از: سن، سلامتی، سبک زندگی و رژیم غذایی. در حالی که نتایج هایفوتراپی همانند لیفت صورت نیست، اما برای افرادی که جراحی را دوست ندارند، گزینه‌ مناسبی خواهد بود.

افرادی که هایفوتراپی انجام داده‌اند، نتایج ماندگاری خواهند گرفت که تا ۲ سال ماندگار خواهند بود. اگرچه پوست به روند پیری خود ادامه می‌دهد، اما فرد باید سالانه درمان را تکرار کند تا با روند طبیعی پیری مقابله شود. بسیاری از افراد تنها یک جلسه هایفوتراپی لازم دارند؛ با این حال بسته به میزان شلی پوست، واکنش بیولوژیک به انرژی اولتراسوند (فراصوت) و روند تولید کلاژن در فرد، برخی افراد بعد از ۴ هفته نیازمند جلسه‌ دوم درمان خواهند بود.

مراقبت‌های بعد از هایفوتراپی غبغب


بعد از هایفوتراپی، پزشکان توصیه می‌کنند تا ۲۴ ساعت ورزش‌های سنگین انجام ندهید اما اگر در روز بعد از درمان، پوست عادی است و تورمی ندارد، می‌توانید ورزش کنید. توصیه می‌شود که تا ۴۸ ساعت از مواد فعال روی پوست استفاده نکنید، اما می‌توانید پوستتان را با شوینده‌ ملایم بشویید و از مرطوب کننده استفاده کنید.

پزشکان توصیه می‌کنند که حداقل تا ۴ هفته بعد از تزریق فیلر به پوست، ۲ هفته بعد از تزریق بوتاکس و ۱۲ هفته بعد از لیفت با نخ PDO، از هایفوتراپی استفاده نکنید. با این حال می‌توانید تمامی این درمان‌هایی که ذکر شد را حداقل ۴۸ ساعت بعد از هایفوتراپی انجام دهید.

بهتر است پس از انجام هایفوتراپی، از قرار گرفتن در معرض نور آفتاب اجتناب کنید زیرا باید به مدت چند هفته از پوستتان در برابر سرما و نور آفتاب مراقبت کنید. همچنین با عدم مصرف الکل، می‌توانید از فعالیت بیش از حد کبد جلوگیری کرده و طول دوران نقاهت هایفوتراپی را کاهش دهید. علاوه‌براین باید آب بیشتری بنوشید؛ این کار باعث هیدراته ماندن بدن شما و تسریع روند بهبودی خواهد شد. این مورد را یادتان نرود که بهتر است، از دوش گرفتن با آب گرم خودداری کنید.

عوارض جانبی هایفوتراپی غبغب


ممکن است بعد از درمان پوست کمی قرمز شود؛ تعداد کمی از افراد شاهد تورم، گزگز و حساس شدن پوست به لمس بوده‌اند. همچنین قبل از درمان پزشک تمامی عوارض جانبی را پس از بررسی وضعیت سلامتی‌تان به شما خواهد گفت.

چه درمان‌هایی می‌توانند همراه با هایفوتراپی انجام شوند؟


هایفوتراپی در صورتی که با درمان‌های ضدپیری دیگر مانند تزریق فیلر مرطوب کننده‌ پوستی و PRP صورت انجام شود، درمان عالی و کاملی خواهد بود. اگر هایفوتراپی قبل از تزریق فیلر پوستی و درمان‌های ضدچروک و حتی لیفت با نخ انجام شود، تأثیرات عالی خواهد داشت. در چنین مواردی پزشک توصیه می‌کند که ابتدا برای شروع روند کلاژن‌سازی در پوست، هایفوتراپی انجام شود و سپس تزریق فیلر پوستی یا داروهای ضدپیری و درمان با نخ انجام شود؛ اگر تغییرات چشمگیری می‌خواهید، پزشکان این کار را توصیه می‌کنند. به همین دلیل پزشکان هایفوتراپی را می‌پسندند، چون این روش زیرساز خوبی برای سایر درمان‌های ضدپیری است.

هزینه‌ هایفوتراپی غبغب


هزینه‌های هایفوتراپی غبغب به عوامل مختلفی وابسته است، از جمله مهارت پزشک، موقعیت جغرافیایی، ناحیه‌ای که نیاز به درمان دارد، پیچیدگی مشکل، مواد مورد استفاده برای درمان و تعداد جلسات مورد نیاز برای دستیابی به نتایج مطلوب. برای دریافت اطلاعات دقیقتر درباره هزینه‌ها، می‌توانید با پزشک خود مشورت کنید و درباره عواملی که بر هزینه تأثیر می‌گذارند، صحبت کنید. باید توجه داشت که این درمان تحت پوشش بیمه‌های سلامت قرار نمی‌گیرد. با این حال، برخی از پزشکان پکیج‌های تخفیفی را برای بیماران خود ارائه می‌دهند؛ بنابراین، درباره این موضوع از پزشک خود سوال کنید.

سؤالات متداول


آیا هایفوتراپی غبغب دردناک است؟

هایفوتراپی می‌تواند کمی ناراحتی ایجاد کند، اما ناحیه‌ای که برای درمان غبغب تحت درمان قرار می‌گیرد، دردی احساس نخواهد کرد. جلسات درمان کوتاه هستند و کمی بعد از درمان می‌توانید به خانه یا سر کارتان برگردید و نیازی به استراحت نیست.

آیا هایفوتراپی باعث آب شدن چربی غبغب می‌شود؟

هایفوتراپی نه‌تنها چربی را از بین می‌برد، بلکه ساخت کلاژن را نیز تحریک می‌کند که باعث سفت‌تر شدن پوست خواهد شد.

آیا هایفوتراپی غبغب مقرون به صرفه است؟

هایفوتراپی بسیار ارزان‌تر از روش‌های دیگر برطرف کردن غبغب است. اگر به دنبال تغییرات جزئی در ظاهرتان هستید، ممکن است تمایلی به انجام جراحی نداشته باشید. جراحی می‌تواند گران و خطرناک بوده و با عوارض جانبی همراه باشد. با هایفوتراپی می‌توانید بسیار راحت‌تر پوستتان را جوان کنید.

آیا هایفو بهتر از فیلر برای غبغب است؟

هایفوتراپی با تحریک کلاژن‌سازی باعث سفت شدن پوست شل خواهد شد. فیلرها باعث حجم‌دهی می‌شوند. گاهی اوقات بهتر است برای نتایج بهتر درمان غبغب، این دو درمان باهم انجام شوند.

برای هایفوتراپی غبغب چند جلسه درمان لازم است؟

معمولاً با یک جلسه درمان می‌توان غبغب را با هایفو (HIFU) درمان کرد. با این حال باید توجه داشت که نتایج این درمان به روند تولید کلاژن در بدن بستگی دارد و ممکن است چندین جلسه هایفوتراپی برای فرد در نظر گرفته شود تا غبغب برطرف شود.

سن مناسب برای هایفوتراپی غبغب چند سال است؟

پزشکان اغلب هایفوتراپی برای از بین بردن غبغب را به افراد ۳۰ الی ۷۵ ساله و در مواردی که غبغب شدید نبوده و فرد چاق نیست، توصیه می‌کنند. افراد زیر ۳۰ سال و بالای ۷۵ سال برای برطرف کردن چروک و غبغب با هایفوتراپی، باید با متخصص زیبایی مشورت کنند.

آیا بعد از هایفوتراپی غبغب می‌توانم قهوه بنوشم؟

باید بعد از درمان مصرف آب را افزایش دهید و بدنتان را هیدراته نگه دارید و تا ۴۸ ساعت بعد از درمان و یا در صورت امکان بیش از آن، از مصرف کافئین و الکل خودداری کنید تا نتایج مطلوبی بگیرید. می‌توانید رژیم غذایی عادی خود را داشته باشید، اما ۲۴ ساعت بعد از درمان، از مصرف محصولات پوستی که باعث تحریک پوست می‌شوند، خودداری کنید.

دکتر ابوالفتح محرابیان

دکتر ابوالفتح محرابیان

متولد سال ۱۳۴۹ پس از اخذ دیپلم در رشته تجربی در سال۱۳۶۸ با رتبه عالی درکنکور سراسری در رشته پزشکی دانشگاه شهید بهشتی پذیرفته شده و در سال۱۳۷۵ با مدرک دکتری پزشکی فارغ التحصیل گردید .پس از گذراندن خدمات با توجه به علاقه فراوان به رشته پوست با موفقیت در امتحان دستیاری این رشته پذیرفته و موفق به اخذ مدرک تخصصی پوست ،مو و زیبایی گردید.

دکتر ابوالفتح محرابیان

دکتر ابوالفتح محرابیان

متولد سال ۱۳۴۹ پس از اخذ دیپلم در رشته تجربی در سال۱۳۶۸ با رتبه عالی درکنکور سراسری در رشته پزشکی دانشگاه شهید بهشتی پذیرفته شده و در سال۱۳۷۵ با مدرک دکتری پزشکی فارغ التحصیل گردید .پس از گذراندن خدمات با توجه به علاقه فراوان به رشته پوست با موفقیت در امتحان دستیاری این رشته پذیرفته و موفق به اخذ مدرک تخصصی پوست ،مو و زیبایی گردید.

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
تماس با ما